مرحوم آیت‌الله صافی گلپایگانی موازین سیاست‌ورزی را رعایت می‌کرد
مرحوم آیت‌الله صافی گلپایگانی موازین سیاست‌ورزی را رعایت می‌کرد
آیت‌الله علیرضا اعرافی با تبیین برخی ویژگی‌های مرحوم آیت‌الله صافی گلپایگانی‌(ره) گفت: آیت‌الله صافی گلپایگانی از سیاست گریزان نبود ضمن اینکه همواره موازین و معیارهای سیاست‌ورزی را مورد توجه قرار می‌داد.

آیت‌الله علیرضا اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور یکشنبه شب در آیین گرامیداشت دومین سالگرد ارتحال آیت‌الله لطف‌الله صافی گلپایگانی‌(ره) در مسجد امام حسن عسکری‌(ع) در قم طی سخنانی اظهار داشت: ایشان در شورای نگهبان و در همراهی با نظام‌اسلامی و ملت بزرگ و مجاهد ایران بود، ارشاد و هدایت می‌کرد و به مسائل سیاسی توجه داشت.

وی در ادامه افزود: صافی گلپایگانی مدافع امامت و اهل بیت‌(ع) بود، امامین انقلاب‌اسلامی را تایید، و با آنان همراه بود.

مدیر حوزه‌ها تصریح کرد: مرحوم آیت‌الله صافی ضمن آن‌که فقیه بود، با مشرب خاص کلامی که داشت، از متکلمان زیردست محسوب می‌شد.

وی بیان داشت: نکته‌ای که در این مرجع و فقیه شاهدیم، این است که ایشان یک مدافع مرزهای باور و اعتقاد اسلامی و شیعی بود، این ویژگی در همه بزرگان ما به این شکل برجسته نیست.

مدیر حوزه‌های علمیه همچنین بیش از ۱۰۰ اثر به یادگار مانده از آیت‌الله صافی را مورد اشاره قرار داد و خاطرنشان کرد: آیت‌الله صافی شبیه شهید مطهری و بزرگانی است که در عرصه اعتقادها و مبانی اعتقادی شیعه و اسلام مشفقانه و مجاهدانه قلم زدند و دفاع کردند.

وی با ذکر اینکه موارد فوق از امتیازهای شخصیت آیت‌الله صافی به شمار می‌آید بیان داشت: دفاع از مهدویت، استدلال‌های توحیدی، دفاع از نظامات اسلامی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و فکری اسلام در سخنان و نوشته‌ها و پیام‌های این مرجع بزرگ مشاهده می‌شود.

عضو فقهای شورای نگهبان همچنین تاکید کرد: ذخایر فکری آیت‌الله صافی گلپایگانی، ذخایر منحصر در فقاهت و پاسخ به مسائل دینی نیست، ایشان ده‌ها مساله اعتقادی و کلامی اعم از توحید، نبوت، امامت و مهدویت را مطرح کرده، و حتی در سنین بالا نیز دست به قلم بوده است.

وی با بیان این مطلب که کتاب‌های آن مرحوم از ارزش بالایی برخوردار است گفت: یک مشرب کلامی خوب و بسیار مستحکم با عناصر خاص فکری خود ایشان، که به یک طیف گسترده‌ای از مسائل اعتقادی، اجتماعی و فکری جامعه‌ اسلامی ورود پیدا می‌کند.

اعرافی اضافه کرد: اوج نقش آیت‌الله صافی در کتاب منتخب‌الاثر به عنوان یکی از منابع اصلی مهدویت و نشان‌دهنده یک فکر کلامی، حدیثی و عمیق و ناظر به زمانه است.

امام جمعه قم در بخش دیگری از سخنان همچنین آیت‌الله صافی را دارای یک مشرب حدیث‌شناسی و تاریخی بسیار خوب عنوان کرد و یادآور شد: به خوبی مانند یک محدث و یک مورخ وارد مباحث بسیار خوب و مهم اسلامی شده و این فقیه والامقام علاوه بر زبردستی در علوم کلامی و حدیثی یک تاریخ‌شناش توانمند در تاریخ اسلام است.

آیت‌الله اعرافی تصریح کرد: مقام فقاهت آیت‌الله صافی بسیار استوار، قرص و قاطع است، این فقیه بزرگوار در پاسخ به استفتائات و مساله‌شناسی دقت بالایی داشت.

آیت‌الله لطف‌الله صافی گلپایگانی دوازدهم بهمن‌ماه ۱۴۰۰ پس از عمری تدریس و تحقیق و تالیف آثار گوناگون فقهی، کلامی و حدیثی همچنین عضویت در مجلس‌های خبرگان قانون اساسی و شورای نگهبان، در سن ۱۰۳ سالگی دعوت حق را لبیک گفت.

  • منبع خبر : خبرگزاری ایرنا قم