سطح زیرکشت گیاهان دارویی در قم ۵۵۰ هکتار است
سطح زیرکشت گیاهان دارویی در قم ۵۵۰ هکتار است
محمد علی سلامی، معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی قم با اشاره به این که گسترش کشت گیاهان دارویی در قم یکی از مهمترین برنامه‌های این سازمان است، گفت: در حال حاضر ۵۵۰ هکتار از سطح زیر کشت این استان به گیاهان دارویی اختصاص دارد که حدود ۴۰۰ هکتار آن برای گل محمدی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، محمد علی سلامی بیان کرد: لزوم توسعه کشت گیاهان دارویی در قم از چند منظر قابل توجه است، نخست آن که بسیاری از این گیاهان همچون گل محمدی برای رشد به آب کمتری نیاز دارند،‌ علت دیگر آن است که کشت این گیاهان در زمین‌های کوچک برای کشاورزان درآمد خوبی در پی دارد.

وی افزود: از دیگر نکاتی که باعث شده کشت گیاهان دارویی همچون گل محمدی در قم دارای اهمیت باشد، وجود صنایع تبدیلی و فرآوری این گیاهان در استان است، به عنوان نمونه هم‌اکنون ۲ واحد فرآوری گل محمدی در قم فعال است که این مساله فروش محصول برداشت شده را برای کشاورزان تسهیل می‌کند.

وی با اشاره به متنوع بودن گیاهان دارویی کشت شده در قم، ادامه داد: در حوزه گیاهان دارویی علاوه بر گل محمدی، شاهد کشت گیاهانی همچون زعفران، زیره، بابونه، سیاه دانه، بیدمشک و گل گاو زبان هستیم که کشت هر کدام از نظر اقتصادی مقرون به صرفه بوده و این محصولات برای فروش قیمت مناسبی دارد.

سلامی گفت: بسیاری از گیاهان دارویی در برابر شرایط محیطی مقاومت بیشتری نسبت به سایر گیاهان دارند و به همین دلیل کشت این گیاهان طی سال‌های اخیر مورد توجه کشاورزان قمی قرار گرفته که در همین راستا شاهد تولید گیاهان دارویی در مناطق مختلف استان هستیم.

وی تاکید کرد: سازمان جهاد کشاورزی در راستای ایجاد بسترهای لازم برای گسترش سطح زیر کشت گیاهان دارویی در استان، لزوم افزایش فعالیت‌های ترویجی در این حوزه و برگزاری دوره‌های آموزشی برای بهره‌برداران بخش کشاورزی را در دستور کار خود قرار داده‌است.

بیش از ۱۴ هزار بهره‌بردار در زمینه تولید محصولات کشاورزی در استان قم فعال هستند، همچنین میزان متوسط تولید بخش کشاورزی قم در سال ۸۵۰ هزار تن در زمینه محصولات زراعی،‌ باغی،‌ دامی، شیلات و گلخانه‌ای است؛ بیشتر بهره‌برداران بخش کشاورزی را روستاییان استان تشکیل می‌دهند به‌نحوی‌که کشاورزی به‌تنهایی حدود ۵۰ درصد اشتغال روستاییان در بخش‌های مختلف قم را به خود اختصاص داده‌است.

  • منبع خبر : خبرگزاری ایرنا