همایش سیره و زمانه امام حسن عسکری (ع) در قم برگزار می‌شود
همایش سیره و زمانه امام حسن عسکری (ع) در قم برگزار می‌شود
همایش بین‌المللی سیره و زمانه امام حسن عسکری(ع) پنجشنبه ۱۲ آبان ماه همزمان با ولادت ایشان، به همت پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت (ع) در شهر مقدس قم برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، حجت‌الاسلام والمسلمین حمیدرضا مطهری، رییس پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت (ع) پژوهشگاه علوم وفرهنگ اسلامی، دهم آبان ماه در نشست خبری همایش بین‌المللی سیره و زمانه امام حسن عسکری (ع) که در مرکز همایش های غدیر دفتر تبلیغات حوزه علمیه برگزار شد، طی سخنانی اظهار کرد: این همایش به زندگی امام حسن عسکری (ع)، تبیین سیره امام و ارائه اطلاعاتی درباره عصر ایشان می‌پردازد.

وی اضافه کرد: سلسله همایش‌هایی با عنوان ابناءالرضا(ع) در دستور کار قرار گرفته است که در ابتدا همایش سیره و زمانه امام جواد ابن الرضا(ع) در سال ۱۳۹۴ برگزار و مجموعه مقالات آن در سه جلد در اختیار علاقه مندان قرار گرفت. سپس فراخوان همایش امام هادی ابن الرضا(ع) منتشر و این همایش نیز در سال ۱۳۹۶ برگزار و مجموعه مقالات پذیرفته شده در آن همایش هم در چهار جلد منتشر گردید.

مطهری با اشاره به اینکه برای این همایش نیز ۱۰۰ مقاله دریافت شده که حدود ۵۰ مقاله از آن مورد پذیرش قرار گرفته است، اظهار کرد: به دنبال این هستیم با ترجمه آثار به زبان عربی این همایش را در عراق نیز برگزار کنیم.

رییس پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت (ع) پژوهشگاه علوم وفرهنگ اسلامی ادامه داد: ورود افکار و اندیشه‌های انحرافی، شکل‌گیری فرقه‌های متعدد در زمان این سه امام (ع) و محدودیت شدید اهل بیت (ع) به طوری که زندگانی خود را خارج از مدینه سپری کردند سبب پرداختن به این امامان بزرگوار شده است.

مطهری بیان کرد: از دلایل حائز اهمیت دیگر برای پرداختن به این سه امام بزرگوار اتصال به عصر غیبت است که باید به آن پرداخته شود زیرا شناخت اقدامات اهل بیت (ع) در راستای زمینه سازی برای ورود جامعه شیعه به عصر غیبت یکی از مهم‌ترین نکاتی است که باید به آن توجه شود.

وی افزود: زندگانی امام حسن عسکری (ع) در دوران امامت و قبل امامت، شرایط و بستر تاریخی امام، سیره امام در ابعاد مختلف، امام از نگاه دیگران (اهل سنت)، امام از نگاه مستشرقان، امام حسن عسکری (ع) و تمدن اسلامی، وضعیت شیعه در عصر امام و فرقه‌های عصر امام و مواجهه امام با آن‌ها از محورهای این همایش است.

مطهری در خصوص اهمیت برگزاری این نوع همایش‌ها اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین دلایل مشکلات در جامعه، نداشتن الگو است و یکی از اهداف برگزاری این نوع برنامه ارائه الگوی مناسب است.

مطهری یادآور شد: این همایش پنجشنبه ۱۲ آبان ماه مصادف با ولادت امام حسن عسکری (ع) ساعت ۹ صبح الی ۱۷ در تالار امام حسین (ع) در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار می‌شود.

رییس پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت (ع) پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی اضافه کرد: این همایش در ۶ کمیسیون تخصصی برگزار می‌شود و در اختتامیه این همایش گزارشی از کمیسیون‌ها ارائه می‌شود.

مطهری در پایان سخنان خود محورهای همایش را به شرح زیر نام برد:

۱. زندگانی امام حسن عسکری(ع)

احوال شخصی، امامت، خاندان، فرزندان، القاب، همسران، امام زادگان منسوب به امام و حرم امام(ع)

۲. عصر و زمانه امام حسن عسکری(ع)

بسترشناسی سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی، وضعیت اهل‌بیت، شیعیان، اهل سنت، حاکمیت، تعامل و ارتباط شیعیان مناطق مختلف با امام.

۳٫ مناقب، سیره و سبک زندگی امام حسن عسکری(ع)

فردی، خانوادگی، اجتماعی، عبادی، اقتصادی، اخلاقی، سیاسی، فرهنگی، زمینه سازی برای غبیت.

۴٫ امام حسن عسکری(ع) و شیعیان

کانون های شیعی، سازمان وکالت، مناسبات امام با شیعیان

۵٫ زمینه سازی برای عصر غیبت

تقویت نهاد وکالت، عدم پاسخ گویی مستقیم به شیعیان

۶٫ اندیشه ها و جریان های فکری عصر امام عسکری(ع)

جریان خلق قرآن، مذاهب فقهی، کلامی، حدیثی و غالیان

۷٫ میراث علمی امام حسن عسکری(ع)

احتجاجات، مناظرات، گونه‌شناسی روایات، راویان، اصحاب، مسائل فقهی و کلامی نوظهور، اندیشه سیاسی و امنیتی امام حسن عسکری(ع)، تفسیر، ادعیه و زیارات، نامه ها،اشعار و…

۸٫ امام حسن عسکری(ع) از نگاه دیگران

امامان، اصحاب، شیعیان، اهل سنت، مستشرقان

۹٫ مأخذپژوهی

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس