خبرگزاری فارس از قم – مهدی حاجیلو: ۱۴ مردادماه آغاز شروع فعالیت ۴ ساله شوراهاست و با توجه به این موضوع همه ساله روز سیزدهم مردادماه پایان دوره هیئت رئیسه و کمیسیون‌ها به شمار می‌رود.  ۹ مردادماه سال جاری مقرر بود طی یک جلسه‌ای در ساختمان شهید باکری انتخابات هیئت رئیسه و اعضای کمیسیون شورای […]

خبرگزاری فارس از قم – مهدی حاجیلو: ۱۴ مردادماه آغاز شروع فعالیت ۴ ساله شوراهاست و با توجه به این موضوع همه ساله روز سیزدهم مردادماه پایان دوره هیئت رئیسه و کمیسیون‌ها به شمار می‌رود.

 ۹ مردادماه سال جاری مقرر بود طی یک جلسه‌ای در ساختمان شهید باکری انتخابات هیئت رئیسه و اعضای کمیسیون شورای اسلامی شهر قم برگزار شود اما با غیبت ۶ نفر از اعضای شورا این جلسه لغو شد.

بعد از وسادت‌ها و هماهنگی‌های انجام شده، روز بعد ۱۰ مردادماه این جلسه با حضور نمایندگان مردم قم در مجلس شورای اسلامی، سیدمرتضی سقائیان نژاد شهردار قم و سایر اعضای شورا با حضور اصحاب رسانه برگزار شد تا اعضای هیئت رئیسه و روسای کمیسیون‌ها مشخص شود. اما بعد از گذشت گفت‌وگوهای مقدماتی به تصمیم اعضای شورا مقرر شد این جلسه بدون حضور خبرنگاران و پشت درب‌های بسته برگزار شود.

پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم

بعد از گذشت چند دقیقه انتخابات شورا پشت درهای بسته برگزار شد؛ محسن محرری به عنوان رئیس شورا ابقا شد و محمود مسگری و حسن طلایی برای نائب رئیسی شورای شهر کاندید شدند که هفت نفر از شورا به حسن طلایی رأی مثبت دادند و همچنین با هفت رأی مثبت نرجس نیازمند به‌عنوان منشی اول و ماشالله سعادتمند به‌عنوان منشی دوم انتخاب شدند.

احمد امیرآبادی فراهانی نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، با اشاره به حضور نمایندگان در این جلسه اظهار کرد: اعضای شورا افراد بالغی هستند و می‌دانند که باید به چه کسی رای دهند. مسئله لابی‌گری در هیئت رئیسه هم امری طبیعی است و افراد برای اینکه پست و مقامی بگیرند باید نظر و رای سایر نمایندگان را جذب کنند.

سومین دوره مجلس هفتم شورای اسلامی شهر قم که عمری بالغ بر حدود ۲ ماه دارد حواشی بسیاری داشته است. اما در آخرین و جدیدترین حاشیه‌ای که برای این شورا به وجود آمده، اتفاقات روز گذشته ساختمان شهید باکری است.

پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم

در جلسه علنی شورای اسلامی شهر قم که ۱۷ مهرماه با حضور شهردار قم و سرپرست سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری قم همراه با رونمایی از «پوستر روز قم» برگزار شد؛ حسین صابری، محمود مسگری، مصطفی ملایی به همراه خانم آمره انتقاداتی جلسه شورا را ترک کردند و بعد از این اقدام معصومه آمره با انتشار پیامی در فضای مجازی ضمن انتقاد از وضعیت پیرامون حرم بانوی کرامت و هسته مرکزی شهر، تاکید کرد: هویت دینی و انقلابی قم را نمی‌توان با شعار و اقدامات پوپولیستی زنده نگه‌داشت؛ اقدامات فرهنگی و اجتماعی شهرداری قم در شأن کریمه اهل‌بیت(س)، زائران و مجاوران حضرت نیست.

*رئیس شورا اجازه انتقاد علیه شهردار را نداد

معصومه آمره امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم، با اشاره به تصمیم برخی از اعضای شورای شهر در جلسه علنی شورا، اظهار داشت: تعدادی از اعضای شورا درخصوص اقدامات شهرداری قم درحوزه مسائل فرهنگی و اجتماعی اعتراضاتی داشتند که از قبل مقرر شده بود در جلسه شورا که با حضور سرپرست سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری برگزار می‌شود مطرح گردد.

وی افزود: بنده، آقایان صابری، ملایی و مسگری در جلسه از رئیس شورا درخواست وقت کردیم تا این اعتراضات مطرح شود اما با مخالف ایشان مواجه شدیم. هر اعتراض یا تشویقی که در شورا صورت می‌گیرد در راستای منفعت مردم قم است و ما با هیچ کسی خصومت شخصی نداشته و نخواهیم داشت.

