عضو مجلس خبرگان رهبری: فتح‌الفتوح انقلاب تربیت نسل است
عضو مجلس خبرگان رهبری: فتح‌الفتوح انقلاب تربیت نسل است

– اخبار استانها – به‌ گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، آیت‌الله عبدالکریم فرحانی پیش از ظهر امروز در پیش کنگره حاج شیخ عبدالکریم حائری و سالگرد تاسیس حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری در فرمایشات خود فرمودند حوزه علمیه قم مادر انقلاب اسلامی است و خاستگاه اصلی انقلاب اسلامی حوزه قم است […]

– اخبار استانها –

به‌ گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، آیت‌الله عبدالکریم فرحانی پیش از ظهر امروز در پیش کنگره حاج شیخ عبدالکریم حائری و سالگرد تاسیس حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری در فرمایشات خود فرمودند حوزه علمیه قم مادر انقلاب اسلامی است و خاستگاه اصلی انقلاب اسلامی حوزه قم است و اراک مادر حوزه علمیه قم است، اظهار داشت: ریشه فرموده مقام معظم رهبری بر این است که یکی از سه تمدن بزرگ انسانی، تمدن اسلام است که در سه کانون بغداد، ایران و اندلس شکل گرفت. 

وی افزود: ریشه تمدن بزرگ اسلامی ما هجرت اهل بیت (ع) به عراق است، هجرت امام علی(ع) به عراق و هجرت امام رضا (ع) به ایران دو کانون تمدنی ایجاد کرده که به آن جبهه مقاومت گفته می‌شود، دو هجرت بزرگ به دو انقلاب سیاسی سید الشهدا و انقلاب علمی صادقین منجر شد، کار هجرتی و دو انقلاب بزرگ علمی، دو کانون تمدنی برای اسلام ایجاد کرد که در این دو کانون تمدنی مسئله شیعه مطرح نیست بلکه اسلام مطرح است.

عضو مجلس خبرگان رهبری و دبیر کنگره یکصدمین سالگرد شیخ عبدالکریم حائری تصریح کرد: حوزه‌های علمیه و علما باید مطالبه رهبر معظم انقلاب اسلامی را در بحث تبلیغ انجام دهند، پیامبران هجرت داشتند و تولید دین کردند و کانون تبلیغ تمدنی داشتند، پیامبر اکرم (ص) نهال تمدن اسلامی را در مدینه غرس کرد، بنابراین علما و فقها نیز وظیفه تبلیغ دین را عهده‌دار هستند و در این امر نباید کوتاهی وجود داشته باشد. 

فرحانی با بیان اینکه امروز سوال دنیا این است که انقلاب اسلامی، تجربه پیامبر اسلام را تکرار کرد که در سه دهه اتفاق افتاده بود، گفت: انقلاب اسلامی تمدن مارکسیسم را نابود کرد و امروز فروپاشی رژیم صهیونیستی به دست مسلمانان رقم خورده است.

وی با بیان اینکه شیخ عبدالکریم حائری با فلسفه، اخلاق، عرفان و حدیث یک نگاه جامع و ذو ابعاد ایجاد کرد و فقهای عالم بسیاری را تربیت کرد، ادامه داد: شیخ عبدالکریم حائری مجموعه انسان‌های قوی را در اراک جمع کرد، انسان‌هایی مانند سید روح‌الله و مرحوم اراکی را نوشت، اما کتاب ننوشت، شهر اراک مجتهدان و فقیهای بسیاری را در رشته‌های مختلف تربیت کرد، اگر کار حائری در اراک نبود حوزه قم متولد نمی‌شد.

عضو مجلس خبرگان رهبری و دبیر کنگره یکصدمین سالگرد شیخ عبدالکریم حائری با بیان اینکه در مبنای اسلام از تفاسیر علامه امینی  استفاده شده است، عنوان کرد:  تربیت عقیق و تخصصی شیح عبدالکریم حائری در اراک منعقد شد، مروارید امام راحل در مدرسه اراک آماده و در قم توسعه پیدا کرد و تحویل جهان شد، توسعه حوزه علمیه و توسعه رشته‌های تخصصی در حوزی راه تمدن‌سازی دینی است. حائری حوزه را راه‌اندازی کرد، اما سکولار نبود چون شاگر شیخ محمد تقی شیرازی در مقوله تنباکو بود، بنابراین کج فهمی و نادانی است که کسی بگوید حاج شیخ عبدالکریم حوزه سکولار داشت.

فرحانی با بیان اینکه شیخ عبدالکریم قدمت بسیاری دارد و اقدامات تربیتی بسیاری داشته و امثال امام راحل را تربیت کرده و در قم جمع کرده و قم را قوی کرده است، تصریح کرد: شیخ عبدالکریم حائری سیاست‌مداری عاقل، نیروی قوی انقلابی در امتداد میراث صاحب تنباکو و در امتداد نگاه شیخ فضل الله نوری است و کسی بود که اجازه نداد خون شهدا از بین برود. 

وی با بیان اینکه مادر انقلاب اسلامی حوزه قم است که شیخ عبدالکریم با علم و اخلاق تالیف کرد، گفت: افتخار شیخ عبدالکریم تربیت امام(ره) بود و افتخار امام نیز تربیت امثال شهید مطهری، مقام معظم رهبری و غیره است، حوزه‌های علمیه نباید اجازه دهند عبدالکریم کشور ما را مصادره کنند و سکولار را جایگزین کنند، بنابراین تربیت فقیه باید مورد توجه حوزه‌های علمیه قرار گیرد.

عضو مجلس خبرگان رهبری و دبیر کنگره یکصدمین سالگرد شیخ عبدالکریم حائری بیان کرد: فتح الفتوح انقلاب، تربیت نسل است که شیخ حائری انجام داد و نسلی تربیت شد که دفاع مقدس و دفاع از حرم نقش‌آفرینی داشتند و ایران توانست به واسطه رهبری امام تمام جبهه مقاومت را با حاج قاسم سلیمانی هدایت کند. دیروز ایران در دفاع مقدس افتخار آفرید و امروز نسل تربیت شده امام خمینی(ره) رژیم  کودک کش اسرائیل را سرنگون می‌کند.

فرحانی تصریح کرد: ولایت‌فقیه در قانون اسلامی و ولایت مطلقه که رمز موفقیت جمهوری اسلامی است میوه بیت شیخ عبدالکریم حائری است، شیخ عبدالکریم حائری حوزه را احیا و انقلاب اسلامی را عرضه کرد و نوآوری فقه و اصول قم  را شکل داد. 

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای اجرای کنگره بیان کرد: در کنگره شیخ عبدالکریم حائری ۲۳ گروه دانشی، ۷ گروه علمی و عملکردی تشکیل شد و ۵ کمیته  39 اثر حاح شیخ حائری را احیا کرد. ۸ پیش همایش کنگره در ایران و کشورهای هند، عراق و پاکستان برای تببین جایگاه حوزه‌های علمیه برگزار شد.

عضو مجلس خبرگان رهبری و دبیر کنگره یکصدمین سالگرد شیخ عبدالکریم حائری با تاکید بر برگزاری همایش اصلی در قم، خاطرنشان کرد: تاکنون ۳۶۹ مقاله به دبیرخانه رسیده و در حال بررسی است، ۱۱ کتاب تمام شده و در حال بررسی است و ۷ کتاب جدید به دست رسیده است و ۲۷ کتاب از آثار شیخ حائری تالیف شده است.