چهارمین اهدای عضو سال ۱۴۰۱ در قم انجام شد
چهارمین اهدای عضو سال ۱۴۰۱ در قم انجام شد
ولی الله صمدی ، کارشناس مسوول واحد اهدای عضو دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: چهارمین اهدای عضو ماندگار این استان در سالجاری با اهدای اعضای بدن فردی ۴۵ ساله انجام شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، ولی‌الله صمدی در این زمینه افزود: مرحوم‌ شادروان حسن شوندی ۴۵ ساله به علت خونریزی مغزی دچار مرگ مغزی شده بود که با رضایت خانواده ایثارگر و نوع‌دوست، اعضای حیاتی این مرحوم به چندین بیمار بدحال حیات و زندگی دوباره بخشید.

وی اضافه کرد: سال گذشته ۱۳ مورد اهدای عضو در استان قم انجام شد.

وی با بیان این‌که امکان برگشت به زندگی دوباره برای بیمار مغزی وجود ندارد، گفت: به دلیل بی‌اطلاعی خانواده‌ها و با وجود تعداد زیاد بیمار مرگ مغزی در قم متاسفانه این بیماران فوت می‌کنند و به مرحله اهدای عضو و پیوند اعضا نمی‌رسند.

صمدی ادامه داد: بیمار مرگ مغزی قبل از فوت می‌تواند ارگان‌های حیاتی مانند قلب، کلیه، پانکراس، ریه‌ها و روده و تا ۴۸ ساعت پس از فوت نیز می‌تواند نسوج و بافت‌ها مثل پوست، قرنیه، استخوان، پاندون و عضلات دریچه‌های قلب را اهدا نماید.

وی بیان کرد: هر اهداکننده می‌تواند با اهدای اعضایی ازجمله قلب، ریه، کبد، پانکراس، روده و کلیه، یک تا هشت بیمار را از مرگ نجات دهد.

وی افزود: همچنین هر اهداکننده می‌تواند با اهدای دریچه قلب، رگ، تاندون‌ها، عضلات، استخوان، نسوج و بافت، زندگی یک تا ۵۳ بیمار را بهبود ببخشد.

کارشناس مسوول واحد پیوند اعضاء دانشگاه علوم پزشکی قم خاطرنشان کرد: از زمانی که مرگ مغزی بیماری اعلام می‌شود، می‌توان بیمار را با پیشرفته‌ترین تجهیزات پزشکی حداکثر تا ۱۲ روز نگهداری نمود، ولی در این مدت ارگان‌های حیاتی زیست پذیری خود را از دست می‌دهند و قابلیت فعالیت و توانایی ارگان‌ها ضعیف می‌شود.

وی در ادامه با بیان این‌که پیوند کلیه بیشترین نیاز بیماران در لیست انتظار است،‌ ادامه داد: در حال حاضر بیش از ۱۷ هزار نفر در سطح کشور به دلیل نارسایی‌های کلیوی دیالیز می‌شوند و در لیست بیماران نیازمند پیوند کلیه قرار دارند.

وی افزود: بخش ویژه پیوند کلیه در بیمارستان شهید بهشتی قم آماده و نیروی انسانی آن تامین شده که به‌محض اخذ مجوزها و تامین تجهیزات، راه‌اندازی خواهد شد.

متقاضیان دریافت کارت اهدای اعضا می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به سامانه واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی به نشانی اینترنتی www.ehda.ir مراجعه کنند.

  • منبع خبر : روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قم