– اخبار استانها – به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از زاهدان، آیت‌الله مصطفی محامی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته زاهدان، ضمن قرائت و شرح فرازی از دعای ۲۵ صحیفه سجادیه به بیان نکاتی پیرامون توکل بر خدا، پناه بردن به او و تجارت با خداوند متعال پرداخت. […]

– اخبار استانها –

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از زاهدان، آیت‌الله مصطفی محامی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته زاهدان، ضمن قرائت و شرح فرازی از دعای ۲۵ صحیفه سجادیه به بیان نکاتی پیرامون توکل بر خدا، پناه بردن به او و تجارت با خداوند متعال پرداخت.

وی گفت: یکی از راه‌های تحصیل تقوای الهی در عرصه فردی و اجتماعی تلاش برای گسترش فرهنگ و تمدن اسلامی و جهاد و مقاومت در راه خداوند متعال است.

امام جمعه زاهدان، افزود: در این ایام با روزهای پر فراز و نشیبی روبه‌رو هستیم از عملیات گروه‌های مقاومت فلسطین و پیروزی بی‌سابقه آن‌ها تا حملات هوایی وحشیانه رژیم غاصب صهیونیستی و کشتار مردم فلسطین، خراب کردن خانه‌ها، آواره کردن مردم و به شهادت رساندن مردان، زنان، جوانان و کودکان فلسطینی که هم جای تبریک و هم جای تسلیت دارد، تبریک به مقاومت فلسطین و پیروزی که برای بسیاری قابل تصور نبود و شکست مفتضحانه‌ای که به رژیم صهیونیستی وارد کردند و تبریک به کسانی که شهید شدند و در پیشگاه خداوند بر سفره او مهمان هستند و تسلیت به خانواده‌های داغدار، جامعه اسلامی و جامعه بشری و همه انسان‌های آزاده‌ای که دل‌هایشان عزادار مردم غزه است.

محامی بیان کرد: این اتفاق افتاد و یک پیروزی را برای جبهه مقاومت را رقم زد و اسرائیلی که در میدان نبرد توان مقاومت‌ در برابر جبهه مقاومت ندارد ابزار او حمله به مردم بی‌دفاع است و بمباران مراکز تجمع از جمله بیمارستان که اعلام کردند محل امن است و همچنین مدرسه که محل تجمع و پناهگاه مردم بوده و وقتی در مقابل جبهه مقاومت نمی‌تواند کاری کند عقده خود را سر مردم خالی می‌کند.

نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان گفت: این اقدامات رژیم غاصب صهیونیستی نمی‌تواند شکست مفتضحانه آن‌ها را پوشش بدهد و نشان از قدرتمندی این رژیم غاصب نیست.

وی ادامه داد: ملت مظلوم فلسطین دهه‌های مختلف تحت ظلم و ستم این رژیم غاصب بوده‌اند و از خانه‌هایشان آواره و سرزمینشان غصب شده و اکنون که دست به مقاومت می‌زنند بوق‌های استکباری شروع به تبلیغ بر علیه آن‌ها کرده و تلاش می‌کنند، اگر در جبهه نظامی نتوانسته‌اند دست برتر را داشته باشند در جبهه تبلیغاتی دست برتر را داشته باشند.

 امام جمعه زاهدان گفت: مقاومت حق مردم فلسطین است و تنها راه نجات این مردم ستم دیده است، زیرا این مردم سال‌ها به مذاکره دل خوش کردند که عملی نشد و در برخی مصاحبه‌ها با همین افرادی که جز گروه‌های مداکره کننده فلسطینی هستند خبرنگار سوال می‌شد شما که با حماس و این گونه مقاومت مخالف بودید، چرا محکوم نمی‌کنید؟ که در جواب عنوان می‌شود چرا باید محکوم کنیم ما با سال‌ها مذاکره چه به دست آورده‌ایم و چه حرفی برای گفتن داریم که گروه حماس را محکوم کنیم.

وی ادامه داد: در سوالی دیگر مطرح می‌کنند چرا این عملیات را انجام دادند تا مردم فلسطین کشته شوند؟ و باز در جواب آن‌ها عنوان می‌شود مردم مظلوم فلسطین همواره شهید می‌شدند، اما دستاوردی نداشتند، اما امروز یک دستاورد بزرگ دارند هر چند که در مسیر مقاومت شهیدان بسیاری هم داده‌اند.

امام جمعه زاهدان اضافه کرد: خداوند متعال در قرآن کریم عنوان کرده که کسانی که مورد قتل و غارت قرار گرفته‌اند خداوند به آن‌ها اجازه دفاع و وعده پیروزی می‌دهد و خداوند بر یاری رساندن به این‌ مقاومت کنندگان تواناست و این ها کسانی هستند که از سرزمین خود به ناحق اخراج شدند و جرم آن ها خداپرستی است و این‌ها مجاز هستند به مقاومت و راه نجات آن‌ها مقاومت است و بر اساس حکمت الهی است و اگر این مقاومت و حکمت الهی نباشد که در برابر ظلم ظالمان خداوند گروه‌های مدافع و مبارزی قرار می‌دهد تا شر آن‌ها را دفع کند و اگر این مقاومت نبود همه چیز از جمله امنیت، زندگی و مکان‌های عبادت هم از بین می‌رفتند و چیزی باقی نمی‌ماند و این دشمن رحم نمی‌کند و باید مقاومت باشد تا شر این‌ها را دفع کند.

محامی گفت: برخی شبهه می‌کنند که مگر می‌توانید با این رژیم در بیفتید و مگر اسرائیل نابود شدنی است و این‌ها همان حرف‌هایی است که در دوران انقلاب ما در برابر رژیم شاهنشاهی مطرح می‌شد که آیا مگر مشت در برابر درفش می‌تواند بایستد و مگر می‌توان در برابر ارتش مسلح شاهنشاهی با اعتراضات و راهپیمایی غلبه کرد، اما دیدیم که شد و حال اینجا هم می‌گویند اسرائیل نابود شدنی نیست و چهره صلح‌طلبانه و دلسوزانه به خود می‌گیرند که بخشی را به فلسطین و بخشی را به اسرائیل بدهید و از کیسه خلیفه می‌بخشند و سرزمین مردم فلسطین را بذل و بخشش می‌کنند و این همان چیزی است که دشمن استکباری به دنبال آن است و متاسفانه برخی در داخل سخنگوی آن‌ها شده‌اند.

وی افزود: خداوند متعال فرموده این گونه نیست و تحت تاثیر هیمنه ظاهری دشمنان نباشید، چرا که اگر خداوند بخواهد می‌تواند شما را پیروز کند و با تاکید می‌فرماید هر کس در راه خدا قیام کند و خدا و دین خدا را یاری دهد خداوند نیز او را یاری خواهد کرد و خداوند قدرتمند است و اگر بخواهد کارش را انجام خواهد داد و کسی در برابر اراده و قدرت او توان ایستادن ندارد.

امام جمعه زاهدان گفت: در آیه دیگری آمده که به اذن خداوند متعال گروه‌های کوچک زیادی در طول تاریخ توانسته‌اند به گروه‌های بزرگ غلبه کنند و اگر اذن الهی باشد و در مسیر دین خدا به درستی حرکت کرده و نیت تجارت با خدا وجود داشته باشد خداوند متعال هم کمک خواهد کرد.

محامی بیان کرد: سران دولت‌های استکباری از جمله آمریکا و انگلیس برای همدردی با رژیم غاصب رفتند، اما نمی‌توانند بر این شکست مفتضحانه سرپوش گذاشته و آن را جبران کنند، بلکه ظلم بیشتر و انسان‌های بیشتری را به شهادت می‌رسانند و امیدواریم این اوج ظلم نشانه سقوط این رژیم و نابودی آن‌ها باشد.

وی با اشاره به مناسبت‌های از جمله امروز چهارم ربیع‌الثانی سالروز میلاد عبدالعظیم حسنی، سه‌شنبه هشتم ربیع‌الثانی میلاد امام حسن عسکری(ع) و پنجشنبه دهم ربیع‌الثانی سالروز وفات حضرت معصومه(س)، عنوان کرد: پیغمبر اکرم(ص) تمدن اسلامی را پایه‌ریزی کرد و ائمه اطهار(ع) و اولیا الهی تلاش کردند تا این فرهنگ بزرگ و تمدن اسلامی را گسترش دهند و امروزه می‌بینیم که اسلام فراگیر و بر هر روزه بر پیروانش افزوده می‌شود به گونه‌ای که سردمداران غربی احساس خطر کرده و پیش‌بینی آن‌ها این است که در سال‌های آینده کشورهایشان تبدیل به کشورهایی با اکثریت مسلمان می‌شود.

امام جمعه زاهدان عنوان کرد: در گسترش این فرهنگ و تمدن اسلامی هجرت‌ها و مسافرت‌های اولیای الهی ولو اینکه به اجبار بوده، اما بر اساس تقدیر الهی تحقق پیدا کرده و در پایه‌ریزی تمدن اسلامی و گسترش فرهنگ اسلامی تاثیرگذار بوده است از هجرت پیغمبر اکرم(ص) از مکه به مدینه گرفته که زمینه تاسیس حکومت اسلامی در مدینه شد تا هجرت امام علی(ع) به کوفه که آنجا را پایگاه خلافت خود قرار داد تا سفر و نهضت امام حسین(ع) به کربلا که مرکز و نشانه تمدن و فرهنگ اسلامی شد تا سفر امام رضا(ع) به خراسان و نیز بارگاه ملکوتی ایشان در خراسان تبدیل به یک محور دیگر شد تا مهاجرت سایر امامزادگان به سراسر عالم و به ویژه ایران که در هر مکانی مشعل هدایت هستند مانند عبدالعظیم حسنی در ری و نیز حضرت معصومه(س) در قم که جدشان امام صادق(ع ) قبل از تولد فرزندشان می‌فرماید در قم خانمی از فرزندان من دفن خواهد شد و در شأن او سخن می‌گوید و وجود ایشان در قم از مقدرات الهی است و این سفرها و مهاجرت‌ها در تثبیت و تقویت و گسترش فرهنگ و تمدن اسلامی تاثیرگذار است.

وی ادامه داد: با هجرت امام خمینی(ره) و تبعید ایشان به ترکیه و سپس عراق و پاریس مواجه می‌شویم و بازگشتی که زمینه پیروزی انقلاب اسلامی را فراهم می‌کند و یک جهش در فرهنگ اسلام نمایان می‌شود که تنها یک نمونه آن همین گسترش جبهه مقاومت است.