پروژه های مهم قم مطالعات پدافند غیرعامل داشته باشند
پروژه های مهم قم مطالعات پدافند غیرعامل داشته باشند
مهدی متقیان، مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری قم گفت: پروژه‌های مهم استان باید مطالعات پدافند غیرعامل داشته باشند و پروژه‌هایی که تاییدیه کسب نکنند اجازه اجرایی شدن نخواهند داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، مهدی متقیان با اشاره به هفته پدافند غیرعامل اظهار داشت: پدافند غیر عامل به مجموعه اقداماتی اطلاق می‌شود که مستلزم به کارگیری جنگ افزار نبوده و با اجرای آن می‌توان از وارد شدن خسارات مالی به تجهیزات و تأسیسات حیاتی و حساس نظامی و غیر نظامی و همچنین تلفات انسانی جلوگیری کرد و یا میزان این خسارت‌ها و تلفات را به حداقل ممکن کاهش داد.

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری قم ادامه داد: به عبارتی دیگر پدافند غیرعامل، مجموعه اقداماتی است که موجب کاهش آسیب پذیری نیروی انسانی، ساختمان‌ها، تأسیسات، تجهیزات، اسناد و شریان‌های حیاتی یک کشور در مقابل عملیات خصمانه و مخرب دشمن می‌شود.

وی با بیان اینکه هشتم آبان هر سال به نام روز پدافند غیرعامل نامگذاری شده است ابراز داشت: در هر استان بر اساس اساسنامه‌ای به تصویب رسیده از سوی مقام مقام معظم رهبری شورای پدافند غیرعامل تشکیل شده که ریاست آن بر عهده استاندار است.

متقیان عنوان داشت: پدافند غیرعامل قانون‌های بالادستی مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام، سیاست‌های کلی نظام در حوزه پدافند غیرعامل و چشم انداز پدافند غیرعامل در افق ۱۴۰۴ را به عنوان پشتوانه خود می بیند.

وی افزود: قانون جامع پدافند غیر عامل در مجلس شورای اسلامی در دست بررسی است که بر اساس آن هر مدیری که به وظایف پدافندی خود عمل نکند به عنوان ترک فعل به دستگاه قضائی معرفی خواهد شد.

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری قم گفت: پدافند غیرعامل تهدیداتی را رصد می‌کند که سر منشأ آن انسان است و از سویی دانش و فکر انسان موجب شده تا این تهدیدات مرتب تغییر کند به همین دلیل به روز بودن دانش در عرصه مقابله با تهدیدها عامل موفقیت خواهد بود.

امروز پایه تهدیدات عرصه سایبری است

متقیان عنوان کرد: امروز پایه تهدیدات، عرصه سایبری است که اگر تمهیدات لازم در این زمینه صورت نگیرد شاهد بحران‌های اجتماعی و در ادامه بحران‌های امنیتی خواهیم بود.

وی با بیان اینکه بسیاری از دستگاه‌ها در حوزه سایبری نسبت به سال‌های گذشته اقدامات خوبی انجام داده و پیشرفت‌هایی داشته‌اند گفت: مخاطب اصلی پدافند غیرعامل مسئولین و مدیران عامل هستند که باید به مأموریت‌های تعریف شده در حوزه مسئولیتی خود اشراف داشته و آنان را عملیاتی کنند.

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری قم با بیان اینکه امروز در عرصه ساخت سلاح و تجهیزات نظامی به منظور دفاع از کشور خودکفا شده‌ایم ابراز داشت: امروز به نقطه‌ای رسیده‌ایم که دشمنان نمی‌توانند تهدید نظامی علیه کشور داشته باشند و جنگ آنان با ما در عرصه‌های دیگر از جمله در عرصه‌های سایبری، فرهنگی و اقتصادی است و باید توجه داشت که مسائل پدافند غیر عامل جنبه علمی دارد و باید با دانش با آن رو به رو شد.

متقیان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مبحث ۲۱ مقررات ملی ساختمان بیان داشت: مبحث ۲۱ مقررات ملی ساختمان اختصاص به بحث پدافند غیر عامل در ساخت و سازها دارد که مهندسان در این راستا وظیفه مهمی بر عهده دارند.

مدیر کل پدافند غیر عامل استانداری قم با اشاره به اهداف مبحث ۲۱ مقررات ملی ساختمان بیان داشت: در این بحث با وضع حداقل ضوابط و مقررات جهت طراحی و اجرای ساختمان‌ها سعی می‌شود تا ساختمان‌ها با درجه اهمیت مختلف در برابر انواع تهدیدات حفظ شوند و خسارات احتمالی را به حداقل ممکن برسانند.

متقیان عنوان کرد: مباحث مقررات ملی ساختمان متنوع است اما برای اجرای آنها باید اولویت بندی داشت که مبحث ۲۱ مقررات ملی ساختمان که مربوط به پدافند غیر عامل است باید جز اولویت‌ها باشد چرا که اهمیت بسزایی دارد.

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری قم با بیان اینکه استان قم در حال رشد و توسعه است، افزود: پروژه‌های مهم استان قم می‌بایست مطالعات پدافند غیرعامل را داشته باشند و پروژه‌ها که تاییدیه پدافند غیر عامل را کسب نکنند، اجازه اجرایی شدن نخواهند داشت.

خروجی پدافند غیرعامل ارائه خدمات مستمر به مردم است

متقیان تصریح کرد: خروجی پدافند غیرعامل ارائه خدمات مستمر به مردم است و سیاست دشمن این است که توسط مردم به دولت فشار بیاورد و اگر بخواهیم در این جنگ جدید پیروز شویم باید به آحاد جامعه به خصوص جوانان و دانشمندان بها دهیم.

وی با بیان اینکه در هفته پدافند غیرعامل ۴۵۰ برنامه در حوزه‌های مختلف در ۴ سطح ملی، دستگاهی، استانی و شهری برنامه‌هایی اجرا شده و خواهد شد افزود: این برنامه‌ها شامل کلیه دستگاه‌های اجرایی می‌شود که در حوزه فرهنگ‌سازی، آموزش، رزمایش و مصون‌سازی زیرساخت‌ها اجرایی خواهد شد.

  • منبع خبر : خبرگزاری مهر