واحد تولیدی ماشین آلات سنگین در قم مورد بازرسی قرار گرفت
واحد تولیدی ماشین آلات سنگین در قم مورد بازرسی قرار گرفت
محمد هادی سماواتی گفت: با توجه به واگذاری صدور گواهینامه تایید نوع و فرآیند تطابق تولید وسایل نقلیه و ماشین آلات متحرک به ادارات استاندارد استانی، نخستین بازرسی در این راستا از شرکت تولید کننده ماشین آلات سنگین راه سازی قم صورت گرفت.

محمد هادی سماواتی مدیرکل استاندارد قم بیان داشت: در همین رابطه برای صدور تایید نوع در سطح استان، از شرکت تولید کننده ماشین آلات راه‌سازی از قبیل لودر و انواع بیل‌های مکانیکی واقع در منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان با حضور کارشناسان و متخصصان بازرسی و بازدید لازم به‌عمل آمد.

وی تاکید کرد: برای فعالیت واحدهای تولیدی وسایل نقلیه و ماشین آلات راهسازی، اخذ گواهینامه تایید نوع از اداره کل استاندارد استان الزامی است و بدین منظور بازرسی‌های اولیه و ادواری صورت می‌پذیرد.

وی افزود: تاکنون صدور تایید نوع خودرو به صورت متمرکز و کشوری از طریق دفتر تخصصی ارزیابی انطباق صنایع حمل و نقل و ماشین آلات سازمان ملی استاندارد ایران صورت می‌گرفت که با ابلاغ دستورالعمل جدید نحوه صدور گواهینامه تأیید نوع و فرایند تطابق تولید وسایل نقلیه یا ماشین آلات متحرک تولید داخل این کار به استان‌ها واگذار شد.

سماواتی گفت: در فرایند صدور تایید نوع خودرو و ماشین آلات راهسازی، شرکت بازرسی اقدام به ارزیابی فنی و کیفی مواد اولیه، خط تولید و محصول نهایی تولیدکنندگان می‌نماید که این فرایند با نظارت عالیه کارشناسان سازمان ملی استاندارد انجام می‌شود.

گفتنی‌است در استان قم چهار واحد تولید کننده خودرو در زمینه تولید کشنده‌های سبک و سنگین، کامیونت، مینی بوس، سواری ون و ماشین آلات راه سازی و همچنین ۲ واحد تولید کننده آمبولانس و ۱۶ واحد تولیدی موتورسیکلت فعالیت دارند.

منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان در ۵۰ کیلومتری شهر قم، به‌عنوان مهم‌ترین و نزدیک‌ترین منطقه ویژه اقتصادی به مرکز سیاسی اقتصادی کشور، واقع در مسیر جاده ابریشم، راه‌آهن سراسری و بزرگراه‌های اصلی شمال – جنوب و شرق – غرب ایران بوده و جهت برقراری ارتباط با اروپا، کشورهای آسیای میانه و خلیج‌فارس به‌منظور تولید، صادرات و ترانزیت کالا، موقعیتی ممتاز داشته و قادر است نقش تعیین‌کننده‌ای در اقتصاد کلان منطقه و کشور ایفا نماید.

  • منبع خبر : خبرگزاری ایرنا قم