حضور اتباع در قم هیچ مسئله امنیتی ندارد/ نرخ زاد و ولد آن‌ها ‌کاملا ‌عادی است
حضور اتباع در قم هیچ مسئله امنیتی ندارد/ نرخ زاد و ولد آن‌ها ‌کاملا ‌عادی است

– اخبار استانها – به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم، به نقل از پایگاه خبری استانداری قم،  اکبر زارعی اظهار داشت: نرخ زادوولد در برخی از اتباع مانند افغانستانی‌ها به خاطر فرهنگ بومی و سنت‌های جاری در بین آن‌ها به صورت معمول بیشتر از ایرانیان است ولی […]

– اخبار استانها –

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم، به نقل از پایگاه خبری استانداری قم،  اکبر زارعی اظهار داشت: نرخ زادوولد در برخی از اتباع مانند افغانستانی‌ها به خاطر فرهنگ بومی و سنت‌های جاری در بین آن‌ها به صورت معمول بیشتر از ایرانیان است ولی نرخ زادوولد آن‌ها در استان قم کاملا حالت عادی و روند معمولی دارد.

وی با بیان اینکه برخی از حرف و حدیث‌ها در خصوص تعداد بالای زادوولد اتباع در قم برخلاف واقع است، اضافه کرد: نرخ زادوولد اتباع در قم جای هیچ‌گونه نگرانی ندارد و کاملا تابعی از تعداد و همچنین فرهنگ بومی این افراد است.

زارعی گفت: طبق مصوبه شورای تامین استان قم در سال گذشته، اجازه هیچ‌گونه افزایش جمعیت مهاجران افغانستانی در قم داده نمی‌شود و از سال گذشته جمعیت اتباع خارجی در قم کاملا کنترل و مدیریت شده‌است.

وی خاطرنشان کرد: در موضوع پررنگ کردن تعداد بالای زادوولد اتباع در قم باید دست‌های پنهان دشمنان را رصد و پایش کرد؛ دشمنان به شدت مترصد فرصتی هستند که با به راه انداختن حرف‌های بی‌پایه و اساس سبب ایجاد بدبینی در بین مردم این دو کشور همسایه با اشتراکات بالای زبانی و دینی شوند.

مدیرکل اتباع و مهاجرین خارجی استانداری قم با بیان اینکه کمتر از ۲۰ درصد جمعیت استان قم را اتباع خارجی تشکیل داده‌اند، گفت: طبق آخرین سرشماری‌های اتباع در سال ۱۴۰۱، ۲۲۰ هزار تبعه از ۱۲۰ ملیت جهان در قم زندگی می‌کنند که بخش زیادی از آن‌ها را مهاجران افغانستانی تشکیل داده‌اند.

وی عنوان کرد: در برخی از مناطق استان قم مانند شهرستان جعفرآباد به خاطر کارکردهای اقتصادی آن، تراکم مهاجران افغانستانی بیشتر از سایر مناطق است و این قبیل مسائل سبب می‌شود که گاهی تصور شود تعداد اتباع در همه مناطق استان قم، بیشتر از مردم بومی است.

مدیرکل اتباع و مهاجرین خارجی استانداری قم تاکید کرد: یک مساله مهم در مورد حضور اتباع در قم این است که بخش مهمی از مساله عمرانی، اقتصادی و به ویژه کشاورزی این استان به حضور و فعالیت اتباع گره خورده و بدون حضور آن‌ها ممکن اختلال‌های جدی در روند آن‌ها به وجود بیاید.

وی با تاکید بر اینکه حضور اتباع در قم هیچ مساله امنیتی ندارد، گفت: درصد تخلف در بین اتباع خارجی در مقایسه با تناسب جمعیتی آن‌ها، کمتر از جمعیت بومی استان است.

مدیرکل اتباع و مهاجرین خارجی استانداری قم با بیان اینکه به موازات سایر استانها اتباع خارجی غیرقانونی توسط نیروی انتظامی دستگیر و به مرزهای شرقی منتقل می شوند، گفت: جمعیت و فعالیت‌های اتباع به صورت مستمر توسط دستگاه‌های متولی رصد و پایش می‌شود و حضور آن‌ها در قم هیچ‌گونه جای نگرانی ندارد.