به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری فارس از قم، حجت‌الاسلام والمسلمین محمد سعیدی آریا صبح امروز در نشست خبری اولین همایش بین‌المللی “فقه سیاست خارجی” که در موسسه دین و تمدن قم برگزار شد، عنوان کرد: زندگی روز سیاست خارجی ما باید با مبانی فقهی تلفیق و مبنایی بر اساس […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری فارس از قم، حجت‌الاسلام والمسلمین محمد سعیدی آریا صبح امروز در نشست خبری اولین همایش بین‌المللی “فقه سیاست خارجی” که در موسسه دین و تمدن قم برگزار شد، عنوان کرد: زندگی روز سیاست خارجی ما باید با مبانی فقهی تلفیق و مبنایی بر اساس حلال و حرام در این رابطه شکل بگیرد. و تاکید مقام معظم رهبری است که حکومت دینی باید تایید شارع مقدس را کنار خود داشته باشد. 

عضو دبیرخانه این همایش با بیان اینکه نظام سیاسی مختلف باید مبانی تعاملی فقهی داشته باشند، افزود: این همایش مقدمه‌ای است بر ایجاد یک گفتمان که از لحاظ حکومتی؛ چه تعاملی با بلاد مختلف در این زمینه صورت گیرد.

وی تشریح کرد: پایه‌های سیاست خارجی و منافع ملی، امنیت بین‌الملل و سیاست خارجی، عزت، حکمت و مصلحت در سیاست خارجی، نظریه اسلامی در سیاست خارجی و مبانی فقهی مقاومت محورهای اصلی این همایش بین‌المللی است. 

سعیدی آریا مطرح کرد: موضوعات بسیار مبهمی در زمینه فقه سیاست خارجی وجود دارد که باید با همفکری جمعی متخصصان تبیین و بررسی شود که این همایش بین‌المللی برای رسیدن به این هدف کمک می‌کند.

عضو دبیرخانه همایش فقه سیاست خارجی خاطر نشان کرد: علاقه‌مندان به شرکت در این همایش می‌توانند آثار خود را تا خردادماه ۱۴۰۳ به دبیرخانه همایش از طریق درگاه اینترنتی http://Feqhskh.ir ارسال نمایند.

پایان پیام/۷۸۰۲۳