پیشرفت ۹۸درصدی طرح جامع فضای سبز قم
پیشرفت ۹۸درصدی طرح جامع فضای سبز قم
مهدی اصفهانیان مقدم اظهار داشت: سیاست شهرداری قم رویکرد پیشگیرانه است نه واکنشی در نتیجه به ایمنی و تجهیز اهمیت ویژه‌ای داده می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، مهدی اصفهانیان مقدم  معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری قم شب گذشته در دیدار شهردار قم با هنرمندان منتخب شهر که در سالن جلسات رضوان شهرداری برگزار شد، اظهار کرد: این معاونت باتوجه به گستردگی خود، نقش بسیاری در کسب رضایت مردمی دارد.

وی با اشاره به اینکه تعداد پیمان‌کاران نقش موثری در خدمت رسانی به مردم دارند، مطرح کرد: سیاست شهرداری قم رویکرد پیشگیرانه است نه واکنشی در نتیجه به ایمنی و تجهیز اهمیت ویژه‌ای داده می‌شود.

معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری قم اضافه کرد: در این راستا با دستور شهردار قم احداث یکی از بزرگ‌ترین ایستگاه‌های آتش نشانی کشور در بلوار معنوی پیامبر اعظم(ص) در دستور کار قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه تجهیزات مختلف در حوزه آتش نشانی و خدمات ایمنی در مجموعه شهرداری قم وجود دارد، عنوان کرد: در سال ۱۴۰۲، نسبت به سال ۱۴۰۱ شاهد کاهش ۳۰ درصدی حوادث آتش سوزی در بافت مسکونی بوده‌ایم.

اصفهانیان مقدم با اشاره به اینکه تمام پروژه‌های شهری دارای پیوست ایمنی هستند، خاطرنشان کرد: همچنین پیوست فرهنگی نیز در تمام پروژه‌های شهری جاری است.

وی با اشاره به اینکه در افق قم ۱۴۱۴، قم شهری ایمن، پاکیزه و پیشرفته خواهد بود، تصریح کرد: اقدامات بسیاری در عرصه مدیریت بحران و پدافند غیرعامل انجام شده است.

معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری قم با بیان اینکه مباحث مدیریت پسماند نیز حائز اهمیت است، یادآور شد: قم نخستین کلانشهر کشور در عرصه دفن مستقیم پسماند شهری است.

وی با اشاره به اینکه قم کلانشهری پاکیزه در کشور است، بیان کرد: در طول سال حدود ۴۰۰ میلیارد تومان هزینه تنظیف، پاکسازی و نگهداری شهر می‌شود.

اصفهانیان مقدم با بیان اینکه پروژه‌های مختلفی در سال ۱۴۰۲ منعقد شده است، ابراز کرد: ایجاد شهرک بازیافت، مزرعه خورشیدی، طرح جامع مدیریت پسماند ازجمله این پروژه‌ها هستند.

وی با اشاره به اینکه شهر قم در حال حاضر ۴۰۰ بوستان به وسعت ۲۸ میلیون متر مکعب دارد، اظهار داشت: از نظر فضای سبز در میان کلانشهرهای کشور، شهر قم به رتبه سوم رسیده است.

معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری قم با بیان اینکه تدوین طرح جامع فضای سبز ۹۸ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است، مطرح کرد: همچنین اقدامات مطلوبی در راستای نورپردازی و ایجاد جلوه‌های نوری انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از تقاطع‌های سه سطحه و زیرگذرها نورپردازی شده‌اند، عنوان کرد: اجرای پروژه‌های نقش برجسته، دیوارنگارها و نصب تندیس‌ها نیز در دستور کار قرار دارد.

اصفهانیان مقدم در پایان خاطرنشان کرد: اجرای طرح کوچه‌های آسمانی، احداث بزرگ‌ترین گلزار شهدای مدافع حرم در میان کلانشهرهای کشور، ایجاد پیوست فرهنگی برای تمام پروژه‌ها، تدوین نظام مسائل فرهنگی در تمام بوستان‌ها، تخصیص ۵ میلیارد تومان برای مناسب‌سازی بوستان‌ها برای فعالیت گروه‌های مردمی و … ازجمله اهم برنامه‌های شهرداری قم است.

* انجام تملک ۱۳۲ مغازه اطراف حرم

مجید متین‌فر، معاون شهرسازی و معماری شهرداری قم نیز در این مراسم اظهار کرد: بیش‌ترین دلیل مراجعه مردم به شهرداری برای اخذ پروانه‌های ساختمانی و مجوز ساخت و ساز است.

وی با اشاره به اینکه امید داریم تا سال ۱۴۰۴، بحث شهر هوشمند را محقق کنیم، مطرح کرد: در این طرح تلاش داریم مراجعه حضوری مردم را با هماهنگی بخش‌های مختلف شهرداری کاهش دهیم.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری قم با بیان اینکه در حال حاضر قسمتی از فعالیت‌ها به صورت هوشمند ارائه می‌شود، عنوان کرد: همچنین کاهش زمان صدور پروانه نیز ماموریت دیگری است که به شهرداری‌ها موکول شده است.

وی با اشاره به اینکه بخشی از زمان برای نظام مهندسی و تهیه نقشه‌ها است، خاطرنشان کرد: تلاش داریم با افزایش همکاری و تعامل این زمان را نیز کاهش دهیم.

متین‌فر با بیان اینکه مطالعات جامعی در خصوص کاهش ترافیک شهر صورت گرفته است، تصریح کرد: تلاش داریم بیش‌ترین استفاده را از ظرفیت‌های ملی داشته باشیم و مردم طی دو سال آینده به خوبی می‌توانند این موضوع را متوجه شوند.

وی با اشاره به اینکه در هسته مرکزی شهر بی‌نظمی‌های بسیاری را شاهد بودیم، یادآور شد: با استفاده از ظرفیت‌های ملی و تفاهم خوبی که در سطح استان شکل گرفت، شاهد اتفاقات و اقدامات بسیاری در هسته مرکزی شهر بودیم.

معاون شهردار قم با بیان اینکه تملک ۱۳۲ مغازه اطراف قبرستان شیخان انجام شده است، ابراز کرد: پروژه‌های متعددی ازجمله فاز ۵ عماریاسر، چهل اختران و دروازه‌ ری نیز درحال پیگیری و انجام هستند.

پایان پیام/ ۷۸۰۴۸

 

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس قم