از اعلام موارد ناایمن در واحدهای صنعتی قم به بهره‌برداران تا عدم توجه و نبود ابزار قانونی جهت برخورد
از اعلام موارد ناایمن در واحدهای صنعتی قم به بهره‌برداران تا عدم توجه و نبود ابزار قانونی جهت برخورد
سید ناصر امیرحسینی ، مدیر بهداشت و ایمنی سازمان صنعت، معدن و تجارت قم گفت: در جریان بازرسی‌های میدانی، موارد ناایمن در واحدهای صنعتی فعال دراستان توسط کارشناسان متخصص در این حوزه مشخص و به صورت کتبی به بهره‌برداران اعلام می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، سید ناصر امیرحسینی در گفتگویی با اشاره به این که در بازرسی‌های ایمنی واحدهای صنعتی استان به سه‌دسته واحدهای صنعتی پرخطر، واحدهای صنعتی کم‌خطر و واحدهای صنعتی با خطر متوسط تقسیم می‌شوند، افزود: درکمیته بهداشت و ایمنی و پدافند غیرعامل بخش صنعت،‌ معدن و تجارت قم، کارشناسانی هستند که در خصوص رعایت نکات بهداشتی و ایمنی از واحدهای صنعتی در سطح استان بازدید به عمل می‌آورند.

وی ادامه داد: اولویت کاری در بازرسی‌های این کمیته بر روی واحدهای صنعتی پرخطر و شیمیایی است که بازدید از این واحدها در داخل و خارج از شهرک‌های صنعتی توسط کارشناسان صورت می‌گیرد و موارد ناایمن به صورت کتبی از سوی اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مرکز بهداشت استان به واحدها اعلام می‌شود.

امیرحسینی با اشاره به این که سعی ما بر این است که بتوانیم تا حد ممکن امکان وقوع حوادث را به حداقل برسانیم، گفت: بازرسان کمیته ایمنی از سال ۹۸ به صورت مستمر و هفته‌ای سه روز اقدام به بازرسی از واحدهای صنعتی فعال در استان می‌کنند.

وی بیان داشت: اکثر واحدهایی که در چند وقت اخیر دچار حادثه شدند، قبل از این که این حوادث رخ دهد کارشناسان به آنها مراجعه و تذکرهای لازم را به آن‌ها تذکر داده بودند.

وی با تاکید بر این که بزرگترین مساله پیش‌روی ما این است که رفع مشکل‌های ایمنی نیازمند تامین هزینه است،‌ ادامه داد: امکان دارد در آن شرایط خاصی که ما از وضعیت ایمنی واحدهای صنعتی گزارش کارشناسی را تهیه کردیم و به بهره‌برداران آن‌ها اعلام کردیم، آنان آمادگی لازم را برای پرداخت هزینه و رفع مشکل نداشته باشند که البته هرچه این موضوع به تاخیر بیفتد به ضرر واحد صنعتی است و مشکل‌های بیشتری را ایجاد می‌کند.

مدیر بهداشت و ایمنی سازمان صنعت، معدن و تجارت قم گفت: در این راستا از ستاد تسهیل و رفع موانع تولید کمک خواستیم و آن‌ها نیز به ما کمک کردند، ما درخواست واحدهای صنعتی که برای رفع مشکل‌های ایمنی خود تقاضای دریافت تسهیلات دارند را در سیستم ثبت می‌کنیم و از طریق ستاد تسهیل و رفع موانع تولید تسهیلات لازم در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد تا مشکل را رفع کنند.

وی ادامه داد: قبلا متقاضیان فعالیت در بخش صنعتی،‌ واحد مورد نظر خود را احداث و دستگاه‌ها را نصب کرده و بعد برای گرفتن پروانه بهره‌برداری اقدام می‌کردند، اما اکنون به این شکل است که قبل از احداث واحد و به محض این که برای دریافت جواز اقدام می‌کنند، کارشناسان کمیته بهداشت و ایمنی استان نکات مورد نظر در بحث ساخت و ساز و استانداردهای ایمنی برای آغاز فعالیت همچون چگونگی ساخت سوله‌ها، نحوه استقرار دستگاه‌ها و مخازن و سایر موارد را به آنان اعلام می‌کنند.