مسئول جدید انجمن های علمی حوزه معارفه شد
مسئول جدید انجمن های علمی حوزه معارفه شد
مراسم تکریم از حجت‌الاسلام والمسلمین هاجری مسئول سابق و معارفه حجت‌الاسلام والمسلمین برته مسئول جدید انجمن های علمی حوزه برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، مراسم تکریم از حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالرسول هاجری مسئول سابق و معارفه حجت‌الاسلام والمسلمین محمد رضا برته مسئول جدید انجمن های علمی حوزه، شب گذشته با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین مقیمی حاجی معاون پژوهش حوزه‌های علمیه و رؤسای انجمن های ۲۰ گانه حوزه در سالن انجمن ها برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین ابوالقاسم مقیمی حاجی معاون پژوهش حوزه‌های علمیه در این مراسم طی سخنانی اظهار کرد: پژوهش در حوزه با مشکلاتی مواجه است.

وی با اشاره به اینکه هزینه معاونت پژوهش برای یک سال زیر یک میلیارد تومان است، عنوان کرد: تلاش کردیم در طول سالیان این رویه دچار تغییر شود.

معاون پژوهش حوزه‌های علمیه با بیان اینکه انجمن‌های علمی نیز در طول چند سال اخیر ساماندهی شدند، خاطرنشان کرد: همچنین ضوابط و آئین نامه‌ها نیز در این مدت پررنگ‌تر شدند.

وی با اشاره به اینکه این روند باید ادامه پیدا کند، تصریح کرد: در حوزه، بحث گفتمان بسیار مفید است و تلاش داریم این موضوع توسعه پیدا کند.

مقیمی حاجی با بیان اینکه باید علوم انسانی اسلامی را در اجتماع و نهاد حاکمیت امتداد دهیم، یادآور شد: انجمن‌های علمی در این عرصه می‌توانند بسیار تأثیرگذار باشند.

وی با اشاره به اینکه دبیرخانه، تعالی انجمن‌ها را دنبال می‌کند، بیان کرد: انجمن‌ها مزیت‌های نسبی در اخذ مجوزها دارند که می‌تواند ظرفیت‌های متعدد را فعال کند.

حجت الاسلام والمسلمین عبدالرسول هاجری نیز در این آیین، با اشاره به اینکه یکی از شاخص‌های راهبردی در تولید و پیشرفت علم، ایجاد مراکز عالی علوم و مراکز آموزش عالی است، اظهار کرد: انجمن‌های علمی، حوزه علمیه، مجامع علمی و … ازجمله این مراکز هستند.

وی با بیان اینکه در جوامعی که رشد نکرده‌اند تعداد این جوامع کم است، مطرح کرد: در نتیجه در این جوامع مسئولیت رشد و پیشرفت با خود افراد است.

مسئول سابق دبیرخانه انجمن‌های علمی حوزه با اشاره به اینکه خوشبختانه حوزه رشد بسیاری داشته است، عنوان کرد: حوزه علمیه باید تلاش کند در ادامه مسیر خود به توسعه مراکز و مجامع علمی توجه داشته باشد.

وی با بیان اینکه تحول در دانش با گسترش مجامع رقم خواهد خورد، خاطرنشان کرد: باید ۲۰ انجمن موجود  هرکدام حداقل ۱۰ زیرمجموعه داشته باشند.

حجت الاسلام والمسلمین هاجری با اشاره به اینکه یکی از دلایل کُند بودن پیشرفت عدم انتقال تجارب است، تصریح کرد: باید تجارت گذشتگان ثبت شود و به مسئولین بعدی اطلاع داده شود.

سپس حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا برته مسئول جدید دبیرخانه انجمن های علمی نیز با بیان اینکه انجمن‌های علمی محل اصلی تولید دانش هستند، اظهار کرد: انجمن‌ها در دنیا تغییر موازنه آینده را رقم خواهند زد.

وی با اشاره به اینکه انتظار می‌رود در کشور نیز انجمن‌ها به این جایگاه برسند، مطرح کرد: امیدواریم ارتباطات ملی انجمن‌ها نیز با استفاده از زیرساخت‌ها شکل بگیرد.

خاطرنشان می‌شود، حجت‌الاسلام والمسلمین هاجری به مدت شش سال مسئولیت دبیرخانه انجمنهای علمی حوزه را برعهده داشت که این مسئولیت با حکم حجت‌الاسلام والمسلمین مقیمی حاجی معاون پژوهش حوزه به حجت‌الاسلام والمسلمین برته واگذار شد.

  • منبع خبر : مرکز خبر حوزه