قم؛ شهر ملی انگشتر، همچنان ناشناخته است!
قم؛ شهر ملی انگشتر، همچنان ناشناخته است!
قم در بین 31 استان کشور به عنوان شهر ملی انگشتر به ثبت رسیده، اما علی‌رغم همه ظرفیت‌های موجود، همچنان در این هنر و صنعت، ناشناخته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، در دی ماه سال ۱۳۹۹، شهر مقدس قم به‌ عنوان شهر ملی انگشتر به ثبت رسید و لوح ثبتی آن با حضور مسئولان وقت اعطا گردید.

در سطح استان قم، بیش از یک هزار کارگاه تولید زیورآلات سنتی فعال است، از طرفی به گفته مسئولان وجود معادن سنگ‌های نیمه قیمتی از ظرفیت‌های بالقوه این صنعت در استان قم به‌شمار می‌رود و این امر، زمینه را برای سرمایه گذاری ایرانی و خارجی و حتی رونق گردشگری فراهم می آورد.

در جهت حفظ این هنر و صنعت، زیرساختهایی در استان موجود است، اما برای توسعه ظرفیت تولید و عرضه زیورآلات سنتی و انگشتر، هنوز فاصله زیادی با شرایط ایده‌آل داریم.

یکی از مصوبات استان قم در سال ۹۹ نیز تصویب بازارچه گوهر سنگ و عقیق در ابتدای ورودی شهر توسط کمیته معادن استان بود، بازارچه ای که قطعا چشم انداز روشن‌تری از این صنعت و هنر فراروی شهر قم قرار خواهد داد.

انگشتر قم پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم

یک سال پس از ثبت قم، به عنوان شهر انگشتر، نماد شهری «قم شهر ملی انگشتر» در ۱۱ بهمن ۱۴۰۰ در پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و سی و پنجمین نمایشگاه ملی صنایع‌دستی رونمایی شد، این نماد که اثر ابوالفضل صادقی هنرمند قمی از چوب راش و با استفاده از هنر معرق و بهره‌گیری از هنر منبت در ابعاد ۱۳۰ در ۱۳۰ سانتی‌متر ساخته شده بود برای نصب در یکی از میادین اصلی طراحی شد و به عنوان نمادی برای معرفی شهر ملی انگشتر به شمار می رفت.

هر چند صنعت انگشترسازی در شهرهایی همچون مشهد و شیراز و اصفهان نیز رونق دارد، اما صنعت انگشترسازی در قم، از ویژگی های قابل توجهی در جذب گردشگر برخوردار است که باید این فرصت را بسیار مغتنم برشمرد.

جنس انگشترها در قم معمولا نقره بوده و سنگ روی آن‌ هم غالبا عقیق است و در بسیاری از موارد روی سنگ و نیز نقره انگشترها، قلم‌کاری انجام می‌شود و همین موضوع باعث شد طرح سیاه‌قلم به یکی از طرح‌های منحصربه فرد قم تبدیل شود، ویژگی مهمی که می تواند در برندسازی این هنر در قم، اثربخش باشد.

با این وجود انگشتر در قم همچنان یک سوغاتی ناشناخته است و جای خود را در کنار سایر سوغاتی های کم نظیر قم باز نکرده و انتظارات فعالان صنعت و هنر انگشترسازی در مسیر معرفی این محصولات برآورده نشده است؛ صنعت انگشترسازی، بازارای پررونق و پرظرفیت که از آن غفلت شده و باید بتوان این صنعت را به رونق بهتری رساند.

استان قم در صنایعی همچون قالی دستباف، خرمهره، سنگ تراشی، معرق کاری کاشی، معرق کاری چوب، کاشی کاری، خراطی چوب، رنگ رزی، منبت کاری، مهر و تسبیح، منسوجات سنتی، سفالگری، مروار بافی، گیوه بافی و نقاشی سنتی بر روی شیشه، چوب، سفال، چینی و چرم همچون هنر انگشترسازی حرفهای بی شماری برای گفتن دارد و هنرمندان توانایی در این زمینه فعال هستند.

انگشتر قم پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم

بدون تردید انگشترسازی نیز با اهتمام بیشتر مسئولان می تواند بیش از گذشته مورد توجه متولیان و مسئولان قرار بگیرد و در این خصوص بازارهای خارجی و داخلی خوبی را به دست آوریم.

به گفته علیرضا ارجمندی مدیرکل میراث‌‎فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان قم، احیای بازار کهنه به عنوان اثر تاریخی صنایع دستی می تواند تا حدی در رونق صنایع دستی در قم و جذب گردشگر موثر باشد، همچنین در مورد بازار شمسه نیز رایزنی هایی برای شکل گیری فروشگاه و کارگاههای شهر ملی انگشتر انجام می شود تا مرکز و سمبلی برای شهر ملی انگشتر داشته باشیم.

وی بر این باور است که قم نیازمند بازارچه دائم صنایع دستی و فاخر است و مهمترین پاشنه آشیل صنایع دستی بازار به شمار می رود، در این خصوص نیز توافقات خوبی با شهرداری برای برگزاری بازارچه های موقت و دائمی شکل گرفت و به دنبال این هستیم که به زودی اولین بازارچه دائمی صنایع دستی استان در یکی از بوستان های ورودی شکل بگیرد که این می تواند رونق خوبی را به تولیدات صنایع دستی بدهد.

افتتاح دبیرخانه شهر ملی انگشتر در قم نیز یکی از موضوعاتی است که قرار بود در مهرماه سال جاری به نتیجه برسد اما هنوز عملیاتی نشده است، برای اجرای این طرح ۲۰ هکتار زمین به عنوان شهر گردشگری عقیق توسط صنایع دستی و گردشگری شناسایی شده و مورد مطالعه قرار گرفته و این مجموعه شامل فروشگاه و کارگاه نمایشگاه و سالن جلسات و دانشگاه علمی کاربردی و آموزش کوتاه مدت صنایع دستی و آزمایشگاههای کارگاههای تست سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی است تا بتوان به معرفی قم به عنوان شهر جهانی انگشتر پرداخت.

همچنین بنا به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قم، رایزنی‌هایی انجام شده تا بازار شمسه با ۳۰۰ مغازه برای بازار کار انگشتر قم انتخاب شود، ضمن اینکه توسعه، ترویج و آموزش توسط کارگاههای انگشتر نیز از جمله اهداف راه اندازی دبیرخانه شهر ملی انگشتر در قم است.

پیشرفت ۷۰ درصدی دبیرخانه شهر ملی انگشتر در قم

علی رضایی معاون صنایع دستی قم نیز در خصوص آخرین وضعیت دبیرخانه شهر ملی انگشتر در قم به خبرنگار نسیم قم گفت: با توجه به سفر ریاست جمهوری اعتباری ویژه افتتاح دبیرخانه در نظر گرفته شد تا ساختمانی ویژه دبیرخانه شهر ملی انگشتر و خانه صنایع دستی احداث شود.

وی درباره روند اجرای طرح توضیح داد: این اعتبار یک میلیارد تومان بود که با افزایش هزینه ها امکان تکمیل پروژه وجود نداشت، در حال حاضر ساختمان ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد اما قابلیت افتتاح را ندارد به این دلیل جهت تکمیل پروژه، مطالبه اعتباراتی داشته ایم تا بتوانیم آن را عملیاتی کنیم.

همچنین رضایی بیان کرد: اگر اعتبارات تامین شود امسال قابلیت بهره برداری از دبیرخانه وجود دارد، هر چند ممکن است به زودی بخشی از ساختمان را مورد بهره برداری قرار دهیم.

وی در مورد انگشترسازی در قم عنوان کرد: در استان قم طبق آمار انجمن انگشترسازان ۱۵۰۰ نفر هنرمند در این صنعت و هنر مشغول به کار هستند، اما افراد دارای مجوز از صنایع دستی شامل ۲۵۰ نفر انگشترساز است.

باید در حوزه سرمایه گذاری بخش خصوصی شهر انگشتر پیگیری هایی صورت پذیرد

طبق گفته ابوالقاسم مقیمی معاون هماهنگی امور زائرین استاندار قم نیز قرار است باید در حوزه سرمایه گذاری بخش خصوصی شهر انگشتر پیگیری هایی صورت پذیرد به خصوص اینکه جذاب ترین حوزه در زیرساخت زائر در سرمایه گذاری موضوع سوغات است.

وی با اشاره به اهمیت اقتصاد گردشگری و بخصوص اشتغال آفرینی از طریق سوغات اظهار داشت:قم به عنوان شهر ملی انگشتر نام گذاری شده ولی رشته انگشتر سازی در قم نداریم که ضرورت دارد در این بخش هم سرمایه گذاری ویژه ای صورت گیرد و دانشجویان و فعالین گردشگری متخصص در این عرصه تربیت شوند.

انگشتر قم پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم

مقیمی با بیان اینکه شهر قم عقب ماندگی های متراکمی در حوزه زائرین دارد و به حداقل‌هایی مانند سوغات زائر کمتر پرداخته شده است یادآور شد:در دو سال گذشته نیز قم به عنوان شهر ملی انگشتر نامیده شده و بسیاری از انگشترهایی که از عتبات تهیه می شود از تولیدات قم است.

معاون هماهنگی امور زائرین استانداری قم خاطرنشان کرد: صنایع دستی متعددی در قم تولید می شود، اما فاقد بازارچه ای برای عرضه آن به زائران هستیم.

به نظر می رسد همراهی مسئولان در اتمام دبیرخانه شهر ملی انگشتر و ایجاد زیرساختهای لازم جهت توسعه سرمایه گذاری و ایجاد بازارهای جهانی می تواند در معرفی هر چه بهتر قم، به عنوان شهر ملی انگشتر ثمربخش و اثرگذار باشد.