عضو شورای اسلامی شهر قم گفت: واقعیت این است که ما برای اعتراضاتی که داشتیم دلایل منطقی و درستی را طرح و ترسیم کرده بودیم و توقع داشتیم در این جلسه مهم که با «روز قم» همزمان شده بود بتوانیم از نزدیک با شهردار و سرپرست این سازمان مطرح کنیم.

پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم

آمره خاطرنشان کرد: عملکرد شهرداری قم در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی به ویژه در مناسبت‌های مختلف مدتی است مورد انتقاد مردم، بزرگان و… قرار گرفته است و شهردار قم نسبت به این موضوع اهتمام جدی و بیشتری باید داشته باشد.

*انتقادات عضو شورا نسبت به عملکرد فرهنگی شهردار قم

وی تاکید کرد: براساس قانون سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری قم از بودجه شهرداری سهم ۳ درصدی دارد که بارها از شهردار قم خواسته‌ایم این موضوع را تعیین تکلیف کند. عدم تعیین تکلیف زمین‌های بلوار پیامبر اعظم برای کاربری فرهنگی و مذهبی، تحقق نیافتن وعده‌های شهردار قم درخصوص ایجاد معاونت فرهنگی و ارتقای این سازمان بخشی از اعتراضات ما بوده است؛ متاسفانه مدتی است قم را بیشتر به فروشگاه‌های سرا می‌شناسند که این بدترین اتفاقی است که برای قم رخ داده است،.

آمره تصریح کرد: همچنین عدم گزارش شفاف در برپایی مراسمات در ایام سال در مناسبت‌های مختلف ملی و مذهبی، عدم وجود بانک اطلاعات کامل از مراکز فرهنگی در سطح شهر و بوستان‌ها، تبلیغات فرهنگی و مذهبی ضعیف شهرداری قم به ویژه در سطح شهر و مبادی ورودی، کم‌کاری شهرداری درخصوص کاهش آسیب‌های اجتماعی، بی‌توجهی به مناسبت‌ها و ایام خاص سال، ترویج فرهنگ غربی با صدور مجوز برای ساخت نماهای رومی بخش دیگری از اعتراض ما است.

عضو شورای اسلامی شهر قم گفت: مسئله‌ای که باید مورد توجه بیشتر شهرداری قم قرار گیرد این است که قم یک شهر مذهبی و دارای فرهنگ خاصی است و هر اقدامی که در این شهر صورت می‌گیرد باید متناسب با فرهنگ قم باشد و این فرهنگ باید به توریست‌های داخلی و خارجی معرفی شود.

وی تشریح کرد: علاوه بر معرفی این ظرفیت‌ها، باتوجه هجمه تبلیغاتی منفی که دشمنان علیه کشورمان ایجاد کرده‌اند همه مسئولین موظف هستند هویت و واقعیت‌ها را با برگزاری مراسمات فرهنگی و دینی به اطلاع نسل جدید برسانند تا مبادا فرزندان ما مسائل تحریف شده را باور کنند

*در آخرین جلسه شورا وقت برای مسائل خارج از دستور نبود

محسن محرری رئیس شورای اسلامی شهر قم نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، با اشاره به اتفاقات پیش‌آمده در آخرین جلسه شورا بیان کرد: مسئله‌ای که باید مورد توجه اعضا قرار گیرد این است که دستور هرجلسه از روز قبل به همه اعضا ابلاغ می‌شود و در آن جلسه باید درخصوص دستورات جلسه صحبت و تصمیم‌گیری کرد در صورتی که زمان اضافی باقی ماند می‌توان نسبت به مسائل دیگر صحبت کرد.

پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم

وی در ادامه با بیان اینکه به دلیل سخنرانی شهردار در دانشگاه قم با کمبود وقت مواجه بودیم و نمی‌شد که به مسائل خارج از دستور جلسه بپردازیم، خاطرنشان کرد: در جلسه روز گذشته ۵ دستور جلسه و ۸ لایحه داشتیم که باید تعیین تکلیف می‌شد، همچنین شهردار نیز ابتدای جلسه اعلام کرد به دلیل سخنرانی در دانشگاه قم نمی‌تواند به صورت کامل در جلسه حضور داشته باشد.

*برنامه‌های سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قم توسط شورای فرهنگ عمومی تعیین می‌شود

وی در ادامه با اشاره به غیبت سرپرست سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری قم در جلسات کمیسیون فرهنگی شورای شهر افزود: درخصوص غیبت آقای طباطبایی‌نژاد از وی سوال شد که پاسخ دادند در یکی از جلسات کمیسیون به دلیل کسالتی که داشتند با اطلاع قبلی در آن جلسه حاضر نشدند و در سایر جلسات دعوتی از ایشان انجام نشده است.

رئیس شورای اسلامی شهر قم تصریح کرد: نکته دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد این است که اقدامات و تصمیمات این سازمان به طور معمول در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان که استاندار و آیت‌الله سعیدی در آن حضور دارند، مصوب می‌شود.

