فعالیت موزه حرم حضرت معصومه(س) در قالب ۱۰ گنجینه تخصصی و موضوعی
فعالیت موزه حرم حضرت معصومه(س) در قالب ۱۰ گنجینه تخصصی و موضوعی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری فارس از قم، حجت‌الاسلام محمدباقر مشکاتی مدیر موزه آستان حضرت فاطمه معصومه(س) در گفت‌وگو با فارس به مناسبت «روز جهانی موزه»، با اشاره به قدمت، اهداف و کارکردهای موزه حرم بانوی کرامت، گفت: موزه آستانه قم که امروزه بانام «موزه فاطمی» از آن یاد […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری فارس از قم، حجت‌الاسلام محمدباقر مشکاتی مدیر موزه آستان حضرت فاطمه معصومه(س) در گفت‌وگو با فارس به مناسبت «روز جهانی موزه»، با اشاره به قدمت، اهداف و کارکردهای موزه حرم بانوی کرامت، گفت: موزه آستانه قم که امروزه بانام «موزه فاطمی» از آن یاد می‌شود در آبان ماه ۱۳۱۴ بر اساس نقشه آندره گدار فرانسوی (طراح موزه ایران باستان) به سرپرستی ابوالقاسم معمار ۲ سال قبل از تاسیس موزه ایران باستان، در داخل حرم مطهر فاطمی ایجاد شده است.

وی افزود: موزه فاطمی در گذشته در محل کنونی رواق شهید مطهری وکتابخانه داخلی کنونی حرم مطهر دایر شده بود که بعدها و از حدود ۴۰ سال قبل به دلیل توسعه و نیاز به فضای بزرگتر به مکان فعلی در میدان آستانه روبه‌روی درب یک حرم مطهر فاطمی منتقل شده است.

مشکاتی افزود: موزه فاطمی که تنها موزه تاریخی وهنری قم محسوب می‌شود بیش از ۴۰ گونه اثر موزه‌ای را در خود جای داده است که شامل قرآن‌های خطی، کاشی‌ها، آثار فلزی، چوبی، سکه‌ها، تمبرها واسکناس‌ها، منسوجات، فرش، انواع آثار نقاشی، خوشنویسی، نگارگری و شمایل‌نگاری به همراه آثار ومتعلقات باقی مانده از بزرگان دینی وعلمی و شاهان دوره‌های مختلف تاریخی تنوع کم‌نظیری به موزه فاطمی داده است؛ موزه فاطمی نخستین موزه عمومی ایران، اولین موزه وقفی و بارگاهی جهان اسلام و تنها موزه تاریخی هنری استان قم است.

مدیر موزه آستان فاطمی در راستای اهداف فعالیت این موزه گفت: اهداف موزه فاطمی بعد از تغییر وتحول در گفتمان و چیدمان آثار موزه‌ای آن، علاوه بر دیگر اهدافی که دیگر موزه‌های ایران اسلامی دارند؛ تبیین و ترویج آموزه‌های دینی و سبک زندگی ایرانی اسلامی با بهره‌گیری از آثار موزه‌ای به شیوه روایتگری است.

وی در ادامه گفت: دوره فعالیت جدید این موزه از ۳ سال پیش آغاز شد؛ آثار تاریخی وهنری دوره اسلامی موجود بر اساس اهداف و دستاوردهای سفرهای تاریخی و تمدن‌ساز کریمه اهل‌بیت(س) از مدینه به دیار قم چیدمان شده و در ۱۰ گنجینه تخصصی و موضوعی در قالب «تالار عترت» سامان یافته است.

مشکاتی تقویت هویت ملی ودینی در نسل جوان، معرفی فرهنگ اصیل اسلامی وایرانی، عترت‌شناسی و آشنایی با معارف دینی و آموزه‌های مذهبی وعبرت‌آموزی از گذشته و گذشتگان را از اهداف و کارکرد های فرهنگی واجتماعی موزه آستان فاطمی برشمرد و افزود: این موزه نقشی جدی در بازشناسی و باز آفرینی فرهنگ وخرده فرهنگ‌ها وآیین‌ها ومراسم دینی و ملی ایفا می‌کند تا در راستای گام دوم انقلاب واحیای تمدن نوین ایرانی واسلامی تاثیرگذار و نقش آفرین باشد.

 مدیر موزه آستان فاطمی بیان کرد: این موزه تنها موزه متعلق به یک بانوی تاثیرگذار و با فضیلت یعنی حضرت فاطمه معصومه (س) از خاندان پیامبر گرامی اسلام(ص) است و تنها موزه‌ای است که منتسب به یک بانوی قدیسه در جهان اسلام است.

وی خاطرنشان کرد: یکی از راهبردهای اسلامی موزه فاطمی معرفی جامع و کامل از ابعاد شخصیتی حضرت فاطمه معصومه(س) است. تاکنون درباره ابعاد شخصیت معنوی وفردی بانوی کرامت بسیار گفته شده ولی از بعد اجتماعی و فرهنگ‌سازی و تمدن‌سازی بانوی کرامت غفلت شده و یا کمتر پرداخته شده است. ما امروزه این بانوی طاهره را با عنوان بانوی تمدن‌ساز وتاثیرگذار در ایران و اسلام یاد می‌کنیم و تلاش می‌کنیم با زبان موزه و آثار موزه‌ای بعد تمدن‌ساز حضرت معرفی گردد.

پایان پیام/۷۸۰۳۲