هشت میلیون نهال در قم غرس می‌شود
هشت میلیون نهال در قم غرس می‌شود
محمد شعاعی، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم از «طرح مردمی کاشت میلیارد درخت» که در دولت سیزدهم کلید خورده است خبر داد و گفت: در این طرح که از ابتدای سال آینده آغاز می شود و تا سال ۱۴۰۵ ادامه دارد، کاشت هشت میلیون نهال در استان در دستور کار قرار دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، محمد شعاعی روز یکشنبه در جمع خبرنگاران افزود: با توجه به این که کشور ایران از اعضای کنوانسیون سازمان ملل در مورد تغییرات آب و هوا است، این کنوانسیون کاشت هزار میلیارد اصله نهال تا سال ۲۰۳۰ در سراسر جهان را در دستور کار قرار داد و ایران نیز طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت را از سال آینده آغاز خواهد کرد.

وی گفت: در این طرح که چهار سال به طول می انجامد، تعهد استان قم تولید و کاشت هشت میلیون نهال است که تولید نهال را از امسال آغاز کرده ایم و کار غرس نهال ها از سال آینده با مشارکت مردم، شرکت ها، بخش خصوصی و ارگان ها آغاز خواهد شد.

وی اضافه کرد: طبق این طرح، قرار است هر سال دو میلیون اصله نهال در استان قم غرس شود که شامل یک میلیون و چهارصد هزار اصله نهال در مناطق بیابانی، ۲۵۰ هزار اصله نهال در فضاهای سبز شهری، ۵۰ هزار اصله در مناطق جنگلی و ۳۰۰ هزار برای زراعت چوب است.

شعاعی در ادامه به برنامه های اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم در هفته منابع طبیعی اشاره کرد و گفت: در این هفته که از فردا(پانزدهم اسفند) آغاز می شود و تا بیست و یکم اسفند ادامه خواهد داشت، برنامه های متعددی در نظر گرفته ایم.

وی گفت: نصب بیلبوردهای تبلیغ کاشت درخت در آزادراه قم – تهران، تهیه کلیپ های فرهنگی، توزیع ۶۰ هزار اصله نهال در طول این هفته، مسابقات رادیو تلویزیونی، میثاق با شهدا با حضور در گلزار شهدای مدافع حرم، اهدای خون و همایش تکریم شبانان و گله داران از جمله برنامه های این هفته محسوب می شود.

وی افزود: در طول این هفته در دو مدرسه استان زنگ روز درختکاری نواخته خواهد شد تا دانش آموزان با فرهنگ کاشت درخت هرچه بیشتر آشنا شوند.

شعاعی گفت: روز پانزدهم اسفندماه به مناسبت ایام مبارک سالروز ولادت منجی عالم بشریت حضرت مهدی(عج)، غرس درخت در مجاورت مسجد مقدس جمکران با حضور مسوولان، نیروهای هلال احمر و طلاب بسیجی برگزار می شود.

وی ادامه داد: استقرار موکب اداره کل منابع طبیعی قم در عمود ۵۵ در بلوار پیامبر اعظم(ص) در روز نیمه شعبان و خدمت رسانی به زائران و فرهنگ سازی غرس درخت، رژه خودرویی با مشارکت یگان های حفاظت سایر ارگان ها، شرکت در نماز جمعه و غرس ۶۰ اصله نهال در محوطه مصلی، اجرای برنامه های فرهنگی و افتتاخ ساختمان اداره کل منابع طبیعی شهرستان کهک از دیگر برنامه های اداره کل منابع طبیعی استان قم در طول هفته منابع طبیعی است.

وی همچنین گفت: نظارت بر مراتع استان قم، مدیریت چرای دام، ممیزی مراتع، کاشت نهال در مناطق مختلف قم، عملیات بذرپاشی، کاشت گیاهان دارویی، عمیات مراقبت و نگهداری از نهال های کاشته شده، احداث کانال و عملیات کنترل آفات از جمله اقدام های اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری قم از ابتدای سال جاری تا کنون بوده است.

  • منبع خبر : خبرگزاری ایرنا