قم بعد از تهران بیشترین موکب را در اربعین دارد
قم بعد از تهران بیشترین موکب را در اربعین دارد
ابوالقاسم مقیمی ، معاون هماهنگی امور زائران استانداری قم با اشاره به اینکه استان قم در سه بخش خدمات خود را در مراسم اربعین ارایه می‌کند، گفت: پس از استان تهران، استان قم بیشترین تعداد را با ۱۴۵ موکب در آیین پیاده‌روی اربعین حسینی در شهر مهران و مسیر پیاده روی نجف تا کربلا دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، ابوالقاسم مقیمی عصر شنبه در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان قم در سالن جلسات امام جواد(ع) استانداری، با اشاره به اینکه استان قم در سه بخش خدمات خود را در مراسم اربعین ارایه می‌کند، گفت: با توجه به جمعیت؛ پس از استان تهران، استان قم بیشترین تعداد را با ۱۴۵ موکب در آیین پیاده‌روی اربعین حسینی در شهر مهران و مسیر پیاده‌روی نجف تا کربلا دارد.

معاون هماهنگی امور زائران استانداری قم با بیان اینکه ۱۵ موکب دیگر نیز مسیر صدور مجوز آنان در حال انجام است، افزود: در سال ۱۳۹۸ استان قم ۱۲۰ موکب در مراسم اربعین داشت.

وی همچنین با اشاره به دستورالعمل‌های ابلاغ شده از سوی وزارت کشور و ستاد ملی اربعین اظهار داشت: با توجه به گرمای هوا و ازدحام جمعیت، باید امسال تمهیدات ویژه‌ای برای میزبانی از زائران در نظر گرفته شود.

وی با بیان اینکه استان‌های هدف «۱»، استان‌های مرزی هستند، افزود: استان‌های قم، سیستان‌وبلوچستان و خراسان رضوی؛ استان‌های هدف «۲» هستند که در مسیر حرکت زائران اربعین حسینی(ع) قرار دارند.

مقیمی با اشاره به اینکه قم، «استان معین» شهر مهران و استان ایلام است، اظهار داشت: با توجه به آمار ارایه شده، نزدیک به ۸۰ درصد خروجی کشور در این مراسم از طریق مرز مهران در استان ایلام اتفاق می‌افتد.

وی ادامه داد: حدود ۲ ماه است که ماشین آلات دستگاه‌های اداری و اجرایی استان قم در ایلام در مسیر عبور زائران اربعین مشغول به خدمات‌رسانی هستند و پنج موکب فعال را نیز در مرز مهران داریم.

وی با تاکید بر اینکه مهم ترین بخش ارایه خدمات در «شهر قم» به زایران اربعین حسینی(ع) صورت می‌گیرد، گفت: بر اساس آمار در سال ۱۳۹۸ حدود ۲۶۰ هزار نفر را بین یک تا سه روز در شهر قم پذیرایی کردیم.

مقیمی ادامه داد: پس از فروکش کردن کرونا، از نیمه شعبان تاکنون در همه مناسبت ها، حداقل ۳۰ درصد بیشتر از آمار قبل از شیوع ویروس کرونا، میزبان زایران حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) بوده‌ایم.

معاون هماهنگی امور زائران استانداری قم خاطرنشان کرد: از این رو پیش ‌بینی می‌کنیم که در ایام اربعین حسینی(ع) باید منتظر میزبانی از ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار نفر باشیم.

وی با اشاره به تمهیدات اندیشیده شده در این زمینه گفت: انتقال مجموعه ستاد مردمی اربعین از مصلای قدس به مسجد مقدس جمکران در دستور کار قرار گرفت و در این زمینه از تولیت مسجد مقدس جمکران تشکر می‌کنیم که همراهی خوبی در این زمینه داشته‌اند.

وی به حضور روزانه دستگاه‌های گوناگون اجرایی برای رفع مشکلات به منظور میزبانی زائران در جمکران اشاره و اضافه کرد: لازم است که دستگاه‌های فرهنگی استان در این زمینه همراهی لازم را داشته باشند.

مقیمی افزود: در مجموعه عراق موکب «هنر و رسانه» را داریم و مجموعه هنرمندان استان در آن‌جا خدمات ارایه می‌کنند و کارگاه هنری حرم مطهر با حضور هنرمندان عراقی و ایرانی فعال شده است.

وی اظهار کرد: برای ۱۲۰ خادم رسانه ای با همکاری ستاد ملی اربعین، کارگاه آموزشی در قم برگزار می‌شود و نیز در ایام اربعین سامانه «قم‌زائر» فعال و در محدوده استان قم به همه زائران پیامک‌هایی به منظور اطلاع‌رسانی از خدمات ارایه شده، ارسال می‌شود.

وی با تاکید بر انجام فعالیت‌های فرهنگی در ایام اربعین گفت: لازم است، خدمات فرهنگی مناسب در این ایام به مردم و زائران ارایه شود و با توجه فضای مناسب در مسجد مقدس جمکران، از همه دستگاه‌های فرهنگی تقاضا می‌کنیم در نمایشگاه فرهنگی که توسط ستاد مردمی اربعین در جمکران با کمک تولیت این مسجد در حال آماده‌سازی است، مشارکت فعال و جدی داشته باشند.

معاون استاندار قم تصریح کرد: با توجه به تردد زائران بین حرم مطهر کریمه اهل بیت(ع) و مسجد مقدس جمکران از طریق بلوار پیامبر اعظم(ص)، در این بلوار موکب‌ها و نیز غرفه‌های فرهنگی دایر می‌شود.

  • منبع خبر : روابط عمومی استانداری قم