– اخبار استانها – به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم، حمیدرضا شهرکی در جلسه با متولیان صنعت حمل و نقل جاده‌ای استان قم، اظهار داشت: رتبه هفتم اشتغال‌زایی در کشور، به صنعت حمل و نقل تعلق دارد. وی بیان کرد: صنعت حمل و نقل با ۸۰۰ هزار نفر […]

– اخبار استانها –

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم، حمیدرضا شهرکی در جلسه با متولیان صنعت حمل و نقل جاده‌ای استان قم، اظهار داشت: رتبه هفتم اشتغال‌زایی در کشور، به صنعت حمل و نقل تعلق دارد.

وی بیان کرد: صنعت حمل و نقل با ۸۰۰ هزار نفر فعال مستقیم و پنج هزار سرمایه‌گذار جایگاه هفتم کشور در اشتغال زایی را از آن خود کرده است.

 34 درصد سوخت کشور در بخش حمل ونقل جاده ای به مصرف می‌رسد 

معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای با بیان اینکه ۳۴ درصد سوخت کشور در بخش حمل و نقل جاده‌ای به مصرف می‌رسد، تاکید کرد: به منظور ساماندهی و بهینه‌سازی مصرف سوخت، ارتقا زیرساخت‌های نظارتی و ساماندهی اسناد حمل و نقلی به ویژه بارنامه ضروری است.

شهرکی به مبحث نوسازی ناوگان عمومی حمل و نقل جاده‌ای مسافر اشاره کرد و گفت: دو هزار دستگاه اتوبوس به کشور وارد شده که جهت واگذاری به جامعه هدف با ۱۳ شرکت قرار داد منعقد شده و تاکنون ۶۰۰ ثبت نام نیزجهت دریافت ناوگان درج شده است.

معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای با تاکید بر آنکه نزدیک ۶۰ درصد از کل مبلغ خودرو به صورت وام، قابل پرداخت است، گفت: کارمزد وام لحاظ شده نیز  12 درصد است که مناسب و اقتصادی است.

وی ادامه داد: متناسب با وضعیت اقتصادی و شرایط متقاضیان، انواع خودروهای ناوگان عمومی حمل مسافر، شامل اتوبوس، مینی‌بوس، میدل‌باس، سواری کرایه، تهیه و آماده واگذاری است.

داریوش باقرجوان، مدیرکل دفتر حمل و نقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای نیز در این مراسم تصریح کرد: هر نوع تغییر کاربری در ناوگان اتوبوس، تحت عنوان ارائه خدمات ویژه( وی آی پی) ممنوع است.

وی جاده را عرصه ریسک‌پذیری دانست و تصریح کرد: هر نوع ریسک‌پذیری جاده‌ای مستلزم علم، تجربه و حرفه‌ای بودن شبکه (خودرو، جاده و راننده) است.

مدیرکل دفتر حمل و نقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ ای به موضوع تغییر کاربری ناوگان اتوبوسی و وی آی پی سازی اشاره و تاکید کرد: ساختار خدماتی و تعداد صندلی های هر اتوبوس مطابق با مشخصات مندرج در کارت خودرو تعیین و هر نوع تغییر تحت عنوان وی آی پی سازی، فاقد وجاهت قانونی و ممنوع است.

باقرجوان افزایش بهای بلیت را چاره رفع مشکلات ندانست و تصریح کرد: باید در رویکرد و بهره‌وری تغییر ایجاد کرد و هرنوع تغییر در بهره‌وری مستلزم افزایش ظرفیت به معنای عام آن است.

مدیرکل دفتر حمل و نقل کالا سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای ادامه داد: تنها نیم درصد، بارنامه‌ها در کشور به طور صوری صادر می‌شوند.

همچنین مهرداد حمدالهی، مدیرکل دفتر حمل و نقل  سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای به ساز و کارهای لحاظ شده جهت مدیریت صدور بارنامه در کشور پرداخت و گفت: با توجه به نظارت‌های مستمر، الکترونیکی شدن صدوربارنامه شاهد کاهش چشمگیر صدور بارنامه‌های صوری به میزان تنها نیم درصد درکشور هستیم.

وی به وضعیت بیمه تکمیلی رانندگان بخش حمل و نقل کالا در کشور اشاره کرد و اظهار داشت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، مقرر شد تا پایان امسال، برای یک میلیون و ۲۵۰ هزار نفر راننده و خانواده‌های آنان بیمه تکمیلی صادر شود.

 جابه‌جایی یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر مسافر و ۴ میلیون تن کالا در قم

محمد پورتیموری، مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان قم نیز در این مراسم به ارائه گزارشی از اقدامات صورت گرفته در حوزه حمل و نقل جاده‌ای استان در ۹ ماهه نخست سال ۱۴۰۲ پرداخت و گفت: در این مدت افزون بر یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر مسافر و ۴ میلیون تن کالا، دراستان قم جابه‌جا شده است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان قم در خصوص اقدامات صورت گرفته جهت صیانت از راه‌ها و افزایش ضریب ایمنی تردد (مرتبط با حمل بار از معادن) در استان، اظهار داشت: از ابتدای امسال طرح‌هایی به منظور ساماندهی حمل بار از معادن اجرا شده که در همین راستا می‌توان به شناسایی ظرفیت معادن و رصد مسیرهای حمل بار اشاره کرد.

پورتیموری، افزود: همچنین مقرر شد، معادن استان نسبت به صدور بارنامه اقدام کنند، شرکت‌های حمل و نقل کالا استان جهت استقرار در معادن اعلام آمادگی کرده و مجوز آن نیز صادر شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از تسنیم، معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و همراهان با حضور در گلزار شهدای مدافع حرم آرامستان بهشت معصومه(س)، با عطرافشانی، اهدا گل و قرائت فاتحه بر مزار شهدای مدافع حرم ، به ساحت مقدس شهدا ادای احترام کردند.

از دیگر برنامه های این سفر دیدار با خانواده معظم شهدا و قرائت پیام و تسلیم لوح سپاس داریوش امانی، معاون وزیر و رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای جهت این اسوه‌های صبر و مقاومت بود که در فضایی معنوی صورت گرفت.