محرری با اشاره به اینکه منتقدین معتقد هستند شهرداری در برپایی مراسمات ملی و مذهبی کم‌کاری کرده است، گفت: این مسئله مورد تایید شورای شهر نیست زیرا وقتی به گذشته نگاه می‌کنیم در بسیاری از مناسبت‌ها همچون عید نوروز، اربعین، اعیاد مختلف و… ثابت قدم بوده و در کنار دستگاه‌های مختلف اقدامات پُررنگی انجام شده است.

وی با بیان اینکه شهرداری قم می‌تواند اقدامات بیشتر و بهتری درخصوص نصب المان‌های متناسب با فرهنگ قم در ورودی شهر داشته باشد، عنوان کرد: واقعیت این است که این موضوع مورد تاکید شخص استاندار هم قرار گرفته و در جلساتی که طی روزهای اخیر داشته‌ایم این موضوع را از شهرداری مطالبه کرده‌ایم.

وی افزود: شهر قم ۷ نقطه ورودی دارد که درحال حاضر تنها یک مورد در اختیار شهرداری است و باقی در اختیار راهداری هستند. درحال رایزنی هستیم تا اختیارات شهرداری را در مبادی دیگر افزایش دهیم تا با طراحی سازه ورودی شهر قم را متناسب با فرهنگ بومی و مذهبی که دارد زیبا کنیم.

*قم نیازمند اطلس گردشگری است

رئیس شورای شهر قم در ادامه با اشاره به اینکه شهر قم نیازمند اطلس گردشگری است و نبود این بانک اطلاعاتی کامل نقطه ضعفی در حوزه توریست محسوب می‌شود، تاکید کرد: باتوجه به ظرفیت گردشگری که استان قم دارد تهیه اطلس گردشگری و فرهنگی جدی‌ترین مطالبه ما از شهردار محترم قم است که به نظر بنده باید در اسرع وقت آماده شود.

وی افزود: البته اطلاع دقیقی از این موضوع ندارم که شهرداری تصمیم به تهیه این بانک اطلاعاتی کامل از ظرفیت‌های گردشگری قم گرفته است یا نه اما اگر آماده شود اتفاق مثبتی است که تاثیر بسزایی دارد.

*اراضی بلوار پیامبر اعظم(ص) که مرتبط به اقدامات فرهنگی و مذهبی است، تعیین تکلیف شده است

محرری در ادامه بیان کرد: تمامی اراضی منطقه بلوار پیامبر اعظم(ص) که داخل محدوده شهر قم است تعیین کلیف شده و اراضی هم برای کاربری مسائل فرهنگی و مذهبی اختصاص داده شده است.

پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم

 

وی افزود: برای مثال در آن محدوده ۵ مسجد جانمایی شده که ۳ مورد از آن واگذار شده است، همچنین اراضی برای موزه سیره شهدا و دین و زندگی هم در نظر گرفته شده است که در مرحله انعقاد قرارداد هستیم.

رییس شورای شهر قم با اشاره به اینکه شهرداری قم می‌تواند نسبت به ترویج فرهنگ عفاف و حجاب در اطراف حرم مطهر اقدامات بهتری انجام دهد، تصریح کرد: این موضوع مطالبه‌ منطقی است که از سوی مردم متدین قم به اطلاع ما رسانده شده و ما نیز این موضوع را از شهردار قم مطالبه می‌کنیم.

وی در پایان اشاره کرد: شهرداری قم می‌تواند با افزایش تبلیغات و با استفاده نصب بنر و تلوزیون‌های شهری اقدامات خود را درخصوص ترویج فرهنگ عفاف و حجاب و کاهش آسیب‌های اجتماعی، افزایش دهد.

شهرداری قم تا به امروز با محوریت سازمان فرهنگی، اجتماعی ورزشی، در حوزه فرهنگی اقدامات مختلفی داشته است اما اینکه این اقدامات تا چه میزان توانسته پاسخگوی نیازهای فرهنگی قم باشد همچنان جای سئوال است و قضاوت در این مورد را باید به مردم واگذار کرد.

در این میان اهمیت جهاد تبیین باز هم مورد تاکید قرار می‌گیرد که یکی از ابعاد آن اطلاع‌رسانی و گزارش‌دهی به مردم است و باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد، هر چند روابط عمومی شهرداری تولیدات رسانه‌ای فاخری برای معرفی عملکرد شهرداری تولید می‌کند اما با توجه گستردگی حوزه‌های فعالیت و تعداد بالای مخاطبان شهرداری، می‌طلبد که انعکاس رویدادها و عملکردها در بسترهای مختلف رسانه‌ای با قدرت بیشتری دنبال شود.

نکته پایانی اینکه در یک مجموعه پویا وجود اختلاف نظر طبیعی و نشان از فعالیت آن مجموعه است اما مهم این است که این اختلاف نظرها از دعواهای سیاسی نشأت نگیرد و به قهر سیاسی ختم نشود چراکه درغیر این صورت دود این اختلاف‌ها در چشم شهروندان خواهد رفت.

پایان پیام/۷۸۰۳۰