راه‌اندازی سامانه تاکسی هوشمند «رسا» و «سپند» در قم
راه‌اندازی سامانه تاکسی هوشمند «رسا» و «سپند» در قم
مسعود طبیبی، معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم از راه‌اندازی سامانه‌های تاکسی هوشمند «رسا» و «سپند» به عنوان جایگزین مطمئنی برای تاکسی‌های اینترنتی خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، مسعود طبیبی،معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم نوسازی ناوگان تاکسیرانی و اتوبوسرانی را موردتوجه قرارداد و بیان کرد: امروز شاهد ورود ۴۳ دستگاه تاکسی نوسازی شده به ناوگان تاکسیرانی و افتتاح سامانه رسا برای ارائه تاکسی اینترنتی زیر نظر مستقیم تاکسیرانی هستیم.

او سیستم هوشمند رسا در تاکسیرانی را تشریح کرد و گفت: این سیستم بیش از ۲۰ هزار خودرو را می‌تواند پوشش داده و جایگزین مطمئنی برای تاکسی‌های اینترنتی باشد و تاکسی‌های ۱۳۳ و ۱۸۲۹ نیز با اپلیکیشن می‌توانند خدمات رسانده و نرخ شناوری هم ندارد و در حال حاضر ۵۰۰ دستگاه تاکسی بی‌سیم در این سیستم کار می‌کنند و روزانه بیش از ۶ هزار آدرس ثبت می‌شود.

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم در ادامه عملکرد سامانه سپند را نیز موردتوجه قرارداد و بیان کرد: در حال حاضر ۶ شرکت با بیش از ۱۴۰۰ راننده ثبت‌نام کرده‌اند و ۲۰۷ نفر با دارا بودن مدارکی مانند گواهی سوپیشینه و عدم اعتیاد در این سامانه تأییدشده‌اند.

طبیبی با اشاره به راه‌اندازی موتوپلاس تصریح کرد: این پروژه برای نخستین بار در کشور در قم شروع شده و به‌جای خودروی ۲۰۶ که در بعضی از شهر‌ها استفاده می‌شود در این موتور تمام کانکتور‌های صنعتی به نظامی ارتقا پیداکرده و دارای تاییدیه راهور بوده و به‌صورت اتوماتیک اعمال قانون می‌کند.

او تعیین مسیر‌های شریانی و دسترسی را در حوزه حمل‌ونقل مهم خواند و تصریح کرد: چراغ‌دار کردن دسترسی‌ها بسیار مهم بوده و در آیین‌نامه جدید طراحی هندسی راه‌ها باید برای عبور عابران ایمن‌سازی کنیم و جریان عبور خودرو‌ها را آرام کنیم تا تصادفات را کم کنیم.

طبیبی، اجرای تقاطع هوشمند در میدان قلم را یکی از پروژه‌های مهم در حوزه آرام‌سازی جریان ترافیک دانست و افزود: همیشه اجرای پل عابر پیاده قابل‌استفاده برای همه اقشار جامعه نبوده و باید همین تعداد پل عابر پیاده نیز به‌زودی به آسانسور مجهز شوند و در آینده سیاست بر ایمن‌سازی برای عبور عرضی مانند چراغ‌دار کردن معابر باشد.

  • منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان