قم در رتبه دوم مطلوبیت سرانه مطالعه در کشور قرار دارد
قم در رتبه دوم مطلوبیت سرانه مطالعه در کشور قرار دارد
سید موسی حسینی کاشانی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم با بیان اینکه این استان از نظر مطلوبیت و بالابودن سرانه مطالعه در رتبه دوم کشور قرار دارد گفت: با راه اندازی قریب الوقوع کتابخانه مرکزی تعداد کتابخانه‌های عمومی قم به ۲۵ باب خواهد رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، سید موسی حسینی کاشانی روز سه‌شنبه در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان قم، با اشاره به تشکیل انجمن کتابخانه های عمومی در تمام استان‌ها و شهرستان‌های کشور، بیان کرد: این انجمن به ریاست استاندار و با حضور تعدادی از مسئولان حقیقی و نهادهای حقوقی باید در طول سال جلسات خود را بصورت مستمر برگزار نماید.

وی با اشاره به عدم برگزاری انجمن کتابخانه های عمومی قم طی سه سال گذشته، ادامه داد: بر اساس آیین نامه کتابخانه های عمومی، جلسات این انجمن باید هر دو ماه یک بار با حضور استاندار برگزار و مصوبات آن برای اجرا ابلاغ شود.

حسینی کاشانی تصریح کرد: احداث کتابخانه‌های جدید در سطح شهرستان‌های استان، بررسی مباحث مالی کتابخانه‌های عمومی و تصمیم‌گیری‌های کلی در حوزه کتابخانه‌ها در حوزه وظایف این انجمن است.

وی یادآور شد: از محل سفر رییس جمهوری به قم در دی ماه سال گذشته ۱۵ میلیارد تومان برای تجهیز و راه اندازی کتابخانه مرکزی اختصاص یافته که هم اکنون ۵ میلیارد تومان از آن جذب شده‌است.

وی اظهار داشت: یکی از معضلات مهم شهر قم این است که در برخی نقاط آن تجمیع کتابخانه و در برخی نقاط نیز فقر شدید کتابخانه عمومی احساس می‌شود.

وی با بیان اینکه ۴۰ کتابخانه تخصصی نیز در این استان فعال است، خاطرنشان کرد: لازم است از ظرفیت این کتابخانه‌های بزرگ و غنی نیز در توسعه مراکز عمومی مطالعه استفاده دقیق تری صورت بگیرد.

پروژه کتابخانه مرکزی قم درخیابان امام خمینی(ره) واقع و در زمینی به مساحت ۲ هزار و ۴۲۶ مترمربع با اعیان ۳ هزار و ۴۰۰ مترمربع در ۴ طبقه احداث شده‌است.

مخزن این کتابخانه به مساحت ۸۵۰ مترمربع، ۲ سالن مطالعه آقایان و بانوان هر کدام با مساحت ۳۰۰ مترمربع، بخش کودک و نوجوان در ۱۷۵ مترمربع، آمفی تئاتر با ظرفیت ۱۴۰ صندلی و کاربرهایی نظیر سالن نشریات، مرجع و کلاس‌های آموزشی هر کدام به مساحت ۷۰۷۰ متر مربع است.

در استان قم ۲۴ کتابخانه عمومی و ۴۰ کتابخانه تخصصی وجود دارد. ۳۲ هزار نفر عضو کتابخانه های عمومی قم هستند.

  • منبع خبر : خبرگزاری ایرنا