هر۱۰ دقیقه یکی از فرآورده‌های خونی در مراکز درمانی قم مصرف می‌شود
هر۱۰ دقیقه یکی از فرآورده‌های خونی در مراکز درمانی قم مصرف می‌شود
مرتضی نوریان، مدیرکل انتقال خون استان قم گفت: به ازای هر ۱۰ دقیقه یکی از فرآورده‌های خونی در مراکز درمانی استان قم مصرف می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، مرتضی نوریان گفت: بالا رفتن تعداد اعمال جراحی، افزایش بیماران نیازمند خون مثل بیماران ناشی از حوادث، بلایا، سوختگی ها، مادران باردار و تعویض خون در نوزدان باعث بالا رفتن مصرف خون و فرآورده‌های آن می‌شود.

مدیرکل انتقال خون استان قم بیان کرد: اهدای خون به نوعی اهدای عضوی است که هر انسانی بدون این که آسیب ببیند هر مرتبه اهدای خونش سه نفر از بیمارانی که حیات شان به خون و فرآورده‌های خونی وابسته است را نجات می‌دهد.

نوریان گفت: در حال حاضر طبق آمار جهانی بیش از ۱۵۰ هزار مادر باردار در سال به علت ناکافی بودن خون از بین می‌روند و به همت مردم کشورمان و به خصوص مردم استان قم که مشارکت فعال دارند این مشکل در کشور و استان ما وجود ندارد.

مدیرکل انتقال خون استان قم با بیان این که بانوان گمان می‌کنند نمی‌توانند اهدای خون داشته باشند و سهم کمتری در این کار دارند عنوان کرد: امسال در استان قم نسبت به سال قبل بانوان ۱.۳ درصد کمتر در اهدای خون مشارکت کرده اند و بانوان قمی تنها سهم سه درصدی از کل اهداکنندگان را دارند.

نوریان با اشاره به شرایط اهدای خون گفت: شرایط اهدای خون شرایط عمومی فرد است که حتی سرما خوردگی هم نداشته باشد و افراد از سن ۱۸ تا ۶۵ سال می‌توانند اهدای خون داشته باشند و از نظر وزن هم نباید کمتر از ۵۵ کیلوگرم باشند.

او افزود: در اهدای خون تفکیک جنسیتی وجود ندارد و بانوان نیز می‌توانند اهدای خون داشته باشند و بانوان قمی صرفا برای اهدای خون می‌توانند به مرکز روح الله مراجعه کنند.

مدیرکل انتقال خون استان قم با اشاره به این که اهدای خون هیجانی نمی‌خواهیم بلکه اهدای خون مستمر می‌خواهیم گفت: حدود ۶۰ درصد اهداکنندگان ما مستمر هستند و بیش از ۲ بار در سال اهدای خون دارند.

  • منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان