دوازدهمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع) در قم آغاز شد
دوازدهمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع) در قم آغاز شد
دوازدهمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع) روز یکشنبه با حضور مسوولان و محققان حوزوی در سالن همایش های غدیر دفتر تبلیغات اسلامی در قم آغاز شد که شخصیت امام سجاد(ع) و نقش صحیفه سجادیه در جهاد تبیین مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان و امام جمعه بندرعباس در این کنگره عنوان کرد: جهاد تبیین آن امام با بهره گیری از دعا و زبان فطرت بشری انجام گرفت، این در حالیست که دوره حیات امام سجاد(ع) دوران منحصر به فردی است.

حجت الاسلام والمسلمین محمد عبادی زاده ادامه داد: پس از واقعه عاشورا و شهادت امام حسین(ع) بسیاری از بزرگان شیعه یا در جریان عاشورا و یا در قیام های بعد از آن به شهادت رسیده بودند.

وی بیان کرد: امام سجاد(ع) در این دوران دشوار، با تربیت کادر مناسب به تقویت خط و مکتب اهل بیت(ع) پرداخت و در شرایط خفقان و اختناق شدید عصر خود بستر و زمینه را برای نهضت علمی فرزندان بزرگوارشان و به خصوص امام باقر(ع) فراهم کرد.

عبادی زاده افزود: اگر نهضت علمی امام باقر(ع) در تبیین دایره المعارف ارزشمند اسلامی و برکات آن را می بینیم، باید دقت کرد که زیرساخت اصلی این حرکت و زمینه سازی برای تربیت شاگردان را حضرت سجاد(ع) مهیا کرد.

رئیس شورای سیاست گذاری کنگره امام سجاد(ع) ابراز داشت: امام چهارم شیعیان در راستای جهاد تبیین، بار امانت بزرگی بر دوش داشت و این مرحله همراه با سختی های بسیار بزرگی بود که باید ابعاد آن به درستی برای نسل فعلی و عموم مردم تشریح شود.

وی تاکید کرد: امام سجاد(ع) در راستای تبیین معارف و روشنگری درجامعه اسلامی، کار مهمی را انجام داد و در راستای عمل به جهاد تبیین ابزارها و سلاح های تأثیرگذاری چون دعا را مورد استفاده قرار داد تا جامعه در بسترها و زمینه های مختلف در مسیر هدایت قرار گیرد.

عبادی زاده افزود: امام سجاد(ع) در دوران خود برای تربیت نسل و شکوفایی عقول، با نهضت علمی و فرهنگی گام های بزرگی برداشت که ثمرات آن را در دوران های بعد بیشتر شاهد بودیم.

وی افزود: به جز دعا، خطبه ها و سخنان امام سجاد(ع) در کوفه و شام باعث شد که جامعه آن زمان به خودش بیاید و روشنگری حضرت زمینه ساز بیداری مردم شد.

سبک زندگی معصومین بهترین الگو برای مردم است

عضو مجلس خبرگان رهبری نیز در این کنگره گفت: همه ابعاد زندگی معصومین و به خصوص امام علی(ع) باید در تشریح سیره و سبک زندگی آنان مورد توجه باشد و در این رهگذر بهترین الگوها را گرفت.

آیت الله محسن اراکی به موضوع عشق الهی و تاثیر آن در زندگی مردم اشاره کرد و اظهار داشت: موضوع عشق الهی چنان پردامنه و دارای اهمیت است که باید ساعت ها درباره آن صحبت شده و خود نیازمند تحقیقات و پژوهش های گسترده ای است.

وی بیان کرد: اهمیت عشق الهی در شکل گیری جامعه متعالی،‌ برقراری روابط سالم و تربیت انسان بسیار زیاد است و امام سجاد(ع) موضوع عشق الهی را از طریق دعا در جامعه اسلامی منتشر کرد و رواج داد.

وی افزود: امام حسین(ع) نیز در واقعه کربلا یکی از عالی ترین جلوه های عشق الهی را به نمایش گذشت و در حقیقت عالی ترین تابلوی مجسم کننده رابطه عاشقانه با خدا در کربلا جلوه گر شد.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه ضمن گرامیداشت اعیاد شعبانیه و سالروز ولادت امام زمان (عج)، به نزدکی ماه رمضان نیز اشاره کرد و گفت: این ماه فرصت بسیار خوبی برای راز و نیاز هرچه بیشتر با پروردگار است و باید از خدا خواست تا در این ضیافت الهی حضوری ارزشمند داشته باشیم و در مسیر بندگی و همچنین ابراز ارادت به ساحت مقدس قرآن و اهل بیت(ع) موفق و سربلند باشیم.

در این کنگره تعدادی از محققان حوزوی به ارائه مقالات خود در زمینه نقش صحیفه سجادیه در جهاد تبیین پرداختند. بخش پایانی دوازدهمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع) چهارشنبه هفته جاری در جزیره قشم برگزار می شود.

  • منبع خبر : خبرگزاری ایرنا