ذبح دام سبک در قم ۶۶ درصد افزایش یافت
ذبح دام سبک در قم ۶۶ درصد افزایش یافت
مهدی رفیعی محمدی، مدیرکل دامپزشکی قم گفت: سال گذشته ۷۲۷ هزار راس دام سبک شامل گوسفند و بز در کشتارگاه‌های این استان ذبح شد که نسبت به سال ۹۹، ۶۵ درصد افزایش نشان می‌دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، مهدی رفیعی محمدی افزود: ۱۹ هزار و ۱۹۰ راس دام سنگین شامل گاو و گوساله نیز کشتار شده که نسبت به سال ۹۹، ۵۸ درصد افزایش یافته‌است.

وی اضافه کرد: سال گذشته در خط کشتار دام، ۲۵۰ تن گوشت فاسد و غیربهداشتی و ۲۶۰ تن آلایش دامی غیربهداشتی معدوم شده‌است.

وی علت افزایش کشتار دام سبک و سنگین را ناشی از افزایش قیمت نهادها و خشکسالی درسال گذشته دانست و گفت: با چنین شرایطی نگه‌داشتن دام برای دامداران به‌صرفه نبود و دامداران تمایل به تعدیل تعداد دام داشتند.

رفیعی بیان کرد: در کشتارگاه طیور نیز ۱۱ میلیون و ۳۳۷ هزار قطعه طیور کشتار شد که نسبت به سال ۹۹، ۴ درصد افزایش نشان می‌دهد.

به گفته وی،‌ لاشه مرغ گوشتی ضبط شده در کشتارگاه طیور نیز ۱۱۴ تن بوده‌است.

وی خاطرنشان کرد: تکمیل طرح پیش سرد لاشه گوشت دام، اجرای طرح خودکنترلی معیارهای بهداشتی از طریق نمونه‌برداری از قسمت‌های مختلف، نصب دوربین‌های مداربسته برخط و نصب سیستم مانیتورینگ دما به‌صورت برخط از جمله اقدامات شاخص در کشتارگاه‌های دام جاهد و پرتو بود که سال گذشته انجام شد.

مدیرکل دامپزشکی قم افزود: در کشتارگاه دام پرتو خط جدید کشتار دام سبک نصب شده و امیدواریم در یک ماه آینده به بهره‌برداری برسد و سردخانه پیش سرد نیز در مرحله تکمیل است.

وی اضافه کرد: بهره‌برداری از واحد تبدیل ضایعات دامی در کشتارگاه جاهد که امکان تولید پودر گوشت، خون، استخوان و چربی احشایی را دارد از دیگر طرح‌هایی بود که سال گذشته به بهره‌برداری رسید.

به گفته وی، درکشتارگاه جاهد خط کشتار دستی حذف و اتوماتیک شد و شرایط کشتارگاه به شرایط استاندارد تبدیل گردید.

رفیعی گفت: در کشتارگاه طیور بهاران نیز ‌نصب دوربین مداربسته به‌صورت برخط، اجرای طرح خودکنترلی معیارهای بهداشتی و افزایش ظرفیت اتاق سرد به میزان مناسب برای افزایش سرعت کشتار از جمله اقدامات بود.

وی افزود: اواخر سال گذشته کشتارگاه مهر زمستانه نیز اقداماتی برای بهسازی انجام داد و در همین راستا بازدیدهای فنی و کارشناسی انجام و نقشه اصلاحیه کشتارگاه از طرف دامپزشکی تایید شد و بهره‌بردار در حال رفع نواقص است که به‌محض تایید پروانه بهداشتی این کشتارگاه به چرخه تولید برمی‌گردد.

به گفته وی، با حل شدن مشکلات حقوقی و فعال شدن کشتارگاه مهر زمستانه،‌ ظرفیت کشتارگاه طیور در استان قم به ۲ کشتارگاه فعال می‌رسد.

  • منبع خبر : خبرگزاری ایرنا