دولت سیزدهم برای بهبود وضعیت زیست محیطی کشور عزم جدی دارد
دولت سیزدهم برای بهبود وضعیت زیست محیطی کشور عزم جدی دارد
ایرج حشمتی، معاون سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به عزم جدی دولت برای بهبود وضعیت محیط زیست گفت: قم با توجه به تراکم بسیار بالای جمعیتی و صنعتی، خشکسالی گسترده و قرار گرفتن در چهارراه مواصلاتی کشور، دارای تهدیدات زیست محیطی گسترده‌ای است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، مراسم تکریم و معارفه مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان با حضور ایرج حشمتی معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست و سید مهدی قریشی معاون محترم توسعه مدیریت و منابع استانداری قم برگزار شد.

ایرج حشمتی معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در این مراسم گفت: بر اساس اصل ۵۰ قانون اساسی، حفاظت از محیط زیست وظیفه عموم اشخاص حقیقی و حقوقی بوده و ایجاد آلودگی و تخریب آن به هر نحو ممنوع است؛ این اصل مترقی مسیر را برای همه مردم و مسؤولان به خوبی روشن کرده است.

وی مهمترین چالش های زیست محیطی کشور را در ۵ محور آب، گرد و غبار و آلودگی هوا، مصرف انرژی، تغییر کاربری اراضی و تنوع زیستی دانست و گفت: متأسفانه استان قم در دو محور نخست، وضعیت خوبی ندارد، از کم آبی شدید، عدم بازچرخانی آب و آلودگی منابع آبی، تا بحران پیش رونده گرد و غبار.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست، اقدامات انجام گرفته در کشور برای مقابله با پدیده گرد و غبار را نسبت به گستردگی کانون های فعال بسیار اندک دانست و گفت: به ابتکار جمهوری اسلامی ایران، روز ۲۱ تیرماه (۱۲ ژوئیه) به نام «روز مقابله با طوفان‌های گرد و غبار» در تقویم بین المللی ثبت شده است.

وی با اشاره به عزم جدی دولت مردمی سیزدهم برای بهبود وضعیت زیست محیطی در کشورمان گفت: استان قم با توجه به تراکم بسیار بالای جمعیتی و صنعتی، خشکسالی گسترده و قرار گرفتن در چهارراه مواصلاتی کشور، دارای تهدیدات زیست محیطی گسترده ای است.

حشمتی در پایان با بیان اینکه امیدواریم همه دستگاههای اجرایی در استان قم نسبت به حفظ و حراست از محیط زیست دغدغه مند باشند، تصریح کرد: اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم برای انجام هرچه بهتر وظایف خود، به لحاظ منابع انسانی و اعتباری، نیازمند تقویت و حمایت حداکثری است.

در پایان این مراسم از خدمات گرانقدر سید رضا موسوی مشکینی در طول ۵ سال گذشته تقدیر و محمدحسین بازگیر به عنوان مدیرکل جدید حفاظت محیط‌زیست استان قم معرفی شد.

بازگیر پیش از این تصدی رئیس دبیرخانه شورای ملی ایمنی زیستی، رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست شهر تهران و مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان لرستان را در کارنامه دارد.

 

  • منبع خبر : روابط عمومی اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان قم