حجت‌الاسلام گرجی: شهدا بر اتفاقات دنیا اثرگذارند
حجت‌الاسلام گرجی: شهدا بر اتفاقات دنیا اثرگذارند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری فارس از قم، حجت‌الاسلام والمسلمین اصغر گرجی  دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان قم امروز در اولین یادواره شهدای همنام امام رضا(ع) استان قم که در فضای باز منطقه بنیاد قم برگزار شد، گفت: شهدا در عالم حضور دارند و […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم به نقل از خبرگزاری فارس از قم، حجت‌الاسلام والمسلمین اصغر گرجی  دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان قم امروز در اولین یادواره شهدای همنام امام رضا(ع) استان قم که در فضای باز منطقه بنیاد قم برگزار شد، گفت: شهدا در عالم حضور دارند و شاهد اعمال و رفتار ما هستند.

وی با اشاره به  آیه ۱۶۹ سوره مبارکه آل عمران افزود: عبارت “وَلا تَحسَبَنَّ الَّذینَ قُتِلوا فی سَبیلِ اللَّهِ أَمواتًا ۚ بَل أَحیاءٌ عِندَ رَبِّهِم یُرزَقون” اگر چه خطاب به رسول خدا صلی الله علیه و آله است؛ اما به ما تاکید می‌کند که هرگز گمان مبرید کسانی که در راه خدا کشته شدند، مُرده هستند؛ بلکه زنده‌اند و نزد خدا روزی می‌خورند.

این استاد حوزه علمیه قم که در جمع خانواده‌های معظم شهدا و عموم مردم سخن می‌گفت، با بیان اینکه همه‌ مومنین در عالم برزخ، متنعّم و بهره‌مند از روزیِ پروردگارند گفت: اما شهدا غیر از اینکه روزی‌خوار از خان نعمات الهی هستند، زنده نیز هستند.

وی به بیان تفاوت‌های انسان میّت با حی در دنیا پرداخت و گفت: اولین تفاوت این است که میّت از خودش اراده و تحرّک ندارد؛ در حالی این مساله، نسبت به شهدا صادق نیست.

استاد حوزه علمیه قم عدم تاثیرگذاری را دومین وجه تفاوت زندگان و مُردگان عنوان کرد و افزود: میّت در اطراف خودش منشا اثر نیست؛ برخلاف شهدا که در همین دنیا هم منشا اثر هستند و مثل یک انسان حی و زنده، در وقایع و اتفاقات، اثرگذارند.

وی ضمن اشاره به بعضی از موارد اثرگزاریِ شهدا در زندگی خانواده، اطرافیان و منصوبینِ خود، حتی بعد از شهادت، بر استمداد از ارواح مطهر شهدا در تمام شئونات و امورات زندگی، تاکید نمود.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان قم برپایی چنین مجالسی را سبب زنده نگه داشتن یاد و نام شهدا در جامعه دانست و از دست اندرکارانِ “اولین یادواره شهدای همنام امام رضا(ع)” تشکر کرد.

گفتنی است، “چهارمین سوگواره مردمی حدیث عشق” و اولین یادواره شهدای همنام امام رضا(ع) استان قم، با ابتکار گروه جهادی شهید محمد رضا شفیعی و با مساعدت نهادهای فرهنگی در بلوار شهید کریمی، کوچه ۱۳ جنب برگزار می‌شود.

پایان پیام/۷۸۰۲۳