‌اعضای هیئت نظارت بر انتخابات ‌مجلس در قم معرفی شدند
‌اعضای هیئت نظارت بر انتخابات ‌مجلس در قم معرفی شدند
اعضای هیئت نظارت بر انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی استان قم با تصویب هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات مجلس شورای اسلامی معرفی شدند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، در اطلاعیه ای اعضای هیئت نظارت بر انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی با استناد به ماده پنج قانون نظارت شورای نگهبان بر انتخابات و با تصویب هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات مجلس شورای اسلامی معرفی شدند.

حجت الاسلام محمدجواد مهری به عنوان رئیس هیئت نظارت و حجج اسلام علی مظفری، سید حسن اکبری، علی اصغر مجتهدزاده و ناصر حیدریان به عنوان اعضای هیئت نظارت بر انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در استان قم معرفی شدند.

بر اساس اصل نود و نهم قانون اساسی، شورای نگهبان وظیفه نظارت بر انتخابات مجلس خبرگان رهبری، ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و مراجعه به افکار عمومی و همه پرسی را بر عهده دارد. نظارت مذکور در اصل نود و نهم قانون اساسی استصوابی است و شامل تمام مراحل اجرایی انتخابات از جمله تایید و رد صلاحیت کاندیدا‌ها می‌شود.

بر اساس این گزارش استان قم، تعداد یک میلیون و ۲۹۲ هزار و ۲۸۱ نفر جمعیت دارد و ۳ شهرستان بنام‌های قم، کهک و جعفرآباد، ۷ بخش، ۱۳ دهستان، ۶ شهر و ۲۵۳ روستا و ۳ کرسی از مجموع ۲۹۰ کرسی این مجلس را به خود اختصاص داده است.

لازم به ذکر است که ۸۶۱ نفر در استان قم برای دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی پیش ثبت نام کردند. از این تعداد، افراد ثبت نامی ۷۳۰ مرد و ۱۳۱ زن هستند.

بر اساس این گزارش، در باره رده سنی متقاضیان نیز باید گفت: از این تعداد ۱۵ درصد ۳۰ تا ۳۵ سال، ۲۵ درصد ۳۵ تا ۴۰ سال، ۱۹ درصد ۴۰ تا ۴۵ سال، ۱۴ درصد ۴۵ تا ۵۰ سال، ۱۲ درصد ۵۰ تا ۵۵ سال، ۹ درصد ۵۵ تا ۶۰ سال، ۴ درصد ۶۰ تا ۶۵ سال و ۱ درصد ۶۵ تا ۷۵ سال هستند.

همچنین از میان ثبت نام‌کنندگان ۸۵ درصد دارای مدرک دانشگاهی و ۱۵ درصد دارای مدرک حوزوی و ۲۱ درصد دارای سوابق ایثارگری هستند.

فرایند پیش ثبت‌نام انتخابات مجلس از ۱۶ مرداد تا ۲۲ مرداد ماه به مدت هفت روز، و ثبت نام نهایی متقاضیان حضور در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی از ۲۷ مهر ماه تا ۳ آبان ماه می‌باشد.

دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی همزمان با ششمین دوره انتخابات خبرگان در یازدهم اسفندماه امسال برگزار خواهد شد.

 

  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم