ریل گذاری برنامه هفتم توسعه از اقتصادی به فرهنگی تغییر پیدا کند
ریل گذاری برنامه هفتم توسعه از اقتصادی به فرهنگی تغییر پیدا کند
عطاء الله رفیعی آتانی، رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی با بیان این که مشکلات کشور بیشتر فرهنگی است تا سیاسی، گفت: ریل گذاری برنامه هفتم توسعه باید از اقتصادی به فرهنگی تغییر پیدا کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، عطاء الله رفیعی آتانی در جمع گروه فرهنگی اجتماعی مرکز تحقیقات اسلامی مجلس، افزود: برنامه هفتم توسعه باید فرهنگ بنیان باشد و بر این باوریم که راه حل بسیاری از معضلات کشور به ویژه مشکلات اقتصادی، صرفا فرهنگی است.

وی بیان داشت: در اوایل دهفه هفتاد به بعد مسیر برنامه های توسعه به انحراف رفته و مسائل اقتصادی محور برنامه ها قرار گرفت و معتقدم امروز باید ریل گذاری برنامه هفتم از اقتصادی به فرهنگی تغییر پیدا کند.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی مشکل و مساله سیاسی ندارد، ولی مسائل فرهنگی داریم، باید بر مدار فرهنگ، مسائل و مشکلات سیاسی و اقتصادی را مرتفع کنیم، بر همین اساس، به زودی همایشی تحت عنوان ابعاد برنامه هفتم توسعه با محوریت فرهنگ برگزار خواهد شد.

رفیعی آتانی همچنین از حضور حداکثری اساتید و فضلای حوزه های علمیه در کمیسیون های تخصصی مجلس شورای اسلامی خبر داد و گفت: هدف مرکز احصای ظرفیت های بالقوه و بالفعل حوزه های علمیه درعرصه قانونگذاری و سیاستگذاری در ابعاد مختلف است.

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس با بیان اینکه دستاوردهای حوزه علمیه محدود به مسائل فقهی نیست، گفت: با همه امتیازهای ویژه در برجستگی غیرقابل رقابت فقه در این عرصه، حوزه های علمیه در عرصه علوم اجتماعی با نگاه دینی از جمله اقتصاد، سیاست، فرهنگ، مدیریت، جامعه شناسی، فلسفه و غیره ورود پیدا کرده و اساتید و متحصصان زیادی تربیت شده و آثار زیادی نیز از آنها منتشر شده است، باید این طراز علمی حوزه در مجلس شورای اسلامی بروز و ظهور پیدا کند.

حجت الاسلام والمسلمین مرتضی آقاتهرانی رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست با اشاره به حوادث و اغتشاشات اخیر در کشور، بسیاری از مشکلات را فرهنگی دانست و گفت: دستگاه ها و فعالان فرهنگی ما بویژه در حوزه قانونگذاری و سیاستگذاری باید بیش از این روی مباحث فرهنگی متمرکز شوند.

  • منبع خبر : روابط عمومی مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی