عزم مدیریت شهری در رفع موانع سرمایه‌گذاری در پروژه های شهر
عزم مدیریت شهری در رفع موانع سرمایه‌گذاری در پروژه های شهر
علی رمضانی رئیس سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت مردمی شهرداری قم گفت: مشارکت های مردمی و سرمایه های خرد، ظرفیتی مهم در اجرای پروژه‌های شهری و توسعه شهر است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، علی رمضانی در حاشیه بازدید اصحاب رسانه از پروژه‌های سرمایه گذاری شهرداری قم اظهار داشت: اطلاع رسانی شفاف و حضور فعال رسانه سهم مهمی در جذب سرمایه گذاران در پروژه های عمرانی و شهری و توسعه و آبادانی شهر دارد.
رئیس سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت مردمی شهرداری قم افزود: یکی از رویکردهای مدیریت شهری رفع موانع جهت حضور سرمایه گذاران در روند اجرای پروژه هاست.
وی در خصوص وظایف این سازمان بیان کرد: شهرداری در گذشته از منابع دولتی استفاده می‌کرد و در برهه ای خودگردان شد و بخشی از درآمدهایش مشارکت با بخش خصوصی و مشارکت های مردمی است.
رمضانی عنوان کرد: مشارکت های مردمی و سرمایه های خرد، ظرفیتی مهم در اجرای پروژه‌های شهری و توسعه شهر است و همه تلاش خود را برای رفع موانع در این مسیر داریم تا مردم و سرمایه گذاران متضرر نشوند.
وی خاطرنشان کرد: روند و قالب جدیدی از سرمایه‌گذاری با عنوان سهام پروژه درحال آغاز شدن است و در این روند تلاش می شود پروژه‌ها به سمت بورس برده شود و از سرمایه‌های خرد مردم استفاده کنیم تا آن‌ها نیز درگیر پروژه‌های شهری باشند.
رئیس سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت مردمی شهرداری قم تصریح کرد: در زمینه پروژه‌های مشارکتی در نوع اول در مواردی که برای شهرداری آورده‌ای به همراه داشته باشد از راه عدم دریافت عوارض انجام می شود.
وی افزود: در نوع دوم نیز شهرداری امکاناتی مانند زمین را در اختیار سرمایه گذاران قرار می دهد، در این راستا در پروژه‌های مشارکتی درصدی از تکمیل پروژه برای شهرداری است.
رمضانی بیان کرد: در قالب های مختلفی می توان پروژه ها را پیش برد که یکی از این قالب‌ها ساخت، واگذاری، اجاره و بهره‌برداری است به طوری که در این روش پروژه چند سال در اختیار سرمایه‌گذار قرار می گیرد و پس از اتمام مهلت قرارداد به شهرداری بازمی‌گردد، برخی دیگر از پروژه ها نیز مشارکت مدنی است که در این صورت شهرداری و سرمایه‌گذار پس از اتمام پروژه سهم مشخص شده خود را برمی دارند.
وی عنوان کرد: یکی از قالب های جدید که به زودی آغاز می شود سوق دادن پروژه ها به سمت بورس و استفاده از سرمایه های خرد مردم است.
رئیس سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت مردمی شهرداری قم گفت: در اطلس جامع سرمایه گذاری تمهیدات لازم را اندیشیده ایم، در این خصوص نیز فرصت‌های سرمایه‌گذاری شهر تا افق ۱۴۰۴ تدوین خواهد شد و پس از تدوین این افق از سال ۱۴۰۲ فراخوان‌ها برای جذب مشارکت انجام می شود.
وی تاکید کرد: از جمله نیازهای شهر قم در سالهای اخیر احداث پارکینگ است و در این باره ظرفیت هایی را برای بخش خصوصی در نظر گرفته ایم، از جمله پروژه‌های درحال انجام در این راستا نیز پروژه چهارسو است.
رمضانی خاطرنشان کرد: بررسی فرصت‌های سرمایه گذاری با مدل‌های مختلف نقشه راه سازمان سرمایه گذاری و خدمات شهری می‌شود.
وی در مورد تلاش مدیریت شهری در رفع مشکل بست شرقی حرم مطهر حضرت معصومه(س) گفت: مشارکت مردمی و سرمایه گذاری خوبی مقابل حرم وجود دارد و در این باره سرمایه گذار خوبی شناسایی شده که امید است به زودی اتفاقات خوبی را شاهد باشیم، این پروژه ۴ ساله است و پس از تائید قرارداد توسط شورای اسلامی شهر و فرمانداری قم پروژه در مسیر اجرا قرار می گیرد.
وی در مورد پروژه های سرمایه گذاری فعال در بلوار پیامبر اعظم(ص) نیز عنوان کرد: در جهت پیگیری این مشکلات، مجموعه شهری ورود کرده است، در این مسیر ۱۴ قرارداد سرمایه گذاری وجود دارد که دو پروژه آن تا سال آینده به بهره برداری می رسد و دیگر پروژه ها نیز پیشرفت فیزیکی خوبی دارد.