پلمب بنگاه‌های املاک متخلف در قم
پلمب بنگاه‌های املاک متخلف در قم
در راستای تشدید نظارت بر بازار مسکن با حضور مدیران سازمان تعزیرات حکومتی، بازرسان اصناف و ... بنگاه‌های متخلف شهر قم پلمب شدند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، در راستای تشدید نظارت بر بازار مسکن با حضور مدیران سازمان تعزیرات حکومتی، بازرسان اصناف و … بنگاه‌های متخلف شهر قم پلمب شدند.

حدود ۱۵۰۰ بنگاه املاک در شهر قم فعالیت می کنند که از این تعداد حدود ۳۵۰ بنگاه فاقد پروانه کسب هستند.بنگاه‌های متخلف شهر قم به دلیل دریافت حق‌الزحمه بالاتر از تعرفه‌های مصوب به بهانه پول چای و شیرینی و دریافت ۱ درصد از طرفین معامله از سوی نهادهای ذی‌ربط پلمب شدند.

نقش پررنگ مشاوران املاک در سوداگری بازار مسکن

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از تسنیم، حق‌الزحمه مصوب بنگاه‌های املاک برای معاملات خرید و فروش نیم درصد از هر طرف معامله است که برخی مشاوران املاک  متعاملین ۲ درصد دریافت می‌کنند.

دبیر اتحادیه مشاوران املاک اخیرا از شناسایی ۹۵۰ بنگاه املاک غیرمجاز در شهر تهران خبر داد و گفت: برای برخورد قانونی، اسامی این واحدها به اداره اماکن اعلام شده است.

لطفی با اشاره به فعالیت غیرمجاز واحدهای مشاور املاک در شهر تهران، اظهار کرد: اتحادیه املاک زیر نظر قانون نظام صنفی است و رأساً نمی‌توانیم واحد صنفی ـ متخلف ـ را پلمب کنیم، بر این اساس بنگاه‌های املاک غیرمجاز را شناسایی و آنها را به اداره اماکن معرفی می‌کنیم.

وی با اعلام این‌که “۹۵۰ بنگاه املاک غیرمجاز را به این اداره معرفی کرده‌ایم”، تصریح کرد: برخی از این بنگاه‌های املاک بزرگ هستند، بنگاه ۲طبقه با مساحت ۱۸۰ مترمربع، وقتی بنگاه‌هایی به این بزرگی را می‌بینیم، می‌گوییم؛ مگر می‌شود این جواز نداشته باشد؟!

وی بیان کرد: مردم باید از مشاوران املاک درخواست جواز کنند و بعد ببینند آیا به همان آدرس است که در جواز نوشته شده است، و بعد تاریخ انقضا باید چک شود، ضمن این‌که کسی که صاحب جواز است باید در بنگاه حضور داشته باشد.

دبیر اتحادیه مشاوران املاک با بیان این‌که با پلمب ۹۵۰ بنگاه فاقد مجوز انقلابی در این بخش روی می‌دهد و نتیجه آن قانونمند شدن همه است، گفت: بنگاه‌هایی که بدون مجوز هستند تخلفاتی مانند اضافه‌دریافت، اجاره مال غیر، فروش مال غیر و… دارند که طبق ماده ۲۸ قانون نظام صنفی با آنها برخورد می‌شود و پلمب می‌شوند.

 

  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم