نگهداری از ۴۰۰۰ متر فرش دستباف به همت بیش از ۵۰ خادم حرم قم
نگهداری از ۴۰۰۰ متر فرش دستباف به همت بیش از ۵۰ خادم حرم قم
محمد فخار، مسئول واحد فرش آستان مقدس قم گفت: بیش از ۵۰ خادم افتخاری در بخش تعمیرات فرش‌های دستباف و ماشینی فعالیت دارند و ماهانه ۳۰۰ مترسردوزی فرش‌های دستباف را انجام می‌دهند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، محمد فخار مسئول واحد فرش آستان مقدس بانوی کرامت گفت: در این آستان مقدس بیش از ۴ هزار و ۵۰۰ تخته فرش ماشینی و بیش از ۴ هزار متر فرش دستباف وجود دارد که خدمات تعمیر، رفوکاری و نگهداری آن به صورت پیوسته در حال انجام است.

مسئول واحد فرش آستان مقدس قم با بیان اینکه برای تعمیر و نگهداری فرش‌های حرم مطهر بانوی کرامت حدود ۵۰ خادم افتخاری در طول هفته و دو خادم رسمی به صورت تمام وقت فعالیت می‌کنند، گفت: با توجه به اینکه فرش‌های ناقص از رده خارج شده است میزان تعمیرات کاهش یافته و یک روز در هفته تعمیرات فرش‌های دستباف به صورت دستی انجام و در ماه حدود ۳۰۰ متر نیز سردوزی فرش‌های دستباف با چرخ انجام می‌شود.

مسئول واحد فرش آستان مقدس بانوی کرامت افزود: تعمیر پارگی، ریختگی، سوختگی، وصله و ریشه دوزی از جمله تعمیراتی است که روی فرش‌های دستباف انجام می‌شود و رسیدگی به پرز، لایه‌های رویی فرش و شست‌وشو نیز از جمله خدمات نگهداری فرش‌های حرم مطهر بانوی کرامت است.

فخار با بیان اینکه فرش‌های دستباف حرم مطهر به صورت دوره‌ای هر دو ماه یک بار مورد بازدید قرار می‌گیرد، افزود: شست و شوی این فرش‌ها نیز هر سه ماه یک بار انجام می‌شود تا خاک گرفتگی باعث شکستگی فرش‌ها نشود.

مسئول واحد فرش آستان مقدس بانوی کرامت با بیان اینکه هر هفته ۳۵ تخته فرش ماشینی حرم مطهر نیز تحت تعمیراتی از قبیل رفوکاری و لکه گیری قرار می‌گیرد، گفت: در حالت عادی میانگین روزانه ۲۵ تخته فرش ماشینی نیز سردوزی می‌شود که بخش عمده کار واحد فرش را شامل می‌شود.

  • منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان