سرانه مصرف در روستاهای کهک بیش از سه برابر شهر قم
سرانه مصرف در روستاهای کهک بیش از سه برابر شهر قم
توکلی قائم‌مقام شرکت آب و فاضلاب استان قم با انتقاد از مصارف غیرمجاز، گفت: سرانه مصرف آب در روستاهای کهک بیش از سه برابر شهر قم است که بخش زیادی از آن را مصارف غیرمجاز به خود اختصاص داده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، مهندس عبدالحمید توکلی در نشستی که هم‌زمان با هفته صرفه‌جویی در مصرف آب و با حضور فرماندار، دهیاران و اعضای شوراهای شهر و روستاهای شهرستان کهک به منظور بررسی چالش‌ها و مشکلات تأمین آب این شهرستان برگزار شد، در سخنانی اظهار داشت: با توجه به اینکه آب سدکوچری با هزینه‌های هنگفت به استان قم می‌رسد بنابراین باید در نحوه استفاده از آن دقت لازم انجام گیرد.

وی با بیان اینکه مصارف غیرمجاز شرکت آب و فاضلاب را زمین‌گیر کرده است، خاطرنشان کرد: سرانه مصرف آب در روستاهای کهک بیش از سه برابر شهر قم است که بخش زیادی از آن را مصارف غیرمجاز به خود اختصاص داده است.

قائم‌مقام شرکت آب و فاضلاب استان قم ضمن اینکه از دهیاران و اعضاهای شوراها خواست تا شرکت آب و فاضلاب را در جمع‌آوری انشعابات غیرمجاز یاری رسانند، گفت: هم از لحاظ شرعی و هم از لحاظ قانونی استفاده غیرمجاز از آب شرب جایز نیست و باید در این زمینه فرهنگ‌سازی صورت گیرد.

وی زیان انباشته شرکت آب و فاضلاب استان قم را ۵۸۷ میلیارد تومان اعلام کرد و با بیان اینکه ۸۰ درصد زیان آب‌رسانی مربوط به روستاها است، ابراز داشت: این اعداد و ارقام دست ما را در بهسازی و احیا منابع روستایی بسته است.

مهندس توکلی بینا با بیان اینکه برای بهسازی و احیا منابع آب روستاهای استان ۲۹۱ میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم، تأکید کرد: با وضعیت ضعیف اقتصادی شرکت‌های آب و فاضلاب این امر به آسانی محقق نمی‌شود و در همین راستا استفاده ظرفیت خیرین در این زمینه ضروری است.

* اصلاح و توسعه ۲۳ هزار متر شبکه آب

مدیر امور آب و فاضلاب شهرستان کهک نیز در این نشست به ارائه گزارشی از وضعیت تأمین و توزیع آب در این شهرستان پرداخت و گفت: از مجموع ۱۵ هزار و ۲۰۰ اشتراک آب شهرستان کهک ۲ هزار و ۵۲۱ اشتراک در شهر کهک و ۱۲ هزار و ۶۹۲ اشتراک در روستاها قرار دارند.

وی تعداد اشتراک‌های غیر دائم شهرستان کهک را حدود ۵ هزار اشتراک اعلام کرد و اظهار داشت: بخش عمده‌ای از آب موردنیاز شهر کهک و ۱۸ روستای شهرستان از سدکوچری و مابقی از ۹ حلقه چاه و سه رشته قنات تأمین می‌شود.

محسن بقایی با اشاره به اقدامات در دست اجرای شرکت آب و فاضلاب به منظور رفع مشکلات تأمین آب روستاهای شهرستان کهک خاطرنشان کرد: بهسازی و تعمیر مخزن قدیمی روستای کرمجگان، اصلاح شبکه روستای ورجان، اجرای پروژه آبرسانی به روستای کرمجگان و پیگیری واگذاری دو حلقه چاه شخصی روستای قباد بزن از جمله اقدامات انجام شده در بخش مرکزی است.

وی همچنین حفر چاه جدید روستای وشنوه، اصلاح شبکه روستای خاوه، لایروبی مجدد قنات روستای امامزاده اسماعیل، لوله‌گذاری منبع تأمین آب جدید روستای امامزاده اسماعیل، لایروبی قنات روستای فردو و بهسازی و تعمیر مخزن ذخیره آب قدیمی روستای وشنوه را نیز از جمله اقدامات در دست اجرای روستاهای بخش فردو برشمرد.

مدیر امور آب و فاضلاب شهرستان کهک با بیان اینکه در سال گذشته در مجموعه ۲۳هزار متر اصلاح و توسعه شبکه آب در شهرستان کهک انجام شده است، گفت: بخش زیادی از اصلاح و توسعه شبکه آب در روستاها با کمک‌های مردمی و مشارکت دهیاران و شوراها انجام شده که جای تقدیر و تشکر دارد.

وی تولید آب برای تأمین نیاز شهرستان کهک در سال ۱۴۰۱ را حدود ۷ میلیون مترمکعب اعلام و تصریح کرد: از این میزان بیش از یک‌میلیون مترمکعب برای شهر کهک و مابقی برای روستاها تولید شده است.

بقایی سرانه مصرف آب در روستاهای شهرستان کهک را بسیار بیشتر از استانداردهای کشوری دانست و گفت: با فرض دائمی بودن تمام مشترکین شهرستان کهک نیاز آبی بر اساس الگوی مصرف آن سالانه حدود ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار مترمکعب است اما این آمار در حال حاضر حدود ۶ میلیون مترمکعب است.

وی در پایان سخنان خود بر ضرورت توجه به محدودیت منابع آبی در توسعه روستاها، مدیریت مصرف آب در فضای سبز، تداوم برخورد با انشعابات و مصارف غیرمجاز و استفاده از سیستم پمپاژ به صورت اصولی و استاندارد در داخل املاک تأکید کرد.

دهیاران و اعضای شوراهای شهر و روستاهای شهرستان کهک نیز در ادامه این جلسه به تبیین مطالبات خود و مشکلات چالش‌های تأمین و توزیع آب در مناطق خود پرداختند.

  • منبع خبر : روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان قم