رونمایی از نرم‌افزار «اصول فقه» با حضور رئیس مجمع تشخیص مصحلت نظام در قم
رونمایی از نرم‌افزار «اصول فقه» با حضور رئیس مجمع تشخیص مصحلت نظام در قم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری فارس از قم، حجت‌الاسلام سیدجلال‌الدین بختیاری در نشست معرفی نرم‌افزار کتابخانه و درخت‌واره جامع «اصول فقه نسخه ۳» که در سالن جلسات مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور برگزار شد، طی سخنانی اظهار کرد: قبل از تولید نرم‌افزارهای کتابخانه‌ای نور، دسترسی به کتاب به […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری فارس از قم، حجت‌الاسلام سیدجلال‌الدین بختیاری در نشست معرفی نرم‌افزار کتابخانه و درخت‌واره جامع «اصول فقه نسخه ۳» که در سالن جلسات مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور برگزار شد، طی سخنانی اظهار کرد: قبل از تولید نرم‌افزارهای کتابخانه‌ای نور، دسترسی به کتاب به سادگی امکان‌پذیر نبود که خوشبختانه با ورود ابزارهای فناورانه این مشکل تا حدود زیادی مرتفع شده است. 

مدیر گروه علمی فقه و اصول مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور با اشاره به سابقه نرم‌افزار اصول فقه افزود: نسخه اول نرم‌افزار اصول فقه با ۸۱ عنوان کتاب و اتصال ۵ کتاب مرجع به شروح و حاشیه‌ هایشان، ارائه شد که مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت و موجب شد تا تلاش‌های بیشتری برای تولید نسخه‌ای جامع‌تر و کامل‌تر داشته باشیم. 

وی با اشاره به ارائه نسخه دوم این نرم‌افزار خاطرنشان کرد: نسخه دوم نرم‌افزار شامل کتابخانه‌ای دیجیتالی با ۴۱۰ عنوان در ۹۱۴ جلد تولید شد که ۱۰۱ عنوان کتاب مرتبط شامل شرح، حاشیه و یا ترجمه، در سربرگ کتب مرتبط ارائه شدند. در این نرم‌افزار سربرگ جدیدی هم به ارائه آیات کتب و اتصال آن‌ها به قرآن کریم اختصاص یافت. همچنین اصطلاحات اصول فقه نیز در سربرگی مستقل از ۱۲ کتاب اصطلاح‌نامه‌ای به محققان این رشته ارائه شد. 

بختیاری با اشاره به ارائه کتابخانه‌ دیجیتالی غنی از منابع علم اصول در نسخه سوم برنامه افزود: در این برنامه ۸۸۸ عنوان در ۱۷۵۴ جلد کتاب گردآوری شده که برای اولین بار منابع اصولی از اهل‌سنت نیز به آن افزوده شده که کمک قابل توجهی به پژوهش‌های اصول فقه محسوب می‌شود. همچنین امکان جستجوی پیشرفته در کتاب‌ها و مشابه‌یابی متن مورد نظر در دیگر کتب نیز به محققان این رشته ارائه شده است.

وی ادامه داد: در این نسخه ضمن ارائه کتابخانه اصول فقه، درختواره‌ای از موضوعات علم اصول نیز طراحی و ارائه شد. در این درختواره سعی شده تمامی موضوعات این علم به صورت دسته‌بندی شده ارائه و به متن ۱۵ کتاب مرجع متصل گردد. کاربران در بخش درختواره امکان مشاهده مطالب کتاب را بر اساس موضوعات علم اصول فقه خواهند داشت. همچنین سایر مطالب کتب که در درختواره جایگاهی نداشتند و خارج از علم اصول محسوب می‌شدند نیز در بخشی مجزا با عنوان (نمایه مکمل) آورده شدند لذا مخاطبان هیچ مطلبی از کتاب را از دست نخواهند داد. 

بختیاری گفت: آئین رونمایی از نرم‌افزار کتابخانه و درختواره جامع اصول فقه نسخه ۳، روز پنج شنبه ۱۱ آبان، ساعت ۱۰ صبح با سخنرانی آیت الله صادق آملی لاریجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور) برگزار و به صورت زنده از سامانه live.noorsoft.org منعکس خواهد شد.

پایان پیام/۷۸۰۳۸