۴۳ درصد شهر قم زیرپوشش سیستم فاضلاب شهری قرار دارد/مردم نگران شوری آب نباشند
۴۳ درصد شهر قم زیرپوشش سیستم فاضلاب شهری قرار دارد/مردم نگران شوری آب نباشند
بختیاری با اشاره به طرح‌های فاضلاب در استان قم، گفت: استان قم در حوزه توسعه شبکه فاضلاب دارای مشکلاتی است و به عنوان یکی از شهرهایی که در انتهای رتبه‌بندی قرار دارد، نیازمند توجه بیشتر است، در حال حاضر در برخی از شهرها توسعه فاضلاب شهری در محدوده 70 درصد است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، حسن بختیاری ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سالن جلسات آب و فاضلاب استان برگزار شد، اظهار داشت: تشکیل شرکت‌های آب و فاضلاب حرکت موثر و جهشی در ارتقای خدمت‌رسانی در حوزه آب و فاضلاب است و چابکی و حرکت‌های کارشناسی و دقیق بعد از تشکیل این شرکت‌ها اتفاق افتاده است.

وی با اشاره به شرایط آبی استان افزود: امیدوار بودیم پاییز پربار مشکلات استان را برای سال آینده کمتر کند اما شرایط خاص اقلیمی امروز ما را به این حرکت سوق داد که در فصل تابستان و زمستان صحبت از صرفه جویی شود و این موضوع کمک بیشتر مردم عزیز استان را می‌طلبد.

مدیر عامل سازمان آب و فاضلاب استان قم بیان کرد: باید برنامه ریزی‌های خاص برای صرفه جویی مصرف آب داشته باشیم و از حالا کمیته‌های بحران آب را تشکیل داده‌ایم که در گذشته خردادماه این کمیته در خردادماه فعالیت خود را آغاز می‌کرد که برنامه‌ریزی‌های لازم برای صرفه‌جویی در مصرف آب توسط این کمیته مورد تاکید است.

  کاهش ۷۰ درصدی میزان بارش در سرشاخه‌های دز و سد کوچری‌

بختیاری با تاکید بر لزوم صرفه جویی مردم در زمینه مصرف آب شرب عنوان کرد: حدود یک ماه اخیر شرایط کیفیت آب استان کاهش پیدا کرده است که شرایط بارش‌ها در حوزه بالا دست دز و سد کوچری مطلوب نیست، برخلاف سال گذشته که بارش‌های خوبی داشتیم امسال محدودتر است و ۷۰ درصد میزان بارش‌ها در حوزه سرشاخه‌های دز و سد کوچری کمتر است.

وی افزود: چند منبع تامین آب در استان قم داریم که یکی از آن‌ها سد کوچری است که پیش از این ۷۰ درصد آب استان از سد کوچری تامین و بقیه آن از چاه علی‌آباد تامین می‌شد که امروز به ۵۵ درصد رسیده ‌و بالاجبار بقیه را از منابع آبی استان تامین می‌کنیم که کیفیت خوبی ندارد اما کنترل‌های لازم در آزمایشگاه‌ها انجام و جای نگرانی نیست اما شوری که مردم حس می‌کنند به خاطر کاهش کیفیت آب است.

  ۴۳ درصد شهر قم زیرپوشش سیستم فاضلاب شهری قرار دارد  

مدیر عامل سازمان آب و فاضلاب استان قم با اشاره به طرح‌های فاضلاب در استان بیان کرد: این طرح‌ها با اعتبارات تخصیصی از سوی دولت انجام می‌شود و استان قم در این زمینه ضعیف است و به عنوان یکی از شهرهایی که در انتهای رتبه‌بندی قرار داریم و ۴۳ درصد از شهر پوشش شبکه فاضلاب شهری دارد که در برخی از شهرها ۷۰ درصد است.

بختیاری با اشاره به افزایش قیمت آب عنوان کرد: در حد الگوی مصرف افزایش محسوس و قابل توجه نداشتیم اما برای مشتریان پرمصرف به صورت پلکانی افزایش داشتیم و درخواست داریم شهروندانی که در حوزه مشترکین بد مصرف قرار دارند نسبت به صرفه جویی اهتمام داشته باشند و مصرف آب را مدیریت کنند.

