شهروندان قمی از خرید زمین‌های خارج از محدوده و حریم شهری خودداری کنند
شهروندان قمی از خرید زمین‌های خارج از محدوده و حریم شهری خودداری کنند
روح‌الله امراللهی، سخنگوی شورای شهر قم گفت: خارج از محدوده و حریم شهر امکان صدور مجوز مسکونی وجود ندارد و در صورت ساخت در کمیسیون ماده ۱۰۰ دستور قلع داده می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، روح‌الله امراللهی با اشاره به زمین‌های حومه شهر قم اظهار کرد: متأسفانه شاهد خریدوفروش زمین‌های حومه شهر بدون تغییر کاربری و دریافت مجوز هستیم و مردم باید نسبت به قانون و اختیارات شهرداری آگاهی پیداکرده و بدون مجوز خریدوفروش نکنند.

او افزود: محدوده و حریم شهر در آخرین تغییرات قانون مشخص‌شده و شهرداری تنها در محدوده شهر می‌تواند مجوز، کنترل و صدور پروانه داشته باشد و در حریم شهر تنها به‌صورت محدود می‌تواند مجوز صادر کند و مردم باید بدانند خارج از محدوده و حریم شهر امکان صدور مجوز مسکونی وجود ندارد و در صورت ساخت در کمیسیون ماده ۱۰۰ دستور قلع داده می‌شود.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر قم ادامه داد: امروز نقشه محدوده شهر قم با مساحت ۱۳ هزار هکتار در اختیار مردم بوده و هم از طریق شهرداری و هم مشاوران املاک می‌توانند به این نقشه دسترسی پیدا کنند و باید بدانیم بیشترین مسئولیت پیگیری محدوده شهر با خریداران زمین است.

او سپس تغییر خط حریم شهر را هر ۲۰ سال یک‌بار اعلام کرد و گفت: خط حریم شهر امروز ۳۲ هزار هکتار بوده و هر ۲۰ سال یک‌بار و در مطالعات جامع شهر مشخص می‌شود و در آخرین تغییرات از سال ۱۳۸۶ فقط اراضی ۵۶۰ هکتاری در پردیسان به شهر ملحق شده و حتی در بلوار پیامبر اعظم (ص) نیز به‌صورت کامل اختیار آن به کمیسیون ماده ۵ استان داده نشده است.

امراللهی، شرایط بلوار پیامبر اعظم (ص) را نیز موردبررسی قرارداد و بیان کرد: تا امروز هنوز اختیار طراحی شهری مسیر حرم تا حرم را شورای عالی معماری و شهرسازی کشور به کمیسیون ماده ۵ استان نداده است و تنها تفویض اختیار طراحی شهری بلوار پیامبر اعظم (ص) داده است.

  • منبع خبر : روابط عمومی شهرداری قم