– اخبار فرهنگی – به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ دوازدهمین نمایشگاه ملی کتاب دفاع مقدس و مقاومت فردا جمعه ۱۲ مهر ماه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی استان همدان به کار خود پایان خواهد داد. انتشارات جمکران با ۴۷ اثر خود در حوزه دفاع مقدس و […]

– اخبار فرهنگی –

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ دوازدهمین نمایشگاه ملی کتاب دفاع مقدس و مقاومت فردا جمعه ۱۲ مهر ماه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی استان همدان به کار خود پایان خواهد داد. انتشارات جمکران با ۴۷ اثر خود در حوزه دفاع مقدس و ادبیات پایداری در نمایشگاه شرکت کرده است.

معصومه دستجانی‌فراهانی، مسئول واحد ادبیات پایداری این انتشارات؛ واحد ادبیات مقاومت و پایداری موسسه پژوهش و نشر مسجد مقدس جمکران از پاییز سال ۱۳۹۹ رسما کار خودش رو برگزاری جلسات سوژه یابی با حضور تعدادی از نویسندگان شهر قم شروع کرد. البته پیش از این هم کتابهایی با موضوع انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در این نشر منتشر شده بود. منتهی با این جلسات و ادامه آن با جلسات خاطره گویی رزمندگان، آزادگان و … در دفتر انتشارات تولید آثار با موضوع مقاومت و پایداری جدی‌تر ادامه پیدا کرد و تا به امروز ۴۷ عنوان کتاب در این زمینه منتشر کرده است.

وی ادامه داد:‌ ما سعی کردیم تمام وقایع، شهدا، رزمندگان و حوادث مرتبط را مورد توجه قرار دهیم، به این معنی که صرفاً سراغ شهدای شاخص یا وقایع و حوادثی که بارها مطرح شدند و حتی کتاب و فیلم در مورد آنها تولید شده است نرویم. بلکه به سراغ شهدا و جانبازان و حوادثی برویم که تا به امروز به آنها پرداخته نشده است. از جمله شهدای خلبان استان قم که تا به حال کار قابل توجهی برای معرفی این عزیزان انجام نشده. در این زمینه می‌توان به رمان «به نام مادر» اشاره کرد که به قلم سیدمیثم موسویان نوشته شده و در بردارنده زندگی خلبان شهید ابوالفضل مهدیار است‌، با توجه به اینکه زمان طولانی از شهادت وی گذشته است،‌ (در سال‌های ابتدایی جنگ) کمترین اطلاعات از وی در دست بود،‌ بنابراین تصمیم بر این شد که زندگی‌نامه این شهید در قالب رمان منتشر شود.

استقبال همدانی‌ها از کتاب سردار همدانی در نمایشگاه کتاب دفاع مقدس

 دستجانی با اشاره به کتاب دیگر این مجموعه «سامورایی در میدان مین» گفت:‌ این کتاب زندگی‌نامه حانبازی است که هم نحوه مجروحیت و هم زندگی فعلی‌اش بسیار خاص و گاهی تلخ و شیرین است. جانباز اسماعیل زمانی که با اصابت ترکش مغزش به طور کامل روی زمین می‌ریزد و طبیعتاً باید شهید می‌شد، اما جانباز شده است. از کتاب‌های دیگر می‌توان به «روزگار طیبه» زندگی داستانی شهیده طیبه واعظی از زنان شهیده پیش از پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد که به همراه همسر، برادر و همسر برادرش  به دست ساواک بعد از مدت‌ها شکنجه در زندان به شهادت می‌رسند.

 وی با اشاره به حال و هوای نمایشگاه کتاب دفاع مقدس گفت:‌ سال گذشته این نمایشگاه در قم برگزار شد و با توجه به اطلاع رسانی که در قم انجام گرفت استقبال نسبتاً خوب بود. اما در همدان هنوز اتفاق خاصی نیفتاده و تبلیغات شهری چندانی برای نمایشگاه انجام نشده است،‌ طبیعتاً تعداد قابل توجهی در همدان از برپایی نمایشگاه بی‌اطلاع هستند.در حالیکه برپایی چنین نمایشگاهی به بهانه اجلاسیه کنگره شهدای استان‎ها فرصت مغتنمی برای مردم و مخاطبین کتاب‌های حوزه مقاومت و پایداری است.