وی افزود: ۲۰۰ میلیارد تومان جذب اعتبار داشتیم و در مجموعه استان جز دستگاه‌های برتر در زمینه جذب اعتبار بودیم که این موضوع نتیجه زحمات همکاران مجموعه آب و فاضلاب است.

  ۲۴۰ کیلومتر شبکه فرسوده فاضلاب استان اصلاح می‌شود  

مدیر عامل سازمان آب و فاضلاب استان قم بیان کرد: بیش از ۹۰ کیلومتر در بخش‌های مختلف استان شبکه اصلی آب را اجرا کرده و توسعه داشتیم ودر بخش فاضلاب ۲۸ کیلومتر اصلاح و توسعه داشتیم وبیش از ۲۴۰ کیلومتر شبکه فرسوده فاضلاب در استان داریم که با توجه به ضرورتی که وجود دارد تلاش می‌شود نسبت به اصلاح آن اقدامات اساسی انجام شود.

بختیاری با بیان اینکه در برخی از محلات توسعه شبکه فاضلاب انجام و تلاش کردیم محلات محروم مورد توجه قرار بگیرد، گفت: پروژه مهم و زیرساخت اساسی در استان پروژه خط انتقال پردیسان است که حدود ۲۱ کیلومتر خط انتقال از پردیسان تا تصفیه خانه امسال ۶ کیلومتر آغاز شده است.

وی افزود: با در اختیار گذاشتن فاضلاب خام به میزان ۴۰۰ لیتر بر ثانیه توسط یکی از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی فاضلاب از پردیسان به سمت سلفچگان و نیزار می‌رود و در میانه مسیر تصفیه انجام می‌شود و این کار حسن اساسی دارد که فشاری که امروز بخش فاضلاب دارد از مجموعه دولت برداشته می‌شود و براساس ابلاغیه‌هایی که دولت و وزارت نیرو دارند باید نگاه خود را از آب پاک برداشته وبه این سمت برود که از پساب به عنوان یک آب بهره ببرد.

  شست و شوی ۳۴۰ کیلومتر از شبکه فاضلاب استان  

مدیر عامل سازمان آب و فاضلاب استان قم بیان کرد: امسال عمده فعالیت‌های ما حرکت در زمینه فاضلاب است و سال گذشته موضوع آب مورد توجه بود، سالیانه حدود ۲۰ میلیارد تومان موادی برای خشک کردن لجن استفاده می‌شود که جز موادی است که تحریم بوده و وارداتی است که با سیستم جدیدی که در حال اجرا است صرفه جویی خوبی انجام می‌شود و نیاز به این ماده وارداتی از بین می‌رود، امسال ۳۴۰ کیلومتر از شبکه فاضلاب را شست و شو دادیم که سبب افزایش عمر شبکه‌های ما در سطح شهر خواهد بود.

بختیاری عنوان کرد: باید به تامین آب از منابع محلی و منابع موجود در روستاها از جمله قنات‌ها توجه بیشتری شود، در این زمینه فعالیت‌هایی در سال جاری داشتیم و در روستاها شرایط صرفه جویی و مدیریت بهینه آب توسط مردم وجود ندارد و سرانه مصرف آب در روستاها بسیار بالاست، در شهر قم ۲۰۰ لیتر میزان مصرف آب است که در برخی روستاها تا ۷۰۰ لیتر هم می‌رسد و آبی که برای شرب باید مصرف شود اسراف می‌شود.

وی افزود: در حوزه اصلاح و بهبود مدیریت سیستم‌های مرتبط با مجموعه آب‌رسانی شرکت آب و فاضلاب استان رویکردهای جدیدی آغاز کرده و استفاده از سیستم هوش مصنوعی انجام می‌شود.

مدیر عامل سازمان آب و فاضلاب استان قم خاطرنشان کرد: براساس اینکه بتوانیم شرایط پایداری در زمینه آب شرب استان داشته باشیم استفاده از همه ظرفیت‌های آبی در صورتی که مشکل کم آبی تشدید شود مورد توجه قرار گرفته  و در این زمینه چاه‌های استان فعال و بهره مندی از ظرفیت چاه‌های شهرداری مورد تاکید قرار گرفته است.

  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم