طرح قرار دوازدهم تداوم سیره حضرت زهرا(س) است
طرح قرار دوازدهم تداوم سیره حضرت زهرا(س) است
حجت‌الاسلام والمسلمین اسکندری با تاکید بر این مهم که طرح قرار دوازدهم تداوم سیره حضرت زهرا(س) است، گفت: طرح قرار دوازدهم از جمله برنامه‌های ویژه سازمان اوقاف و امور خیریه است که با محوریت بقاع شاخص در همه استان‌ها اجرایی می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، حجت‌الاسلام والمسلمین عباس اسکندری امروز در مراسم ویژ‌ه‌ای که به محوریت طرح قرار دوازدهم در هشت بقعه متبرکه شاخص استان قم برگزار شد، با اشاره به سالروز میلاد حضرت فاطمه(س) و گرامیداشت مقام مادر، اظهار داشت: امام صادق(ع) در بیان تفسیر شب قدر فرمودند “منظور از لیله، حضرت زهرا و مراد از قدر، خدای تبارک و تعالی است؛ یعنی فاطمه‌ خدا” که در معنای حدیث باید گفت یکی از شاخصه‌های مهم شب، رازآلود بودن آن است.

وی افزود: در قرآن کریم چندین بار از شب نام برده شده و هر بار رازی را در پس آن آیات نهفته و درباره‌اش سخن به میان آورده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم گفت: به این ترتیب می‌توان گفت زهرای مرضیه، سر الهی به شمار می‌رود.

وی ادامه داد: سوال این است که آیا حضرت محمد(ص) هم به راز وجودی حضرت زهرا(س) پی نبرده بودند؟ و اگر این طور باشد باید به این مطلب رسید که حضرت، چه گوهر والایی هستند.

اسکندری بیان کرد: یکی از القاب ایشان، ام‌ابیها به معنای مادرِ پدر است؛ می‌توان گفت حضرت صدیقه طاهره(س) محور و هدف نهایی پیامبر اسلام(ص) بوده‌اند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم با بیان اینکه اصل وجودی ائمه‌ اطهار(ع) یکسان است، خاطرنشان کرد: همه‌ آنها در عالم وحدت یکی هستند، ولی در عالم کثرت، ظهور و بروز متفاوتی دارند که با توجه به شرایط زمانی و مکانی و اجتماعی خواهد بود.

وی ادامه داد: کاری که در قالب طرح قرار دوازدهم انجام می‌شود، تداوم سنت حسنه‌ آن بزرگواران است که نمی‌توانستند به راحتی از کنار فقرا بگذرند.

اجرای طرح قرار دوازدهم با محوریت جوانی جمعیت در قم

طرح قرار دوازدهم از جمله برنامه‌های ویژه سازمان اوقاف و امور خیریه است که با محوریت بقاع شاخص در همه استان‌ها اجرایی می‌شود.

بر اساس این طرح، دوازدهم هر ماه مراسمی در بقاع استان‌های مختلف برگزار و در آن از محل موقوفات و همچنین کمک‌های خیرین و به نیت امام عصر(عج)، بسته‌های معیشتی، کمک‌های غیرنقدی و لوازم و احتیاجات خانواده‌های کم برخوردار بین آنها توزیع می‌شود.

در قرار دوازدهم دی‌ماه امسال هم به مناسبت سالروز میلاد حضرت زهرای مرضیه(س) و گرامیداشت سردار سپهد حاج قاسم سلیمانی، هشت بقعه متبرکه استان قم حضور دارند.

بر این اساس مراسمی از ساعت ۹ صبح امروز در آستان مقدس امامزاده علی بن جعفر(ع) برگزار و در آن ۶۰ سری لباس نوزاد، ۶۰ بسته معیشتی، یکصد تخته پتو و ۶۰ بسته پوشک بهداشتی بچه در بین نیازمندان توزیع شد.

ساعت ۱۱ امروز، مراسم دیگری به میزبانی حرم مطهر امامزاده موسی مبرقع(ع) تدارک دیده شده بود که در این مراسم هم ۲۰۰ بسته تغذیه مادران باردار، یکصد تخته پتو و گوشت گرم (یک رأس گوسفند) که از پیش تهیه شده بود، در بین خانواده‌های هدف توزیع شد.

آستان مقدس امامزاده سید علی(ع) هم در قرار دوازدهم این ماه مشارکت داشت و در دو ویژه برنامه، ابتدا در محل بقعه دو رأس گوسفند ذبح و گوشت آنها برای توزیع بین نیازمندان بسته‌بندی شد، همچنین چهار نفر از کارشناسان مجرب برای ارائه مشاوره حقوقی در محل بقعه حضور داشتند.

در مراسم دوم با محوریت حرم شاه سید علی(ع) که فردا ساعت ۱۰ در مدرسه استثنائی کازرونیان برگزار می‌شود، یکصد عدد عروسک به کودکان حاضر در مدرسه اهدا خواهد شد.

فردا همچنین مراسمی از ساعت ۱۸ در حرم امامزاده احمد بن قاسم(ع) تدارک دیده شده و قرار است در آن، ۱۵۰ قواره پارچه چادری بین خانواده‌هایی که از قبل شناسایی شده‌اند، توزیع شود.

در بقعه متبرکه امامزاده ابواحمد(ع) هم مراسم از ساعت ۱۳ امروز برگزار شده تا ۱۱۰ بسته برنج و ۲۰ بسته پوشک بهداشتی بچه بین خانواده‌ها توزیع شود.

پخت و توزیع ۱۱۰۰ عدد نان سنگک، ۳۰۰ بسته تغذیه مادران باردار، ۳۰۰ عدد قطره مولتی ویتامین برای نوزادان و ۶۰ عدد کیف نوزاد، از جمله مواردی هستند که در قرار دوازدهم حرم مطهر امامزاده جمال غریب(ع) به خانواد‌ه‌های کم برخوردار اهدا شده است.

این طرح در حرم مطهر امامزادگان ابراهیم و محمد(ع) هم با توزیع ۲۰ قوطی شیرخشک، ۵۰ بسعه معیشتی و ارائه خدمات مشاوره فرزندآوری به انجام رسید و آستان نورانی امامزاده جعفر شهید(ع) هم با تهیه و توزیع ۵۰ بسته معیشتی، در طرح قرار دوازدهم دی‌ماه امسال مشارکت داشت.

  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم