سرانه فضای سبز شهر قم به ۲۰ متر مربع افزایش پیدا کرد
سرانه فضای سبز شهر قم به ۲۰ متر مربع افزایش پیدا کرد
پیام جوادیان، مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم گفت: سرانه فضای سبز قم طی ۶ سال گذشته تاکنون از ۱۳.۵ به ۲۰ متر مربع افزایش پیدا کرده‌است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، پیام جوادیان ابراز داشت: یکی از اولویت های اصلی شهردار قم موضوع فضای سبز بود و برنامه‌ریزی‌ها و اعتبار مناسبی برای این بخش در نظر گرفته شد و در حدود ۶ سال گذشته عملکرد خوبی را در فضای سبز قم شاهد بودیم.

وی ادامه داد: توسعه فضای سبز در قم همواره با چالش‌های متعددی روبرو بوده‌است و در بخش‌های تامین آب، کیفیت آب و خاک بستر و هوا همواره با چالش روبرو بودیم و از این جهت توسعه و نگهداری فضای سبز اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

وی گفت: راهکارهای متنوعی از ابتدا با «سند چشم انداز فضای سبز ۱۴۱۴ شهر قم» ترسیم کردیم تا کوشش کنیم با کمک شهروندان فضاهای سبز مطلوب و در دسترس برای آنان، مجاوران و زائران کریمه اهل‌بیت(ع) مهیا نماییم.

جوادیان افزود: اهدافی چون بازپیرایی و نگهداری بهینه فضای سبز، توسعه فضای سبز شهری و جنگلی و ارتقای همیاری شهروندان در توسعه فضای سبز در سند چشم انداز پیش بینی شد و سیاست‌هایی چون استانداردسازی و ایمن‌سازی بوستان‌های شهری، بهبود نگهداری از فضای شهری، حفاظت از باغ‌ها و افزایش بهره‌وری در آبیاری،‌توسعه پارک های جنگلی، افزایش حضور شهروندان در فضای سبز و آموزش فرهنگ شهروندی در نگهداری و توسعه فضای سبز مورد توجه قرار گرفت.

سرانه فضای سبز قم در رتبه سوم کلان شهرها

مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری قم در ادامه گفت: نتیجه اجرای سند چشم انداز، کسب عنوان سوم قم در بین کلان شهرها با سرانه ۲۰ متر مربع فضای سبز شده‌است.

وی ادامه داد: با اجرای سند چشم انداز اتفاق‌های مهمی در حوزه آبیاری و آبرسانی رخ داد که از جمله برای تامین آب فضای سبز از آب چاه‌ها با هماهنگی شرکت آب منطقه ای اقدام شد و استفاده از پساب و حقابه هم در دستور کار قرار گرفت.

جوادیان گفت: فاز اول تصفیه خانه پساب فاضلاب شهر قم با ظرفیت ۳۵ لیتر در ثانیه به بهره‌برداری رسیده‌است و فاز دوم نیز آغاز شده و امید است تا پایان سال آینده به بهره برداری برسد.

وی یادآور شد که اکنون حدود ۱۵ میلیون متر مربع از فضای سبز شهری قم با استفاده از پساب آبیاری می‌شود.

  • منبع خبر : خبرگزاری ایرنا