– اخبار استانها – به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم، محمدرضا آزاد در حاشیه برگزاری بیست‌وچهارمین جشنواره استانی تئاتر قم در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: جشنواره‌ها همواره محلی برای ایجاد شور و انگیزه و رقابت هستند، در این جشنواره نیز بیشتر شرکت‌کنندگان، نسل تازه نفسی هستند که […]

– اخبار استانها –

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم، محمدرضا آزاد در حاشیه برگزاری بیست‌وچهارمین جشنواره استانی تئاتر قم در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: جشنواره‌ها همواره محلی برای ایجاد شور و انگیزه و رقابت هستند، در این جشنواره نیز بیشتر شرکت‌کنندگان، نسل تازه نفسی هستند که شجاعانه و پرتلاش در جشنواره حاضر شده‌اند و در تولید و ساخت آثار نمایشی مشارکت کرده‌اند.

وی ادامه داد: امروزه تولید و اجرای نمایش کاری سخت بوده و هزینه‌ها و مشکلات زیادی را به همراه دارد، لذا باید از مسئولان اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم و عوامل اجرایی این جشنواره که تلاش زیادی برای گردهمایی هنرمندان تئاتر انجام داده‌اند، تقدیر و تشکر کرد.

عضو شورای ارزشیابی و نظارت بر نمایش استان قم، گفت: امیدوارم نمایش‌های حاضر در جشنواره در جذب تماشاگر و جلب رضایت مخاطبان موفق باشند.

این پیشکسوت تئاتر استان اضافه کرد: هم مسئولان هم هنرمندان نباید به برگزاری این جشنواره بسنده کنند، نمایش‌ها باید اجرای عمومی نیز داشته باشند و آثار برگزیده با راهیابی به جشنواره منطقه‌ای فجر، هویت شهر قم را به نمایش بگذارند.

آزاد در خصوص نسل امروز تئاتر و مقایسه آن با نسل طلایی هنرمندان قمی دهه ۷۰ و ۸۰، تصریح کرد: در آن دوران تئاتر کار کردن یک انگیزه مضاعف داشت و سطح توقع و نگاه افراد متفاوت بود، امروز قطعاً مشکلاتی وجود دارد، اما نمی‌توان این نسل را با گذشته مقایسه کرد، به نظر بنده این نسل باید از نظر علمی، اجرایی و یادگیری سواد تئاتر تلاش خود را بیشتر کند تا نسل‌های آینده از نسل فعلی به خوبی یاد کنند.

این پیشکسوت تئاتر استان قم اضافه کرد: نسل جدید باید به مرور پرورش پیدا کند و تقویت شود تا بعد از آن توقع داشته باشیم که اجرای ماندگار از خود به نمایش بگذارد.

وی خاطرنشان کرد: ما در این جشنواره شاهد حضور دانش‌آموزان دبیرستانی و هنرجویانی هستیم که نشان از تزریق نسل جدید به تئاتر قم دارد و درخت این نسل بارور شده، ثمره داده و نمایشگر هویت شهر قم در کشور شود.

چشم‌انداز تئاتر قم با تربیت هنرجویان مستعد و خلاق روشن است

همچنین شهرام نوشیر، عضو هیئت داوران بخش خیابانی بیست‌وچهارمین جشنواره استانی تئاتر قم در جمع خبرنگاران در خصوص ارزیابی خود از برگزاری این جشنواره، بیان کرد: در حال حاضر برای هنرمندان قمی که اکثراً نیز جوان هستند فرصتی فراهم شده که علاوه بر نمایش خیابانی در نمایش‌های میدانی، محیطی، اجرا محور، بین رشته‌ای و آیینی را هم تجربه کنند.

مدیر بخش «نمایش‌های خیابانی» چهل‌ودومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، تصریح کرد: این اتفاق مثبت دامنه حضور افرادی را که تحصیلات مرتبط دارند، بیشتر می‌کند و این بزرگترین نقطه قوت جشنواره است.

مدیر کانون تخصصی نمایش‌های خیابانی اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، افزود: این ساختار فراهم‌ شده برای جوانان محصول نگاه خلاق بالادستی است که برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری می‌کند و به همین دلیل باید از اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم و انجمن هنرهای نمایشی استان برای برگزاری این جشنواره قدردانی کرد.

نوشیر همچنین به تمجید از نسل جوان تئاتر قم پرداخت و گفت: این جوانان بسیار خوش‌فکر و خلاق هستند که می‌توانند تمام ضرورت‌های ذهنی و دغدغه‌های خود را به شکل‌ها و گونه‌های مختلف ارائه دهند.

وی در خصوص چشم‌انداز تئاتر قم تصریح کرد: وضعیت تئاتر قم بسیار قابل قبول است و حضور جوان‌ها و نوع فعالیت‌های آنان کاملاً رضایت‌بخش است، اما برای شاهد بودن نسل پخته و باتجربه از تئاتر قم در سال‌های آینده نیاز به آسیب‌شناسی داریم، ما‌ باید ببینیم در حال حاضر چه اقدامی برای جوان‌ها انجام دادیم و قصد داریم این جوانان را با تفکر و دیدگاه خودشان به کجا برسانیم، به علاوه باید توجه داشته باشیم چطور می‌توانیم پاسخگوی تمام توانمندی‌های آنان باشیم.

نوشیر با بیان اینکه کانون تخصصی تئاتر خیابانی کشور در تمام استان‌ها و شهرستان‌ها مسئول تئاتر خیابانی منصوب کرده است، گفت: ما در این کانون ۱۶ دپارتمان تشکیل داده‎ و درخواست کردیم به تئاتر خیابانی به عنوان یک گونه از چند ده گونه تئاتر در فضای باز توجه کنند و امکان اجرا را برای هنرمندان فراهم کنند؛ در استان قم نیز صدیقه مشایخی به عنوان مسئول کانون تئاتر خیابانی در قم و دبیر جشنواره استانی تلاش زیادی در این زمینه انجام داده‌اند.

عضو هیئت داوران بخش خیابانی بیست‌وچهارمین جشنواره استانی تئاتر قم با اشاره به برگزاری کارگاه «ایده‌پردازی و کارگردانی تئاتر خیابانی» در این دوره از جشنواره، گفت: این کارگاه به مدت ۵ روز با حضور جوانان و فعالان هنرهای نمایشی قم برگزار شد و محصول آن ۱۴ ایده‌ بود که برای ۱۱ ایده رویکرد اجرایی با حضور خود فراگیران پیشنهاد کردیم.

نوشیر تصریح کرد: از نظر بنده حرکتی که در تئاتر قم ایجاد شده قابل احترام است و می‌تواند پاسخگوی نسل جوان، جست‌وجوگر و بسیار خلاق ما باشد.

وی در پایان به انتصاب مشایخی به عنوان دبیر این جشنواره اشاره کرد و خاطرنشان کرد: اطمینان اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم برای انتصاب یک بانوی هنرمند در سمت دبیر جشنواره در کل کشور منحصر به فرد است و باید به این انتخاب تبریک گرفت.