قاتل خاموش طی ۹ ماه ۶۶ نفر را در قم مسموم کرد
قاتل خاموش طی ۹ ماه ۶۶ نفر را در قم مسموم کرد
جلیل گودرزی فر، رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی قم گفت: از ابتدای سالجاری تا پایان آذرماه، ۶۶ نفر بر اثر استنشاق گاز مونوکسید کربن مصدوم شدند که از این بین یک نفر جان خود را از دست داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، جلیل گودرزی فر افزود: از این تعداد، ۴۱ نفر برای دریافت خدمات درمانی تکمیلی به بیمارستان منتقل و ۲۵ نفر در محل حادثه درمان شدند.

وی گفت: در مدت مشابه سال ۱۴۰۰ نیز مسمومیت ۴۳ نفر با گاز مونوکسید کربن ثبت شد که ۲۹ نفر به بیمارستان منتقل و ۱۴ نفر در محل حادثه درمان شدند و هیچ مورد فوتی در صحنه حادثه به این مرکز گزارش نشد.

رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی قم با اشاره به این‌که بیشترین موارد مسمومیت با گاز مونوکسید کربن مربوط به وسایل گرمایش خانگی است، افزود: استفاده نامتعارف از وسایل گرمازا از جمله گاز پیک‌نیک، گاز خوراک‌پزی، زغال چوب و آبگرمکن به‌ویژه در فضا‌های بسته و نیز عدم کنترل لوله‌ها و اتصالات بخاری در داخل منزل و بالای پشت‌بام از عوامل بروز مسمومیت با گاز مونوکسید کربن است.

گودرزی فر گفت: مونوکسید کربن گازی بدون رنگ و بو است و فردی که دچار مسمومیت می‌شود در ابتدا علایمی ندارد، ولی با گذشت زمان و افزایش استنشاق گاز، علایم در فرد ظاهر می‌شود.

وی افزود: علائم این مسمومیت ابتدا سردرد، تهوع و استفراغ است که به‌تدریج افزایش می‌یابد و حالت خواب‌آلودگی، اختلال هوشیاری و در موارد شدید با کما، تشنج و مرگ همراه خواهد بود.

رئیس اورژانس قم تاکید کرد: نخستین و مهم‌ترین اقدام در صورت مشاهده موارد گازگرفتگی، رساندن اکسیژن (هوای تازه) به مصدوم و تماس با اورژانس ۱۱۵ است که باز کردن پنجره اتاق یا خارج کردن فرد از آن محیط موثرترین اقدام برای بهبود حال فرد مسموم است.

  • منبع خبر : خبرگزاری صدا و سیمای استان قم