– اخبار استانها – به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم، محمد علی سلامی، معاون بهبود سازمان جهاد کشاورزی قم اظهار داشت: زمان برداشت انار از باغات استان در روزهای آینده فرا می‌رسد و  پیش‌بینی ‌می‌شود از ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار باغ انار در قم، ۵۰ هزار تُن […]

– اخبار استانها –

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم، محمد علی سلامی، معاون بهبود سازمان جهاد کشاورزی قم اظهار داشت: زمان برداشت انار از باغات استان در روزهای آینده فرا می‌رسد و  پیش‌بینی ‌می‌شود از ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار باغ انار در قم، ۵۰ هزار تُن محصول برداشت شود. 

وی افزود: اگر شرایط تامین آب برای باغات انار مطلوب باشد می‌توان از هر هکتار باغ انار تا ۳۰ تُن محصول نیز برداشت کرد که این میزان بسیار قابل توجهی است و موجب ارزش افزوده خوبی برای بهره‌برداران می‌شود.

 معاون بهبود سازمان جهاد کشاورزی قم عنوان کرد: انار گیاهی است که عملکرد آن در واحد سطح تا حد بسیار زیادی به تامین آب مورد نیاز بستگی دارد و بر همین اساس میزان برداشت محصول از باغات استان هر سال با توجه به وضعیت منابع آبی متفاوت است.

او ادامه داد: یکی از راهکار‌های افزایش درآمد بهره‌برداران در این بخش، ایجاد و گسترش صنایع تبدیلی و غذایی برای فرآوری انار و تبدیل آن به محصولات جانبی متنوع است که در همین راستا سازمان جهاد کشاورزی قم آماده استقبال از سرمایه‌گذاران علاقه‌مند به فعالیت در این زمینه است.

 باغ‌های انار قم بیشتر در مناطق جعفرآباد، سلفچگان، کهک، جاده ساوه و جاده قدیم اصفهان است که آب و هوای مناسبی برای کشت این محصول دارد.

کشاورزان قمی به دلیل سابقه طولانی کشت انار در استان، مهارت ویژه‌ای در تولید ارقام مختلف آن دارند و ارقام متنوعی از این محصول همچون “قجاق”، “شاه پسند”، “آقا محمد علی”، “ترش و ملس” در قم کشت می‌شود.