پرندگان مهاجر از تالاب‌های قم کوچ کردند
پرندگان مهاجر از تالاب‌های قم کوچ کردند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی، اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم، اسماعیل احمدی‌زاده با اشاره به شروع فصل بازگشت پرندگان مهاجر در سخنانی اظهار داشت: در سال گذشته، جمعیت گسترده تری از پرندگان مهاجر در تالاب های استان قم حضور داشته و […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی، اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم، اسماعیل احمدی‌زاده با اشاره به شروع فصل بازگشت پرندگان مهاجر در سخنانی اظهار داشت: در سال گذشته، جمعیت گسترده تری از پرندگان مهاجر در تالاب های استان قم حضور داشته و تعداد زیادی از پرندگان کنارآبزی در تالاب مره زادآوری داشته اند. 

وی با اشاره به ظرفیت های زیست محیطی تالاب های استان قم، بر ضرورت تأمین حقابه های این زیستگاههای ارزشمند تأکید کرد و گفت: پرندگان مهاجر پس از زمستان گذرانی در تالاب های استان به سمت عرض های شمالی در حال بازگشت هستند. 

معاون محیط زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم در ادامه افزود: خوشبختانه در سال گذشته با رصد مستمر کارشناسان این اداره کل با همکاری و هماهنگی اداره کل دامپزشکی، هیچ گونه بیماری به ویژه آنفولانزای فوق حاد پرندگان در قم مشاهده نشد. 

وی یکی از علل افزایش جمعیت پرندگان مهاجر در تالاب های استان قم را افزایش امنیت زیستمندان در این مناطق دانست و گفت: با تلاش های شبانه روزی یگان حفاظت محیط زیست، موضوع صید و شکار پرندگان در تالاب های استان به حداقل رسیده است. 

احمدی‌زاده در پایان تصریح کرد: افزایش سطح حفاظتی تالاب مره از «شکار ممنوع» به «پناهگاه حیات وحش» در دستور کار قرار داشته و این موضوع می تواند هرچه بیشتر به حفظ و احیای گونه های جانوری در این منطقه کمک کند، اما لازمه آن حفظ حیات این تالاب با تخصیص حقابه های آن است.

پایان پیام/۷۸۰۲۳