روزه اولی‌ها تعداد وعده‌های غذایی بیشتر با حجم کمتر مصرف کنند
روزه اولی‌ها تعداد وعده‌های غذایی بیشتر با حجم کمتر مصرف کنند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قم، روح‌الله فلاح کارشناس تغذیه مرکز بهداشت قم گفت: نوجوانان روزه اولی باید تنوع غذایی و مواد پروتئینی مثل گوشت قرمز، مرغ، ماهی، حبوبات و تخم مرغ در وعده‌های غذایی داشته باشند. وی بر مصرف […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قم، روح‌الله فلاح کارشناس تغذیه مرکز بهداشت قم گفت: نوجوانان روزه اولی باید تنوع غذایی و مواد پروتئینی مثل گوشت قرمز، مرغ، ماهی، حبوبات و تخم مرغ در وعده‌های غذایی داشته باشند.

وی بر مصرف مواد غذایی مقوی مثل خرما و موز تاکید و اضافه کرد: کسانی که دچار کمبود وزن بوده و ضعیف‌تر هستند می‌توانند شربت یا قرص مولتی ویتامین را با مشورت پزشک یا متخصص تغذیه استفاده کنند تا مواد معدنی بدنشان تامین شود.

کارشناس تغذیه مرکز بهداشت قم همچنین گفت: با توجه به این‌که کودکان در مرحله رشد هستند، بهتر است بین سحر تا افطار حداقل ۲ وعده کامل غذایی داشته باشند.

فلاح افزود: به کودکان توصیه می‌شود مواد قندی مثل زولبیا و بامیه را به‌ویژه در وعده سحری کمتر استفاده کنند، چرا که می‌تواند باعث افزایش و افت سریع قند خون می‌شود و گاهی مشکلات گوارشی به وجود آورد.

وی بیان کرد: در مورد روزه‌داری سالمندان باید مراقبت بیشتری شود، چون کاهش میزان آب بدن و قند خون می‌تواند باعث سرگیجه شود و خطرآفرین باشد.‌

فلاح افزود: با توجه به این‌که سالمندان‌ عموما مشکلات دهان و دندان دارند میوه و سبزی‌ها کمتر می‌خورند، ممکن است دچار یبوست و مشکلات سوءتغذیه شوند که بهتر است از میوه‌های رنده شده و انواع آش و سوپ در وعده‌های غذایی به‌ویژه افطارشان استفاده شود.

کارشناس مرکز بهداشت قم اضافه کرد: سالمندان باید بین افطار تا سحر آب به‌اندازه کافی مصرف کنند تا روزه‌داری بدون خطر داشته باشند.

پایان پیام/۷۸۰۳۵