شهر ملی انگشتر بدون حتی یک رشته دانشگاهی تخصصی
شهر ملی انگشتر بدون حتی یک رشته دانشگاهی تخصصی
گلایه هنرآموزان رشته طلا و جواهرسازی در قم از عدم حمایت و نبود رشته دانشگاهی مرتبط در استان برای این رشته درگفتگویی مطرح شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، رسول مخلوقه هنرآموز رشته طلا و جواهرسازی استان قم اظهار کرد: با توجه به اینکه قم، شهر ملی انگشتر نام گرفته، در سال ۹۷ استاندارد ملی انگشتر را نوشته‌ایم و انتظار داریم این استاندارد در سازمان یونسکو ثبت شود.

وی با اشاره به اینکه زحمت زیادی برای نوشتن این استاندارد کشیده شده است، مطرح کرد: متاسفانه تا امروز اقدام جدی از طرف سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در این راستا انجام نشده است.

این هنرآموز رشته طلا و جواهرسازی قمی با بیان اینکه در استان قم ظرفیت بسیار خوبی برای این رشته وجود دارد، عنوان کرد: نوجوانانی که در این رشته تحصیل می‌کنند پیش از اخذ مدرک دیپلم وارد بازار کار خواهند شد و این موضوع نشان از ظرفیت بالای نیروی انسانی در قم دارد.

وی با اشاره به اینکه به این نوجوانان به صورت سنتی و صنعتی آموزش داده می‌شود، خاطرنشان کرد: خیرین مدرسه‌ساز و خیرین هنرستان با کمک‌های خود ابزارآلات ریخته‌گری را برای این هنرستان فراهم کردند تا به صورت سنتی فعالیت‌هایی مانند ساخت انگشتر، گردنبند، ست، نیم ست و رشته‌هایی مانند قلم زنی، سنگ تراشی، حجم تراشی و میله‌سازی را به هنرجویان آموزش دهیم.

مخلوقه اضافه کرد: موضوعی که در این راستا باید مورد توجه قرار بگیرد این است که هنرآموزان برای ادامه تحصیل در این رشته باید به یکی از دو دانشگاه تهران بروند و دانشگاه‌های هنری و علمی کاربردی قم رشته طلا و جواهر را ندارند.

وی افزود: متاسفانه این هنرجویان به دلیل دور بودن مسیر و اینکه وارد بازار کار شده‌اند، وارد دانشگاه نشده و از ادامه تحصیل باز خواهند ماند و این موضوع یکی از ایرادات بزرگ ما در قم است.

این هنرآموز رشته طلا و جواهرسازی قمی با بیان اینکه متاسفانه مسئولین استان نیز حمایتی از این رشته و هنرآموزان آن انجام نمی‌دهند، تصریح کرد: ابزارآلات این رشته متاسفانه از نظر قیمتی بسیار سنگین هستند که مسئولین می‌توانند با ارائه تسهیلات مناسب متقاضیان و فعالین این عرصه را حمایت کنند.

وی با اشاره به اینکه خوشبختانه علی‌رغم تمام این موضوعات هنوز این رشته رونق زیادی در قم دارد، یادآور شد: بیش‌تر کارآموزانی که در این حوزه فعالیت دارند پس از اخذ مدرک دیپلم وارد بازار کار شده و به درآمدزایی می‌رسند.

مخلوقه با بیان اینکه با کمک خیرین توانستیم در رشته طلا و جواهرسازی در صدر کشور باشیم، اظهار کرد: خوشبختانه به کمک این بزرگواران درحد یک کارگاه پیشرفته طلا و جواهرسازی ابزارآلات داریم و مشغول کار هستیم.

وی با اشاره به اینکه حدود ۵۰۰ میلیون تومان لوازم مصرفی نیاز داریم، بیان کرد: اگر این لوازم نیز تامین شود می‌توانیم مانند یک کارگاه حرفه‌ای برای مدرسه و دانش آموزان درآمدزایی داشته باشیم.

