مرکز تخصصی خدمات روان‌شناسی و مشاوره «رُز» در قم افتتاح شد
مرکز تخصصی خدمات روان‌شناسی و مشاوره «رُز» در قم افتتاح شد
مرکز خدمات روان‌شناسی و مشاوره راه زندگی «رز» با حضور رئیس و اعضای هیأت امنای کمیته امداد در شهر مقدس قم افتتاح شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، مراسم افتتاح مرکز خدمات روان‌شناسی و مشاوره راه زندگی «رُز» ظهر امروز با حضور رییس و اعضای هیأت امنای کمیته برگزار شد.

سیدمرتضی بختیاری، رئیس کمیته امداد، در این مراسم راه‌اندازی مرکز مشاوره رُز را گام خوبی در ارائه خدمات تخصصی به مددجویان دانست و گفت: جای خالی مراکز راه زندگی به خوبی احساس می‌شد و امیدواریم یک سنگ بنای خوبی بر مبنای معارف قرآنی و اسلامی گذاشته شود و تا سال‌ها برکات آن‌ ادامه داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه ارائه مشاوره‌های تخصصی در حوزه‌های مختلف در گذشته وجود داشته است، اظهار کرد: با ایجاد مرکز رُز از این پس فعالیت‌های مشاوره به صورت تخصصی و متمرکز دنبال خواهد شد.

حسین انواری، عضو هیات امنای کمیته امداد در این مراسم با تاکید بر اینکه مخاطبان کمیته امداد استعدادها و ظرفیت‌های بسیاری دارند، اظهار کرد: یکی از راهکارهایی که می‌توانیم این افراد را از مشکلات رهایی دهیم، ارائه مشاوره به آنهاست.

*مشاوران کمیته امداد باید از اخلاق و تفکر اسلامی برخوردار باشند

عضو هیات امنای کمیته امداد اضافه کرد: ما باید دست افراد را گرفته و به زندگی طیب هدایت کنیم به همین علت مشاوران و کارشناسان باید از اخلاق و تفکر اسلامی و مبانی علوم انسانی برخوردار باشند.

انواری با تاکید بر اینکه مشاوره‌های کمیته امداد با رویکرد دینی است، عنوان کرد: آموزش به مشاوران موضوعی است که باید در دستور کار قرار گیرد.

وی افزود: در بسیاری از مسائل، خانواده‌های تحت حمایت کمیته امداد نیاز به مشاوره دارند و مشاوری که خود از اخلاق حسنه برخوردار نیست نمی‌تواند اخلاق حسنه را ترویج کند.

حمیدرضا ترقی عضو دیگر هیأت امنای کمیته امداد با بیان اینکه تجربه قم در حوزه روان‌شناسی اسلامی باید به سراسر کشور منتقل شود، گفت: تلاش ما این است که همه با نگاهی اسلامی و دینی در حوزه رفع آسیب‌ها تاثیرگذار باشیم.

*ارائه مشاوره به مددجویان از ضرورت‌های کمیته امداد است

وی مشکلات اقتصادی را عامل بخشی از آسیب‌های موجود در میان خانواده‌ها دانست و گفت: توجه کمیته امداد به موضوع روان‌شناسی و مشاوره دادن به نیازمندان به مشاوره، یک توجه بجا و ضروری است و ایجاب می‌کند که این بخش بتواند مانع گسترش فقر در جامعه شود چراکه وقتی انسان‌ها قدرت حل مسائل خانواده را نداشته باشند در حوزه‌های مختلف اقتصادی و اجتماعی شاهد بروز مشکلات جدی خواهیم بود.

ترقی با اشاره به اینکه کلینیک مشاوره رُز حفظ کرامت مددجویان را نیز به عنوان یک اصل دنبال می‌کند، ابراز کرد: تلاش ما این است که جامعه هدف کمیته امداد را به سمت قدرت تصمیم‌گیری درست سوق دهیم.

محسن مسعودیان راد مدیرکل کمیته امداد استان قم نیز از ارائه مشاوره‌های کودک و نوجوان، ازدواج، تحصیلی و خانواده در مرکز رز یاد کرد و گفت: در این مرکز رفع فقر فرهنگی خانواده‌ها را دنبال می‌کنیم.

شکرایی مدیرعامل شرکت راه زندگی در این مراسم با تقدیر از زحماتی که مسئولان کمیته امداد استان قم برای مرکز رز کشیده‌اند، گفت: قم باید منبا تحولاتی در حوزه مشاوره اسلامی باشد و تولیدات این حوزه را تامین و به سایر کشور منتقل کند.

وی ادامه داد: رهبر انقلاب از نظام دموکراتیک کشور گلایه داشتند و ما ضرورت این موضوع را درک کرده و به دنبال ارتباط با گروه های مردمی بودیم؛ امروز اولین نشان سپاری به حجت‌الاسلام شعبانی رئیس مرکز مشاوره راه روشن انجام می‌شود و این نشان به ۱۰۰ مرکز که ذیل مرکز رُز فعالیت می‌کنند داده خواهد شد.

سید محسن صالحی معاون امور فرهنگی اداره‌کل کمیته امداد استان قم نیز با اشاره به اینکه ارائه مشاوره‌های تخصصی در حوزه‌های مختلف در گذشته نیز به صورت جدی دنبال شده است، اظهار کرد: با ایجاد مرکز رُز از این پس فعالیت‌های مشاوره به صورت تخصصی و متمرکز دنبال خواهد شد.

*بکارگیری از هشت مشاور متخصص در مرکز مشاوره راه زندگی

وی از بکارگیری هشت مشاور تخصصی در حوزه‌های کودک و نوجوان، خانواده، زوج درمانی، روان درمانی، ترک اعتیاد و اشتغال یاد کرد و گفت: این مرکز در خیابان ۱۵ خرداد بعد از کوچه ۲۵ قرار دارد و علاوه بر ارائه خدمات رایگان به مددجدیان، خدمات مشاوره با هزینه‌های حداقلی به عموم مردم نیز ارائه می‌شود.

صالحی با اشاره به اینکه قم پنجمین استانی است که مرکز رُز را راه‌اندازی کرده است، اظهار کرد: این مرکز در راستای پرداختن به آسیب‌های موجود در میان خانواده‌های مددجو در استان‌های دیگر کشور نیز راه‌اندازی خواهد شد.

در این مراسم اولین نشان سپاری کلینیک تخصصی مرکز رُز به حجت‌الاسلام شعبانی رئیس مرکز مشاوره راه روشن اهدا شد تا از این پس این مرکز به‌عنوان یکی از مراکز زیرمجموعه رز فعالیت خواهد داشت.

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس