مراجعه روزانه ۲۰ هزار نفر به کتابخانه‌های عمومی قم
مراجعه روزانه ۲۰ هزار نفر به کتابخانه‌های عمومی قم
مهدی توکلیان، سرپرست اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان قم استقبال مطلوب مردم از کتابخانه‌های عمومی را موردتوجه قرار داد و گفت: روزانه بیش از 120 هزار نفر به 24 کتابخانه عمومی در سطح استان مراجعه و از خدمات آن‌ها استفاده می‌کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، مهدی توکلیان در دیدار با اعضای شورای اسلامی شهر قم، با اشاره به فعالیت سه هزار و ۷۲۰ کتابخانه در سطح کشور، اظهار داشت: توسعه کتابخانه‌های مرکزی اولویت چند سال اخیر کشور بوده و هم‌اکنون افزون بر ۴۰ خدمت در کتابخانه‌های مرکزی در حال انجام است.

وی بابیان اینکه کتابخانه‌های مرکزی به‌مانند باشگاه فرهنگی، اجتماعی، ورزشی تبدیل‌شده است، ابراز کرد: کتابخانه‌ها هم‌اکنون در حوزه آموزش عمومی، فرهنگ‌سازی و خدمات اجتماعی در حال خدمت‌رسانی بوده و به تمام توده‌های مردم مشمول خدمات این نهاد می‌شود.

سرپرست اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان قم با اشاره به فعالیت ۲۴ کتابخانه در سطح استان، تصریح کرد: طی هفت سال گذشته هیچ کمکی از محل تفریغ بودجه شهرداری و سایر درآمدهای پیش‌بینی‌شده مجموعه مدیریت شهری به نهاد کتابخانه‌های عمومی قم اختصاص نیافته است.

توکلیان با انتقاد از عدم همراهی دستگاه‌های دولتی در بهره‌برداری از کتابخانه مرکزی قم در محدوده خیابان امام خمینی(ره)، تصریح کرد: این کتابخانه از چند سال گذشته به خاطر عدم تأمین تجهیزات سرمایشی و گرمایشی و آسانسور، خاک می‌خورد.

وی با اشاره به دغدغه مقام معظم رهبری در خصوص توجه به زندگی مادران شهدا در قالب‌های هنری، اظهار داشت: محفل ادبی«زلال قریحه» به همین منظور با همکاری محافل ادبی کتابخانه‌های عمومی کشور راه‌اندازی شده است.

سرپرست اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان قم گفت: کتابخانه امام خامنه‌ای قم، تنها کتابخانه کشور بوده که کتاب‌های بریل ویژه نابینایان را به‌صورت استاندارد تأمین و در اختیار جامعه هدف قرار می‌دهد.

وی با تأکید بر آمادگی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی قم در فرهنگ‌سازی و آموزش مباحث فرهنگ شهروندی، یادآور شد: بی‌بهره ماندن این نهاد از بودجه‌های پیش‌بینی‌شده ماده ۶ شهرداری از دغدغه‌های مهم این نهاد فرهنگی است.

توکلیان همچنین با اشاره به تعداد بالای دانشگاه و مراکز علمی در شهرک پردیسان، یادآور شد: کتابخانه عمومی این شهرک نیز باید با توجه به تقاضای بالا، هر چه سریع‌تر محلی برای احداث کتابخانه تعیین و عملیات عمرانی آن آغاز شود.

  • منبع خبر : روابط عمومی شهرداری قم