این هنرآموز رشته طلا و جواهرسازی قمی با بیان اینکه متاسفانه از هنرآموزان این رشته حمایت بسیاری نمی‌شود، اظهار داشت: عدم وجود دانشگاه تخصصی این رشته در قم یکی از مشکلات اصلی هنرجویان این رشته است.

وی ادامه داد: فاصله مسافتی دور و کمبود امکانات در دانشگاه تهران در رشته طلا و جواهرسازی و شهریه بالا، موجب شده تا هنرجویان معتقد شوند، در این دانشگاه تنها مدرک خواهند گرفت ولی از نظر آموزشی هیچ حاصلی برای آن‌ها نخواهد داشت.

مخلوقه با اشاره به اینکه مسئولین باید به داد این رشته برسند، مطرح کرد: قم به عنوان شهر ملی انگشتر نام گرفته است و ظرفیت خوبی از نظر نیروی انسانی نیز در این استان وجود دارد درنتیجه باید به این رشته توجه بیش‌تری شود.

وی در پایان تاکید کرد: زحمات بسیاری برای استاندارد و ثبت شهر ملی انگشتر کشیده شده است که تقاضا داریم با حمایت مسئولین قم شهر ملی انگشتر نیز باقی بماند.

محمدرضا فلاحسرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی استان قم، با اشاره به اینکه در این خصوص دو بحث نیازسنجی و نیاز آفرینی وجود دارد، اظهار کرد: نیازسنجی به معنی شناخت نیازهای استان و پرداختن به آن است.

وی ادامه داد: نیاز آفرینی نیز به این معنی است که نتیجه‌گیری بر آن بوده است که باید یک نیاز در جامعه وجود داشته باشد، به عنوان مثال تا چندسال آینده جامعه مطالعانه خواهد شد و از امروز باید برای آن جامعه نیروی انسانی آماده کنیم.

سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی استان قم با بیان اینکه نمونه مراجعه فردی در موضوع انگشتر و درخواست تاسیس مرکز علمی کاربردی داشته‌ایم، مطرح کرد: به این فرد اعلام کرده‌ایم که ابتدا باید دوره‌های آزاد یا تک پودمان‌ها و یا تک درس‌ها با آرم و نشان علمی کاربردی در موضوع انگشتر آغاز شود.

وی با اشاره به اینکه نظر ما در این حوزه کاملا مثبت است، عنوان کرد: این رشته و موضوع نیاز امروز و آینده جامعه است چرا که در استان امکانات و زیرساخت‌های خوبی در حوزه انگشترسازی داریم.

فلاح اضافه کرد: خوشبختانه نظر استان و استانداری نیز در این زمینه مثبت است و امیدواریم با تلاش‌های انجام شده بتوانیم تا تاریخ ۱ مهرماه ۱۴۰۲ رشته انگشتر را به قم اضافه کنیم.

وی با بیان اینکه دانشگاه علمی کاربردی نیز نگاه مثبتی نسبت به صنایع دستی و گردشگری دارد، خاطرنشان کرد: این صنایع پرسود و مفید هستند و می‌توان آن‌ها را با حداقل سرمایه راه‌اندازی کرد.

سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی استان قم افزود: راه‌اندازی این صنایع اشتغال پایدار و تولید ثروت فراگیر را در ادامه به همراه خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های خوبی در استان قم وجود دارد، تصریح کرد: باتوجه به اینکه قم یک شهر زائرپذیر بوده و در مرکزیت کشور قرار دارد باید در این حوزه ورود موثری داشته باشیم.

فلاح با بیان اینکه صنایع دستی، گردشگری، سلامت، بوم گردی و گردشگری زائر ازجمله مباحثی است که می‌توان در قم به آن‌ها پرداخت، یادآور شد: اقداماتی نیز در این راستا انجام شده است ولی اینکه نتیجه نمی‌دهد باید آسیب‌شناسی شود.

  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا