شهید مطهری نقش مهمی در فرهنگ و تمدن داشت
شهید مطهری نقش مهمی در فرهنگ و تمدن داشت
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه شهید مطهری نقش مهمی در فرهنگ و تمدن داشت گفت: نسل طلبگی ایشان دوره خاص بود و مانند ایشان نداریم در آثار شهید مطهری به درستی این رویکرد پیدا است و ایشان حسنه‌ای از حسنات امام خمینی(ره) است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، حجت‌‌الاسلام حمید پارسانیا ظهر امروز در همایش چهلمین سالگرد شهادت استاد مطهری که با موضوع «شهید مطهری و تمدن نوین اسلامی» که در سالن همایش مدرسه علمیه دارالشفاء برگزار شد اظهار داشت: شهید مطهری تنها نقش تمدنی نداشت بلکه به کار خودش توجه و جهت‌گیری تمدنی داشت.

وی با بیان اینکه شهید مطهری با همه توانایی و جامعیت، خود فرهنگ و تمدن شد، افزود: تحقق فرهنگ دارای فرایند است که ناظر به شرایط و ظرفیت‌ها است ولی شهید به تنهایی دارای همه ظرفیت‌های ناظر به فرهنگ بود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به خصوصیات اخلاقی شهید مطهری افزود: این شهید دارای نگاه چند بعُدی بود و همه کار و فعالیت شهید نشان می‌دهد که می‌شود همه مسائل فرهنگ و مسائل مرتبط را در یک جا در ایشان دید.

پارسانیا با بیان اینکه شهید مطهری نقش مهمی در فرهنگ و تمدن داشت، گفت: نسل طلبگی ایشان دوره خاص بود و مانند ایشان نداریم و در زمانی پا به عرصه وجود گذاشت که کسی به حوزه وارد نمی‌شد ولی ایشان وارد حوزه شد و با همت به کارش ادامه داد و از اساتید قوی بهره برد.

وی با بیان اینکه جامعه و فرهنگ محصول جهادها و اجتهادهای انسانی است، تصریح کرد: هر پدیده ای متشکل از عناصر و ارزش‌هایی است، تمدن با فرهنگ و جامعه مفاهیم نزدیک است و به نظر می‌رسد تمدن، سطح به بلوغ رسیده از فرهنگ است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه اگر در جامعه معرفت، اقتصاد و فرهنگ نباشد، همه چیز از بین می‌رود، افزود: در آثار شهید مطهری به درستی این رویکرد پیدا است و ایشان حسنه ای از حسنات امام خمینی (ره) است.

پارسانیا عنوان کرد: در آثار شهید مطهری مقوله فرهنگ و تمدن به خوبی دیده می‌شود و معتقد بود که اسلام دارای نگاه تمدنی است از مفهوم اسلام به خوبی دفاع می‌کند و نظریه تمدنی می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: شهید مطهری کتاب داستان راستان برای کودکان، اصول روش رئالیسم برای مقابله با جبهه عظیم فلسفی رقیب را شرح می‌کند و هم اسفار تدریس می‌کند، با گروهای سیاسی ارتباط برقرار کرد و خطابه سیاسی داشت و همه هستی‌اش را در خدمت رهبری یعنی امام راحل قرار داد.