شهروندان از اصرار به تجویز سرم خودداری کنند
شهروندان از اصرار به تجویز سرم خودداری کنند
محسن رضایی آدریانی، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی قم با اشاره به کمبود سرم در مقاطعی از سال، گفت: با توجه به این‌که سرم باید با تشخیص پزشک تجویز شود،‌ شهروندان از اصرار به تجویز سرم خودداری کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم،محسن رضایی آدریانی گفت: تجویز دارو بر اساس اخلاق پزشکی و مساله سودرسانی و ضرررسانی به بیماران است که باید مورد توجه پزشکان باشد.

وی با بیان این‌که تجویز دارو باید بر اساس منطق، علم و نیاز بیمار باشد، اضافه کرد: سرم برای بیماری است که شرایط ویژه دارند و باید به تشخیص پزشک تجویز شود، ولی متاسفانه این چرخه گاهی معیوب است و پزشکان برای اکثر بیماران سرم تجویز می‌کنند.

وی ادامه داد: تجویز منطقی دارو در کمیته تجویز دارو مورد تاکید است و اگر پزشکانی این مساله را رعایت نکنند، به آن‌ها تذکر داده می‌شود، در صورت تکرار برخورد می‌شود.

رضایی تاکید کرد: شهروندان که به علت‌های مختلف به پزشک مراجعه می‌کنند، درخواست داروی بیشتر نکنند، بلکه از مواد غذایی مغذی مانند انواع سوپ‌ها و میوه‌های تازه استفاده کنند.

وی تصریح کرد: متاسفانه برخی شهروندان تصور می‌کنند پزشکی که تعداد قلم داروی کمتری در نسخه می‌نویسد از سواد کمتری برخوردار است.

به گفته وی، تجویز دارو باید بر اساس وضعیت بیماری افراد و ضرورت تجویز شود.

  • منبع خبر : خبرگزاری ایرنا