فارس‌من| اعتراض دانشجویان دستیاری به شیفت‌های۳۴ ساعته و جوابیه علوم پزشکی قم
فارس‌من| اعتراض دانشجویان دستیاری به شیفت‌های۳۴ ساعته و جوابیه علوم پزشکی قم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری فارس از قم، برخی دانشجویان دستیاری با ثبت سوژه‌ای در سامانه فارس‌من پیرامون نحوه برنامه‌ریزی کشیک رزیدنت‌ها، از بالا بودن ساعت حضور در بیمارستان و افزایش سلیقه‌ای شیفت‌های ماهانه به بیش از سقف معین شده در دستور ابلاغی معاونت آموزش وزارت بهداشت به دانشگاه‌ها، گلایه […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری فارس از قم، برخی دانشجویان دستیاری با ثبت سوژه‌ای در سامانه فارس‌من پیرامون نحوه برنامه‌ریزی کشیک رزیدنت‌ها، از بالا بودن ساعت حضور در بیمارستان و افزایش سلیقه‌ای شیفت‌های ماهانه به بیش از سقف معین شده در دستور ابلاغی معاونت آموزش وزارت بهداشت به دانشگاه‌ها، گلایه کرده و خواستار حل این مسأله شدند.

در متن سوژه «شیفت‌های دستیاران پزشکی کم شود» آمده است:

با سلام و احترام شرایط زندگی دانشجویان دستیاری سخت است. طبق نامه شماره ۵۰۰۳۳۸ د ابلاغی معاونت آموزش وزارت بهداشت به تمام دانشگاه‌ها، تعداد حداکثر دوازده کشیک در ماه را برای رزیدنتها به رسمیت شناخته است اما این مسأله در سطح کشور رعایت نمی‌شود و دانشگاه‌های علوم پزشکی به صورت سلیقه‌ای این قانون را تغییر می‌دهند و آن را رعایت نمی‌کنند. به گونه‌ای که هر دانشجو هر روز ساعت ۵ صبح در بیمارستان حاضر شود. آموزش خود را تا ظهر پیگیری کرده و از ظهر تا ساعت پنج صبح فردا کشیک دهد و دوباره پنج صبح روند آموزش را شروع می کند. این موضوع یعنی هر رزیدنت در ماه دوازده بار حدود ۳۴ ساعت در بیمارستان حضور دارد، بی وقفه و بدون لحظه ای استراحت کار می کند و فقط بعد از ۳۴ ساعت تنها ۱۴ ساعت زمان برای استراحت دارد و دوباره باید به بیمارستان مراجعه کند. چه کسی مسئولیت خطاهای انسان دستیاران را که بر اثر کشیک‌های طولانی و طاقت فرسا به وجود می آید را می پذیرد؟ بماند که خیلی از دانشگاههای علوم پزشکی مثل دانشگاه علوم پزشکی قم به این نامه هم توجهی ندارند و به دلایل واهی برای دانشجو بیش از ۱۲ عدد کشیک می گذارند. برای دانشجو نه راه پس گذاشته اند و نه راه پیش. در میاه راه اگر تحملش تمام شود باید تمام حقوقی را که گرفته پس دهد و بعد منتظر جریمه وزارتخانه بماند. لطفا پیگیری فرمایید تا علاوه بر مساعد شدن شرایط برای دستیاران، جان بسیاری از بیمارانی که به خاطر شرایط ناگوار دانشجویان دستیاری در خطر است را نجات دهید.

پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم

 نامه معاونت آموزش وزارت بهداشت شماره ۵۰۰۳۳۸ ابلاغی به دانشگاه‌ها پیرامون شیفت رزیدنت ها

پس از انتشار این مطالبه در سامانه فارس‌من که با بیش از ۷۰۰ امضا حمایت شد، دانشگاه علوم پزشکی قم با ارسال جوابیه‌ای به خبرگزاری فارس در قم، از رعایت قانون در این زمینه و آمادگی برای رسیدگی به تخلف‌های احتمالی و احقاق حقوق دانشجویان خبر داد؛ در متن این جوابیه آمده است:

بسمه تعالی  
به استحضار می‌رساند؛ دانشگاه علوم پزشکی قم در رشته‌های مختلف اعم از داخلی، جراحی، بی هوشی، زنان، اطفال، طب اورژانس، مغز و اعصاب و  پذیرش دستیار دارد.

به همه این گروه‌ها آیین نامه تعداد کشسیک های ابلاغ و تاکید شده است و طی بازدیدهای انجام شده تخلفی انجام نشده است.

دانشگاه این آمادگی را دارد اگر تخلفی صورت گرفته باشد حتماً رسیدگی و احقاق شود.

شایان ذکر است؛ در حال حاضر ۱۲۰ دستیار در رشته‌های فوق الذکر تحت نظر اساتید محترم مشغول به فعالیت علمی و بالینی در حال تحصیل هستند. 

 
روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قم

 

پایان پیام/