موضوع حق آبه در اولویت دستگاه دیپلماسی کشور قرار دارد
موضوع حق آبه در اولویت دستگاه دیپلماسی کشور قرار دارد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری مهر، حسن کاظمی قمی، شامگاه چهارشنبه در نشست تسریع در روند پیگیری حقابه هیرمند که با حضور وزیر امورخارجه، استاندار سیستان و بلوچستان، نمایندگان حوزه انتخابیه زابل در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسئولان در چابهار برگزار شد، افزود: برای پیگیری حق آبه […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری مهر، حسن کاظمی قمی، شامگاه چهارشنبه در نشست تسریع در روند پیگیری حقابه هیرمند که با حضور وزیر امورخارجه، استاندار سیستان و بلوچستان، نمایندگان حوزه انتخابیه زابل در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسئولان در چابهار برگزار شد، افزود: برای پیگیری حق آبه هیرمند، از تمام ظرفیت‌ها استفاده می‌کنیم و این مساله در اولویت دستگاه دیپلماسی و مسئولان مربوطه قرار دارد.

وی بیان کرد: نیاز است تا جامعه نخبگانی ما در رابطه با حقابه هیرمند ورود کرده تا با کار کارشناسی این مساله دنبال شود.

نماینده ویژه رئیس جمهوری و رئیس نمایندگی سیاسی جمهوری اسلامی ایران در افغانستان گفت: در حال حاضر سد کجکی واقع در افغانستان که بر روی رودخانه هیرمند احداث شده ۱.۷ میلیارد مترمکعب آب دارد در حالی که ۶۰ درصد آن رسوب است.

وی تصریح کرد: براساس برنامه ریزی صورت گرفته، به زودی دو کمیته در سیستان و بلوچستان یکی در رابطه با آب با استفاده از ظرفیت جامعه نخبگانی و دیگری اقتصادی کردن مرز سیستان فعال خواهند شد.

کاظمی قمی تصریح کرد: باید سایر راهکارها هم را برای امرار و معاش مردم سیستان مدنظر قرار دهیم که یکی از آنها تجارت مرزنشینان تا سقف ۴۰۰ دلار است، تعداد زیادی از خانواده‌ها را این برنامه در شمال سیستان و بلوچستان شامل می‌شود و این اقدام باید هر چه سریع‌تر اجرایی شود.

وی در خصوص منطقه آزاد مشترک ایران و افغانستان نیز، افزود: برای راه‌اندازی منطقه آزاد مشترک در انتظار معرفی هیئت مدیره هستیم.